Strict Standards: Non-static method phpbb_captcha_factory::get_instance() should not be called statically in /home/arutel5/public_html/posting.php on line 185

Strict Standards: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, non-static method phpbb_captcha_qa::get_instance() should not be called statically in /home/arutel5/public_html/includes/captcha/captcha_factory.php on line 38
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4284: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4286: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4287: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4288: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
Arutelud • Post a reply

Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Post a reply


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :HEAD
BBCode is ON
[img] is ON
[flash] is OFF
[url] is ON
Smilies are ON
Topic review
   

Expand view Topic review: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 23 Oct 2018 08:23

Vaat siis ....
Eraomandi vastu võidelnud Marx'i haud on eravaldus, eraomandi pooldaja Smith'i haud aga ühisomand.
https://www.zerohedge.com/news/2018-10- ... ture-clash

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by hh » 23 Oct 2018 08:03

uus 5G WIFI -- väidetavalt väga ohtlik

https://www.disclose.tv/new-5g-wifi-com ... AAuWCmkD2w

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 23 Oct 2018 01:15

Rootsis hakkavad vingugaasi-alarmi hinnad 200 SEK (20 EUR) juurest
Sarnast mudelit kohtab ka K-Rautas hinnaga 17 EUR
https://www.k-rauta.ee/p/vingugaasiandu ... searchnode

Huvitav oleks lugeda turvakaupade müügiga tegeleva poe argumente, miks see odav halvem on kui nende kallis. Muide, vingugaasiandur võiks olla isegi köögis, kui seal on vaid elektripliit - ka söestunud toit võib oll vingugaasi allikaks.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 22 Oct 2018 23:55

Eestis juhtus mõni aeg tagasi tõsine tragöödia, kus lapsed said surma. Põhjus vingugaas, võtsin siis ma ette meie firmad, kes müüvad vingugaasiandureid. Tuntud tuleohutusega tegelevad poes see ca 50 euri ! Ülla ülla, ostsin samad asjad Inglismaalt 25 euri tükk ning võib arvestada, et ka seal juurdehindlus ju sees. Mulle ei mahu pähe, kas meie kaupmeeste ahnusel ka mingeid piire on, õnneks e-poed võimaldavad hääletada nö "jalgadega". Aga juurdehindlused on sellised, et ma aina rohkem ahhetan.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 22 Oct 2018 13:18

Fondide halduritele kullaauk, tavainimestele ei jää sinna ....essugit. Teise pensionifondi pealesurumine on riigi poolt lausa kuritegelik käitumine :!:

Pensioniraha sulab: karm statistika näitab Eesti pensionifondide kurba seisu
http://arileht.delfi.ee/news/uudised/pensioniraha-sulab-karm-statistika-naitab-eesti-pensionifondide-kurba-seisu?id=84079996

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by rr009 » 22 Oct 2018 00:15

FED saab ise hakkab, kui sõbrad alt ära ei hüppa. Uute väärtuste loomine, olgu mis pask see tahes o ja selle monetariseerimine on täna siiski suht kõrgel tasemel. Deflatsiooni tegelikult ma usun, igasugused toiduained on tegelikult räigelt alahinnatud aktisturuga võrreldes. Kohvi ja suhkru suutsid need Chicago värdjad isegi alla omahinna 2-3 kuuks tampida, aga täna on need hinnad taastunud ja see näitab, et keegi on saanud väga suure laksu sisse. Sisuliselt tähendab see seda, et võim pole enam endine. Selliseid märke kogenematu silmaga ei märka, aga sisuliselt on tegemist ühe suurema muutusega viimasel ajal. Selgeid märke jõudude ümber kujunemisest veel pole, kuid tunda on et vana võrgu kärisemise oht on märkimisväärne. Võlad muidugi trükitakse täis, see on alaline põhimõte olnud ja tunduvalt suurem põhimõte kui need mida igapäevaselt nämmutatakse. Saudide taganemine, Ukraina kukkumine või Hiina suurem sisuline muutus võik selgeks märgiks olla, et disko läheb lahti ja tuleb suurem ümberhindamiste laine, aga eks näeb...

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 21 Oct 2018 19:16

td wrote:
td wrote:hmm, pop'i ennustus võib hakata täituma, kui FED tõesti midagi ette ei võta: :!:
https://www.zerohedge.com/news/2018-10- ... ig-problem

Ja sellisel juhul on tegemist kuritahtlikkusega. Ma ei usu, et FED ei saa aru, miks likviidsus võib kokku kuivata. Aeg külvata, aeg lõigata, aeg (likviidsust) laiali jagada, aeg kokku korjata. Saame ilusa deflatsiooni ehk mäng kordub jälle - börs langusse ja hiljem FED-i käteplaksu peale jälle põhjast üles (kui asjaosalised on end varadest täis imenud)


Püüan varasema ja hilisema loetu põhjal mingi pildi kokku panna.

1. FED tõstab intressi, raha sisselaenamine firmadele ja valitsusele kallineb, vaja leida raha mujalt; kuna 1 $ sularaha kohta olla mitu $ võlga (suhe 1:20 olen kohanud isegi end lugemas), siis USA-l endal seda raha pole. Kuna dollar on suures osas maailmavaluuta, siis ka maailmaturgudel tekkib dollari defitsiit
2. USA on ostnud dollarite eest väljamaalt palju kaupa küll, aga need dollarid on tulnud võlakirjade ja pangadeposiitidena tagasi USA-sse, et saada uuesti välja laenatud - s.t. väljamaa kaupmeestel ja tootjatel sisuliselt pole dollareid, ka nende raha on kinni USA-s ja nad ei saa aidata dollaridefitsiiti leevendada.
3. USA ise vajab pidevalt dollarite pealevoolu, et teenindada vanu võlgu ja fractional reserve abi kasutades tekitada pankades uusi laene vanade laenude tagasi maksmiseks. Aga dollareid ei jätku ja laenata enam ka ei julgeta.
4. Dollarite defitsiidi tingimustes ülejäänud valuutade kurss kukub dollari suhtes. Selle kompenseerimiseks peavad ka teised keskpangad laenuintressi tõstma. Selle tulemusena tekib ka rahvusvaluutade defitsiit (vt. analoogia punktiga 1 ehk ringlevat raha on vähem kui laenude teenidamiseks vajatavat raha). Teine alternatiiv oleks müüa dollareid ja osta vabaturult oma koduvaluutat, aga dollarid on ju USA laenuasutustes ja võlakirjades, seega raha on kinni sügavas kaevus, kust teda kätte ei saa.
5. Üldine deflatsioon ja varade odavnemine valuutade suhtes. Keskpankadele lähedal seisvad inimesed teevad odavaid sisseoste, firmad pankrotistuvad, inimesed jäävad töötuks.
6. FED "tuleb inimeste soovidele ja hädadele vastu" ja rakendab jälle nullintressipoliitika (mida oleks pidanud tegem juba palju varem, kuid viivitas sellega). Inflatsioon läheb uuele ringile.

Praktiline järeldus eelloetust võiks olla: vahetage oma vara paberdollariteks - seni, kuni FED intresse ei langeta, peaks dollari kurss tõusma.
Aga krt seda teab, mina mingeid soovitusi küll teistele siin jagada ei julge. Plaanin ise minna vastu 1/3 väärismetallides, 1/3 sulas, 1/3 aktsiates erinevates riikides (USA, Kanada, Norra, Rootsi, startupid ja dividendiaktsiad). Julgemad võivad ju kaubelda dollari tõusu ja bõrsilanguste peale, aga minu jaoks on see monkey business, ära proovitud ja ka (natuke) kõrvetatud saadud.


Hetkel FED-il paar lisamuret. Mitmed olulised tehnoloogiad on oma rakendumise seisukohalt ohtlikus faasis (AI, robotiseeritud transport, hyperloop, printimine...). Raha valel hetkel kalliks keeramisega võid oma positsiooni majanduses ja tulevikurahanduse - majanduspositsiooni seisukohast pekki keerata. Lisaks on eelmise 2007 paiku toimunud jamade ajast erinevalt liiga paljudes valdkondades jäme ots käest libisenud.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Oct 2018 17:37

spl wrote:to td,
ehk pakub huvi.

Alzheimer’s disease: mounting evidence that herpes vir-us is a cause
https://bit.ly/2q5ianw

päris palju hüpoteese on, tõenäoliselt on mitu faktorit, mis peavad kokku saama
tõsi jah, kunagi peeti maohaavandeid kah maohappe haigusteks - kuni leiti tegelik põhjus.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 21 Oct 2018 17:26

Mind tabas ahastus, IT sektoris tekkinud uus tehnoloogiline vaimuhaigus, isegi eesti keelses kollektiivis pursitakse seda matsi keelt: inglise keel. Eesti keel on nii ilus keel, et seda peab austama. Siis ongi et mitu meest pudistavad midagi ja lõpptulemusena ei saa keegi täpselt aru, mida mõeldi - täielik tsirkus !
---

to td,
ehk pakub huvi.

Alzheimer’s disease: mounting evidence that herpes vir-us is a cause
https://bit.ly/2q5ianw

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Oct 2018 11:14

Seda artiklit võib lugeda küll. Mittemonopoolses olukorras käitungi nii. Monopoolses situatsioonis asutustega (ka riigiasutustega) pole aga võimalik.
Ma ei käi poodides, kus minu mugavust riivatakse, ma vallandan nad. Samuti olen ma tänaseks mitteklient nii mitmeski kauplustes, kus enne meeleldi käisin. Nad ei mõistnud minu vajadusi, vaid eelistasid enda mugavusi. Nendes ei teenindata minu vaid kaupmehe vanaaegset mugavust elik laiskust.

http://arileht.delfi.ee/news/uudised/ma ... d=84059126

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by h » 21 Oct 2018 08:23

APPI

Dividendiaktsiate skeemitamisega peteti Euroopas välja 55 miljardit
https://www.aripaev.ee/uudised/2018/10/ ... kpcxfBCp4w

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Oct 2018 01:10

td wrote:hmm, pop'i ennustus võib hakata täituma, kui FED tõesti midagi ette ei võta: :!:
https://www.zerohedge.com/news/2018-10- ... ig-problem

Ja sellisel juhul on tegemist kuritahtlikkusega. Ma ei usu, et FED ei saa aru, miks likviidsus võib kokku kuivata. Aeg külvata, aeg lõigata, aeg (likviidsust) laiali jagada, aeg kokku korjata. Saame ilusa deflatsiooni ehk mäng kordub jälle - börs langusse ja hiljem FED-i käteplaksu peale jälle põhjast üles (kui asjaosalised on end varadest täis imenud)


Püüan varasema ja hilisema loetu põhjal mingi pildi kokku panna.

1. FED tõstab intressi, raha sisselaenamine firmadele ja valitsusele kallineb, vaja leida raha mujalt; kuna 1 $ sularaha kohta olla mitu $ võlga (suhe 1:20 olen kohanud isegi end lugemas), siis USA-l endal seda raha pole. Kuna dollar on suures osas maailmavaluuta, siis ka maailmaturgudel tekkib dollari defitsiit
2. USA on ostnud dollarite eest väljamaalt palju kaupa küll, aga need dollarid on tulnud võlakirjade ja pangadeposiitidena tagasi USA-sse, et saada uuesti välja laenatud - s.t. väljamaa kaupmeestel ja tootjatel sisuliselt pole dollareid, ka nende raha on kinni USA-s ja nad ei saa aidata dollaridefitsiiti leevendada.
3. USA ise vajab pidevalt dollarite pealevoolu, et teenindada vanu võlgu ja fractional reserve abi kasutades tekitada pankades uusi laene vanade laenude tagasi maksmiseks. Aga dollareid ei jätku ja laenata enam ka ei julgeta.
4. Dollarite defitsiidi tingimustes ülejäänud valuutade kurss kukub dollari suhtes. Selle kompenseerimiseks peavad ka teised keskpangad laenuintressi tõstma. Selle tulemusena tekib ka rahvusvaluutade defitsiit (vt. analoogia punktiga 1 ehk ringlevat raha on vähem kui laenude teenidamiseks vajatavat raha). Teine alternatiiv oleks müüa dollareid ja osta vabaturult oma koduvaluutat, aga dollarid on ju USA laenuasutustes ja võlakirjades, seega raha on kinni sügavas kaevus, kust teda kätte ei saa.
5. Üldine deflatsioon ja varade odavnemine valuutade suhtes. Keskpankadele lähedal seisvad inimesed teevad odavaid sisseoste, firmad pankrotistuvad, inimesed jäävad töötuks.
6. FED "tuleb inimeste soovidele ja hädadele vastu" ja rakendab jälle nullintressipoliitika (mida oleks pidanud tegem juba palju varem, kuid viivitas sellega). Inflatsioon läheb uuele ringile.

Praktiline järeldus eelloetust võiks olla: vahetage oma vara paberdollariteks - seni, kuni FED intresse ei langeta, peaks dollari kurss tõusma.
Aga krt seda teab, mina mingeid soovitusi küll teistele siin jagada ei julge. Plaanin ise minna vastu 1/3 väärismetallides, 1/3 sulas, 1/3 aktsiates erinevates riikides (USA, Kanada, Norra, Rootsi, startupid ja dividendiaktsiad). Julgemad võivad ju kaubelda dollari tõusu ja bõrsilanguste peale, aga minu jaoks on see monkey business, ära proovitud ja ka (natuke) kõrvetatud saadud.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Oct 2018 00:16

td wrote:Muuhulgas saate tuttavaks ka isase kalaga, kes parasiteerib emase peal (!)

See kala on tegelikkuses veelgi huvitavama välimusega! See, mis pinnale tuuakse, on juba madala rõhu juures hukkunud ja katki läinud. Vaadake seda kala päriselus:
https://www.youtube.com/watch?v=anDIlMVgNwk

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 23:26

hmm, pop'i ennustus võib hakata täituma, kui FED tõesti midagi ette ei võta: :!:
https://www.zerohedge.com/news/2018-10- ... ig-problem

Ja sellisel juhul on tegemist kuritahtlikkusega. Ma ei usu, et FED ei saa aru, miks likviidsus võib kokku kuivata. Aeg külvata, aeg lõigata, aeg (likviidsust) laiali jagada, aeg kokku korjata. Saame ilusa deflatsiooni ehk mäng kordub jälle - börs langusse ja hiljem FED-i käteplaksu peale jälle põhjast üles (kui asjaosalised on end varadest täis imenud)

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 23:20

äkki kuidagi magneti sees oleva magnetvälja tugevus muutub elektrivälja muutudes (mootori töötades) ja magneti sees indutseeritakse samuti parasiitvoolud (vt. ka lehtmetallist kokkukleebitud trafo südamik) ja sellega vähendatakse pöörisvoolude teket magnetite sees. :roll:
Rauaskadu, you know!

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 20 Oct 2018 22:59

:D kes mida loeb...

---

Muideks ühed tuttavad värsked laenajad olid imestunud, kui küsisin, et kas te lepingus ka olete seda punkti lugenud, mille lisavad enamus pangad. Et kv objekti turuhinna langus ...alates %, siis peate selle vahe kinni maksma.

---

Ma siin projekteerin uut genekat, siin minu kandis suutsid sügistormid mu geneka rivist välja ajada. Geneka magnetid asuvad nö metallplaadi peal, et rootor, aga see oli vaid 5mm teras ning selgus, et üks oli ennast kõveraks tõmmanud. Siis tormiga suutis see veel ennast väänata ja tõmbas staatoril ühed mähise keerud puruks. Emakeeli paras kammajaa 8-)

Mõtlesin, et järgmine aasta ehitan pigem suure Savoniuse.

---
Kas Teie saite aru, mis efekt see on, kus neodüüm magnetid on omavahel kokku kleebitud ? Sellepärast Tesla mootor ongi parem, kui teistel.


https://www.youtube.com/watch?v=Lj1a8rdX6DU&t=205s

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 22:23

Tänane haikalarubriik (ehk kasutan praegu massimeedia võtet) - turvaliselt vaadata hirmsaid loomi õrnalt kõditades oma adrenaliininäärmeid. Muuhulgas saate tuttavaks ka isase kalaga, kes parasiteerib emase peal (!) ning läbipaistva peaga kalaga. Ja vähe sellest, üks isane parasiit elab lausa emase ussi kõhus, kes puurib ennast surnud loomade luudesse. Jah, maailm on hulga mitmekesisem kui eales suudame ette kujutada..
https://www.youtube.com/watch?v=j42SUHXsVLU

Ilusaid unenägusid. :twisted:

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 22:07

Veel põnevaid loomi: (haisuloom) tamandua ja (puu otsa roniv) Matchie's tree kangaroo ning (pesukaru sugulane) red panda:
https://youtu.be/vl-PcTA9HHg?t=217

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 21:49

Tänane loomavideo
https://www.youtube.com/watch?v=SCwcJsBYL3o

Tundub, et nende kehakeel on erinev. Koer tahab lakkuda, capybara otsib kurgu alt kirpe. Veel sama nunnumeetrit surumas, need närilised võivad kasvada 65 kilo raskusteks:
https://www.youtube.com/watch?v=m9UE83BCROM
Nad paistavad üleüldse kõigiga hästi läbi saavat
https://www.youtube.com/watch?v=XHYKTgzs9_0

ühes videos oli ta ka alligaatori kõrval.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 20:43

Natuke annab veel Maaameti hinnastatistikast välja pigistada. Normaliseeritud standardhäve näitab jaotuse laiust ehk äärmuste kaugust keskmisest hinnast. Näeme, et vahetult mulli tipu järgsel ajal olid tehingute ruutmeetrihinnad sarnasemad (kas osteti rohkem sarnaseid objekte või oldi rohkem rahul keskmisele lähedaste hindadega, seda pole võimalik siit välja lugeda). Sama lugu kordub aastast 2015 - tehingute ruutmeetrihinnad on keskmistele lähemal kui aastal 2006 või 2009, kui olid ekstreemsed ajad.
Attachments
Harjumaa korerituru hindade normaliseeritud SD.png
Harjumaa korerituru hindade normaliseeritud SD.png (30.2 KiB) Viewed 123 times

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 20:10

Aga nüüd ajasin asja segaseks. Tumesinine joon tähistab endiselt tegelikke keskmisi ruutmeetri hindasid Harjumaa korteriturul.

Helesinine tähistab läbi aegade keskmist, kui seda mõjutaks vaid tarbijahinnaindeks (näitab, millisel poolel mullist ja kui kaugel tipust me asume täna, kui korterite hind tõuseks samas taktis tarbijahinnaindeksiga ja ilma turuemotsioonideta).

Heleroheline tähistab kv-hindade mullistumisi, kust on maha arvestatud elukallidus tarbijahinnaindeksi kasvu näol (ehk korteriturg 2003.a. elukalliduse tasemel). Nagu selgub, on elukallidust arvestades olnud "tegelikud" korterihinnad paigal alates aastast 2016. (näitab, kus võiksime olla mulligraafikul varasemate hindade korral). Helerohelise graafiku kõikide aastate keskmine hinnatase jääb 850 euro lähedusse.

Minu tõlgendus (ei pretendeeri tõele): hinnatasemelt oleme nagu aasta 2005, kuid erinevalt tollest ajast ei ole turupaanikat, et homme on veel kallim (heleroheline graafik). Kindlasti on turg aga hindadelt mulli poolel, sest ajalooliselt õiglane (aastate keskmine + inflatsioon) hind võiks täna olla tegelikust hinnast 15...20% madalam (helesinine graafik). (ja aastal 2003 ja 2009 oleks pidanud olema 35% tegelikust hinnast kõrgem).
Attachments
Hüpoteetiline hind Harjumaa korteriturul.png
Hüpoteetiline hind Harjumaa korteriturul.png (49.49 KiB) Viewed 124 times

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 20 Oct 2018 19:59

spl wrote:Tulin Viimsist, arvasin et sealsete "kuutide" rajamine natuke maha rahunenud, kus sa nüüd sealt Viimsi "talimäe" vastas järjest pikitakse üksteise kõrvale neid maju. Ma ei kujuta ette, selliste hinnaga omale elamine osta paarismajas, minimaalsel krundil ja naabriga ninapidi koos. Hommikuti sealt tööle sõidad üle tunni vähemalt, seda ülimalt "heal" juhul. Üritan endas leida seda ratsionaalset mõtlemist, et mis saaks üldse teoorias isegi olla argument, et ma sinna selle ülikalli elamise ostaksin :roll:

Võin kinnitada, et ka teistes kuldse ringi valdades käib tihe konkurents kullatud papist auraha saamise nimel. Kes suudab suuremaid maju tihedamalt võimalikult ebameeldivasse või arusaamatumasse kohta püsti panna. Samas on kohati tunne, et veel mõnedki eelmise buumiaegsed on siiani kuidagi kahtlaselt õõnsad e. tühjad. ja hulgem olen näinud endiselt juba roostetavate elektrikilpidega dekoreeritud välju või rohkem kui kümme aastat tagasi ettevalmistatud arendusalasid mis endiselt padrikut kasvtavad. Ehk siis vaba ruumi peaks piisavalt eelmisestki ootamas olema.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 18:50

Kasvugraafikuid oleks õigem kujutada logaritmskaalal, aga siis lähevad numbrid kaotsi. Olgu siis momentumi hindamiseks ka logaritmgraafik. Nagu arvata oli, on aastane hindade suhteline juurdekasv raugemas. Siit on näha ka, et müüjad ei tea eksponentsiaalse ja lineaarse kasvu seadustest tuhkagi, põrutavad ikka edasi stabiilse kasvuprotsendi ootuses (ootavad, et tehinguhinnad kasvavad 2016->2018 samas taktis nagu nad seda tegid 2014->2016). Üldine korrelatsioonikordaja tehinguhindade ja kuulutushindade vahel on siiski 0,97
Attachments
Log soovid ja tegelikkus Harjumaa korteriturul Q3.png
Log soovid ja tegelikkus Harjumaa korteriturul Q3.png (48.64 KiB) Viewed 127 times

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 18:43

Teid huvitavad hinnad ka, eksju?!
Antud juhul on aluseks keskmine hind, sest kuulutusteportaalis on kuu (augusti) keskmine hind.
Attachments
Harjumaa korterituru soovid ja tegelikkus.jpg
Harjumaa korterituru soovid ja tegelikkus.jpg (33.03 KiB) Viewed 127 times

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 18:23

See, et elu siiski vaikselt edeneb, on näha ka sellelt graafikult, punktiiriga on tähistatud üldine trendijoon.
Attachments
Harjumaal ostetud korteri keskmine pindala.jpg
Harjumaal ostetud korteri keskmine pindala.jpg (33.77 KiB) Viewed 127 times

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 18:14

Kui eeldada, et kv.ee portaal on läbi ajaloo olnud sama populaarne (ja aaastast 2007 on ta vist seda ka olnud), siis siit saame korterite likviidsusindeksi ehk mitu ostjat on iga aktiivse kuulutuse kohta (tehingud/kuulutused). Pole oluline, kui täpne see arvutus on, oluline on, et see on tehtud sama moodi iga aasta jaoks. Ja siit saame hinnata turu hindade kasvupotentsiaali. Aasta 2005 jätsin välja, sest siis portaal alles käivitus. Ka aasta 2006 võiks veel võtta teatud reservatsiooniga.
Korrelatsioonikordaja sama aasta likviidusindeksi ja hinnakasvu vahel on siiski vaid 0,68 (ja hea korrelatsioon ei pruugi tähendada põhjuslikku seost)
Attachments
Harjumaa korterituru likviidsus.jpg
Harjumaa korterituru likviidsus.jpg (31.81 KiB) Viewed 130 times

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 16:25

Jah, kui transport ja infrastruktuur on probleem, siis tuleks valida juba privaatsem koht.

---
uurisin natuke Harjumaa korteritehingute statistikat III kvartalis. Alates 2015 on ostetud korteri keskmine pindala tõusutrendis, seega inimestel ei ole erilist probleemi korteri ostudega. Kui tehingu keskmine pindala hakkab langema, siis on probleem ja peab kompromisse tegema. Langustrend oli 2006...2010. Pidev tõusutrend on aastast 2015, enne seda oli nii-ja-naa.
Korteritehingute arv on langenud aastasse 2016, aga siit veel ei teeks järeldust, sest möllu pole peale mulli kunagi olnud, rahulik areng tõusvas joones. Aga võib ju olla, et seekord on teisiti, rahva jõud raugeb, sest pole järelkasvu.
Kogemata kombel on aasta 2013 graafikust välja jäänud, aga see pole hetkel oluline enam.
Attachments
Q3 Harjumaa korteritehingute arv.jpg
Q3 Harjumaa korteritehingute arv.jpg (30.34 KiB) Viewed 132 times

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 20 Oct 2018 16:20

Raha rahaks, tegelt ma ei mõista, et elada täiesti samasugustes kolemajades, minimaalse krundiga ja maksimaalse naabrite arvuga. Suve kõik grillivad müra asjad. Ma ei taba matsu, mis enesepiinamise liik see on, maksta elu lõpuni laenu ja sisuliselt elada "paneelikas". See pole oma maja, see pigem "sotsiaalmaja". + transport linnasaamine sealt on tõeline piin !

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 20 Oct 2018 16:15

Mis on ülikallis Sinu jaoks ei ole seda mõne teise jaoks, eriti kui laenuraha on mängus. :twisted: Aga jah, hindu tuleb võrrelda keskmise palga kontekstis. Mul juba meelest läinud see kv-turu kuldreegel.

Töötan sellel kuul 5 nädalat Norras koos öövalvetega, lisaks ikka veel tilgub vanast töökohast välja võtmata puhkuse eest kompensatsiooniraha. Minu eluaja suurim sissetulek on pangaarvele laekumas sellel kuul. Ise ka imestan, sest niivõrd müstiline summa! Sõber kevadel ütles, et nüüd ta mõistab, kui palju ma vanas töökohas tööd tegin, et veel üle poole aasta makstakse palka järele varem töötatud lisatundide eest. Aga olin juba ka lolliks minemise piiril (ja võibolla läksingi lolliks, kui viimase aja postitusi vaadata :P ) Paraku on jah nii, et töö otsa ei saa ja pigem ei taheta puhkust anda. Täna sain siseosakonna kolleegilt kiita, et suur luksus on olnud omada mind nende haiglas viimasel kuul, lubas rääkida ka ülemustele, et minuga koos on hea töötada. Noorarst ka oli täna rõõmus ja tänulik. Vaat sellised momendid teevad korraks tuju rõõmsaks, isegi kui muidu on probleemid. (Aga nagu me teame, lühikeseks teritatud pliiats visatakse ükskord kasu(ta)tuna minema.)
Sõber-töökaaslane arvas, et tegelikult peaksin saama veel rohkem raha, sest ma pole osanud taotleda sõidukulude kompenseerimist ja need võiks sisse nõuda tagantjärele. Imedemaa on see Norra, aga maksud on muidugi ka kõrged ja iga asja eest.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 20 Oct 2018 14:59

Tulin Viimsist, arvasin et sealsete "kuutide" rajamine natuke maha rahunenud, kus sa nüüd sealt Viimsi "talimäe" vastas järjest pikitakse üksteise kõrvale neid maju. Ma ei kujuta ette, selliste hinnaga omale elamine osta paarismajas, minimaalsel krundil ja naabriga ninapidi koos. Hommikuti sealt tööle sõidad üle tunni vähemalt, seda ülimalt "heal" juhul. Üritan endas leida seda ratsionaalset mõtlemist, et mis saaks üldse teoorias isegi olla argument, et ma sinna selle ülikalli elamise ostaksin :roll:

Top