Strict Standards: Non-static method phpbb_captcha_factory::get_instance() should not be called statically in /home/arutel5/public_html/posting.php on line 185

Strict Standards: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, non-static method phpbb_captcha_qa::get_instance() should not be called statically in /home/arutel5/public_html/includes/captcha/captcha_factory.php on line 38
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4284: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4286: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4287: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4288: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /posting.php:185)
Arutelud • Post a reply

Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Post a reply


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :HEAD
BBCode is ON
[img] is ON
[flash] is OFF
[url] is ON
Smilies are ON
Topic review
   

Expand view Topic review: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 23 Sep 2018 00:00

rr009 wrote:
td wrote:kulla hind paneb järsult alla

Olemasolevate väärtuste hind paneb järsult alla, aga asjad sealjuures kallinevad, eriti need millel on tegelik väärtus...

Ebaedukas aasta paistab mul investeeringutes tulevat. Ma ei ole harjunud sellega, et jään miinusesse. Kolm kuud on muidugi järel, aga läksin alt
- väärismetallidega
- toorainetega
- osade aktsiatega

väike pluss on vaid
+ osade aktsiatega
aga ka siin ei tea, mida sügistormid võivad tuua.

olen oma likviidsema varanatukese tänaseks jaganud kolmeks enam-vähem võrdseks osaks:
= sularaha
= väärismetallid
= aktsiad (50% arenevad firmad ja 50% dividendifirmad)
võlakirjadest ja fix intressiga preferentsaktsiatest hoian endiselt väga kaugele (kui tuleb suurem inflatsioon, siis nende tootlus peab tõusma sama protsendi võrra, et kompenseerida riskiastet, see aga tähendab ostu-müügihinna langust ehk tootlus on küll suurem, aga see ei kata hinnalangust)

Üle-eelmisel aastal oli mul portfellis suur hulk preferentsaktsiaid, mis maksid divivende igas kvartalis. Kuna kuupäevad olid erinevad, oli nõndamoodi päris tore leida kontolt lisaraha igas kuus. Nende aastatootlus jäi sinna 10% juurde, niiet peale makse ca 0,55% kuus (1000 eurot sellise investeeringuga annab 5,5 eurot kuus - ja see on suur dividend!).
Väga raske (ja väga riskantne) on leida klassikalisi dividendiaktsiaid, mis maksavad dividende korra kvartalis ja mille tootlus oleks samaväärne (suurem tootlus tähendab ju ka suuremat ebausaldust ja suuremat riski). Olen leidnud vaid kolm sellist stabiilselt dividende maksvat aktsiat:
= American Shipping Company (Norra)
= Ocean Yield (Norra)
= Ellington Residential Mortgage REIT (USA)
Hea meelega suurendaks selliste aktsiate osa portfellis, aga siis tuleks ikkagi oluliselt hajutada riske (soovitavalt ca 20 erinevat firmat) ehk leppida ka 4%- 6% aastatootlusega aktsiatega või aktsiatega, mis maksavad dividendi vaid 1-2 korda aastas. Neid portfellis hoida on aga vääääga igav. Nad võiksid ikkagi oma dividendi jagada kvartalite peale ära. Varem oli võimalus osta USA dividendifonde, mille tootlu jäi sinna 6-7 % kanti, aga euroliit keelas selle eraisikutele ära. (ikka eraisikute finantsturvalisusele mõeldes)

Frustreerivalt mõjub see, et iga päev loen uudiseid, aga ikka magan maha järjest uusi huvitaviad võimalusi - nendest lihtsalt ei räägita. Nii näiteks seaduslik kanepikasvatamine Põhja-Ameerikas. Mul oli kunagi startup, mis tootis kasvuhoonetele spetsiaalseid LED-lampe. Ja äkki hakkas see firma edenema. Aastaaruandes muidugi oli jutt sellest, et suurenes eksport Ameerikasse (aga miks, seda ei täpsustatud).

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 22 Sep 2018 23:51

td wrote:Dr. Gundry intervjueerib arsti, kes on saanud hämmastavaid tulemusi Alzheimeri tõve ravis
https://www.youtube.com/watch?v=NUh1fTLrebg

MEND protokoll on siin:
http://www.alzheimersweekly.com/2014/10 ... emory.html

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by rr009 » 22 Sep 2018 23:14

td wrote:kulla hind paneb järsult alla

Olemasolevate väärtuste hind paneb järsult alla, aga asjad sealjuures kallinevad, eriti need millel on tegelik väärtus...

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 22 Sep 2018 22:49

td wrote:kulla hind paneb järsult alla


Ma enam eriti ei usu kulda, maailm liiga segaseks läinud, nagu USA börsid, mitte ükski katastroof uudis ei kõiguta börse. Majandussõda Hiinaga ka mitte ... ULME !

Mis ka poleks, mu sabakont juba karjub, et tuleb kriis mida seni pole nähtud on lähemal, kui keegi arvab. Alati öeldakse põhjenda, ei oska seda tunnet põhjendadagi ehk sellest, et kõik muutunud nii ebaloogiliseks.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 22 Sep 2018 22:45

kulla hind paneb järsult alla

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 22 Sep 2018 22:34

Küsimus: Kuidas nimetatakse Danskest läbi jooksnud raha?
Vastus: Rehepapp.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 22 Sep 2018 19:49

to projekteerija,

skolioos kaela piirkonnas on juba täiesti tavaline asi - kutsutakse "Nuti-küüruks !"
---

Igas arvutis väike hiinlane :twisted:
https://www.sixthtone.com/news/1002956/ai-company-accused-of-using-humans-to-fake-its-ai-

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 22 Sep 2018 19:47

Nutitelefonid ähvardavad rikkuda paljude noorte rühi ja nii mõnegi saadavad enneaegselt invaliidsuspensionile. :?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005836643.html
Neid probleeme on rohkemgi. Pimedal ajal rattaga sõites on näha pidevalt helendavate nägudega nutizombisid. Kui sellisele kella annad võtab zombistunul päris pikalt aega, et aru saada kust kõll tuli. Seega seda tuleb teha varem, et jätta nile reageerimisaega. Samuti on meilegi levinud noorte komme rattaga sõita käed lahti, pilk ja sõrmed ekraanil. Autojuhtiest ei räägigi...sellega otsustas viimaks ka politsei tõsisemalt tegelema hakata.
Lasteaiakasvatajad ja kooliõptajad on ka hädas. Lapsed ei oseka enam rääkida, kirjutama õpivad hiljem, käeliselt kobad jne. Mis aga eriti ahastamaajav ...paljud ei oska ka mängida - ehk neid ülimalt keeruline järgi aidata :o ja ka teiste lastega suhtlemise oskuse puue on laialtlevinud.
Tundub, et oleme varsti tõsises jamas.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 22 Sep 2018 17:12

Kuidas teie oma arvutis faile klassifitseerite?

Kunagi püüdsin seda teha nii, et panin teemade järgi eraldi kaustadesse. Peagi aga muutus seal liikumine väga aeganõudvak ja kadus ülevaade (asjad, mis korraga sobisid mitmesse kausta). Siis läksin Windows-ilt üle Mac-ile, seal on väga hea otsingusüsteem ning seetõttu praktiliselt loobusin kaustade süüsteemist. Üksikut faili leida oli lihtne, failide gruppi aga praktiliselt võimatu. Siis tuli võimalus igale failile anda teatud märksõna (ingl. k. tag), see kergendas failide grupeerimist oluliselt. Neid tag'e on aga piiratud kogus, seetõttu olen võtnud kasutusele sellised tag'id:
+oluline (koopiad dokumentidest, haruldased pildid, sõprade kontaktandmed, kasutajakontod jne.)
+töö (kõik palgatööga seotud asjad)
+kodu (kodu ja lähisugulased)
+meditsiin (professiooniga seotud asjad, kuid mitte ilmtingimata töökohaga seotud)
+hobid
+investeerimine (aktsiate ja majanduse analüüsid jne.)

Neid tag-e saab omavahel kombineerida ja see annab päris hea võimaluse faile klassifitseerida. Pahatihti aga unustan neid faili salvestamisel lisada.
Lisaks olen viimastel aastatel kasutanud kahte kausta failide klassifitseerimisks:
+Downloads (veebisirviku kataloog, kuhu automaatselt lähevad veebist tulnud asjad, mis seega tõenäolliselt edaspidi taastatav, kuid igaks juhuks koopiana ka salvestatud)
+Documents (kõik see, mille jaoks olen aktiivselt kulutanud oma aega ning pole internetist taastatav)

Kuidas teil?

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 22 Sep 2018 11:51

Dr. Gundry intervjueerib arsti, kes on saanud hämmastavaid tulemusi Alzheimeri tõve ravis
https://www.youtube.com/watch?v=NUh1fTLrebg

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 22 Sep 2018 01:04

We are looking at everything starting to get crazy in sovereign debt issues globally beginning in October. With the Dow Jones Industrials now making a new high for the year, the Fed will be looking more comfortable about raising rates to help the pension fund crisis that is brewing. So pay attention to interest rates in October!

https://www.armstrongeconomics.com/mark ... -40-years/

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 23:59

üks hüpotees sellest, miks üks osapool väidab end olevat ahisttud, teine osapool aga väidab, et ta ei ole mitte kunagi kedagi ahistanud
https://moneymaven.io/mishtalk/economic ... ke4wxVu2Q/

Dilberti autor valetamise psühholoogiast ja seksisuhetest prominentse mehega:
http://blog.dilbert.com/2016/10/17/lie- ... -scandals/

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 21:03

Kui tegemist on finantspettusega, kus on kahjukannatajana USA firmad sees, siis võib juhtuda, et mõnda agaramat ootab ees pikem välisreis USA-sse õppimaks tundma kohalikku vanglatesüsteemi. Kas mäletate ühte "tarkinvestorit", kes nooruse rumalusega oleks peaaegu oma elu kinni kiilunud?

Uued põlvkonnad noori "teotahtelisi" (veidi sinisilmseid) kasvab peale ja kõik algab jälle uuesti, ainult garneering on teine. Eetikamajakas ehk "kümme käsku" oleks väga abiks selliste asjade vältimisel ning äratundmisel.

Summad on väga suured ja täiesti reaalne oht, et keegi lõpetab omaenda okseloigus. Väga radioaktiivne teema. Torgivad need, kes on veel noored ja rumalad või kellel pole midagi kaotada või on isiklik huvi torkida.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by h » 21 Sep 2018 20:55

td wrote:pool-koloniaalsetes ettevõtetes


Väga hea termin.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 20:53

inimestele antakse võimalus "ennast teostada ja tõestada" ehk lükatakse tanki.
sinna juurde loengud efektiivistamise jms. ideoloogiast (ehk varjutatakse eetika-andurid ja -lambikesed, mis peaksid reageerima)
slaavi nimega (ja aktsendiga) inimesed peavad muidugi topelt pingutama, et püsida pildi peal

... ja must töö saab tehtud võõraste kätega


sama juttu räägitakse kindlasti ka teistes pool-koloniaalsetes ettevõtetes, mille "välisinvesteeringud" on siia toonud. Kiida lolli ja loll rabab (unustades eetika ja kaasmaalased).

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by h » 21 Sep 2018 20:40

Siin on 26 isiku nimed, kes on esitatud Hermitage Capital Management poolt uurimisele seoses Danske juhtumiga:

https://majandus24.postimees.ee/6409038 ... juba-teada

Sooline koosseis: 26-st Danske töötajast on peasüüdlasena nimetatud 17 naist. Ehk ÜLE POOLE süüdlastest on naised.
Suur osa naisi kannab kuidagi slaavipärast nime.

Kas te kujutaksite ette, mismoodi 17 naist organiseerib meesjuhtide ja Finantsinspektsiooni seljataga Euroopa suurimat rahapesu?
Et see oleks nagu 17 kuritegeliku naise ettevõtmine, meeste teadmata? :ugeek:

Seevastu Danske tegevjuht, muidugi mees, kes astub tagasi, saab kopsaka preemia :idea: :
https://majandus24.postimees.ee/6409425 ... -preemiaga

TSITAAT: Uudisteportaali EUObserver teatel saab Borgen ametist lahkudes preemia, mis Taani äriväljaande finans.dk teatel jääb 2,8 ja 3,6 miljoni euro vahele. «Ta saab preemia, kuid me ei saa selle suurust kinnitada,» kommenteeris panga kõneisik.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 21 Sep 2018 19:00

Kinnisvarafirma juht: Tallinna korterite kiire hinnatõus näitab mullistumist
https://www.err.ee/863110/kinnisvarafirma-juht-tallinna-korterite-kiire-hinnatous-naitab-mullistumist

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 18:30

:lol:

kumma ostaksite teie?
1) hind 200 eurot
https://www.rull.se/Elbil_MB_Classic_-_Beige
2) hind 400 eurot
https://osta-ee.postimees.ee/moskvits-p ... t&_src=pm2

kas tegemist on äkki antiigiga? veel kasutatud lasteautosid natuke vanemast ajast (hind eurodes on ca 10x väiksem kui SEK-ides)
https://www.blocket.se/stockholm?q=tram ... &l=0&md=th
jah, Rootsis saaks sama asja 150 euro eest:
https://www.blocket.se/jamtland/Rysk_tr ... ?ca=11&w=3


siia juurde vist kohane:
https://arvamus.postimees.ee/4381485/ai ... iooni-muut?

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 18:06

h wrote:The Guardian

Danske Bank money laundering 'is biggest scandal in Europe'

https://www.theguardian.com/business/20 ... commission
/.../
“This case is far from finished, it has just begun.”

Artikkel lõpeb mõttega, et nüüd on hea aeg osta Danske aktsiaid, kui ma õigesti aru sain.
Kapitalism on ikka tore küll. Nüüd kõik haid rõõmustavad, saavad odavaid aktsiaid.


Majanduses võtavad asjad aega natuke kauem kui ennustatud ja siis on muutused natuke kiiremad ja suuremad kui ennustatud. Arvan, et praegu on veel vara Danske aktsiaid osta. Kõigil Euroopa tänavail vastu tulijatel peab olema oksemaitse suus, siis on õige aeg.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 18:02

h wrote:Siiri Liiva: eestlased visati rongi ette
https://arvamus.postimees.ee/6410402/si ... rongi-ette

Väga hea! Õnneks on kasvamas peale põlvkond, kes oskab rafineeritud lääne krutskeid (kasvõi poolenisti) läbi näha. Siia juurde käib ka vana sõjatarkus:

1) kui oled tugev, näita end nõrgana, kui oled nõrk, näita end tugevana.
2) kui vastane tegeleb enda nõrgestamisega, siis ei tasuks teda selle tegevuse juures segada

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 17:54

Vaat, millega ka raha teenitakse. Kuugeldasin oma nime (aeg-ajalt ikka huvitav teada). Selgub, et on selline veebileht nagu ratsit.se, kus on võimalik 39 SEK eest kontrollida anonüümselt minu palka ja märkusi minu kohta. Lisaks on praegu võimalik tasuta hankida endale ID-kaitse (konsultatisioon identiteedivarguse eest, identiteedi sulgemine ühe telefonikõne kaugusel), tavahind 249 SEK aastas. Ohjah, otsige lolli. Veel üks teenus: 159 SEK eest aastas annab teada, mida on minu isikuga (bürokraatia avarustes ?) peale hakatud.
Lisaks on seal kirjas ka koerade ja inimeste ja autode arv majapidamises. Autode kohta on mark ja vanus. Maja asukoht on ka kaardi peal tähistatud (see on ka muudes internetis asuvates aadressbüroodes).

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by h » 21 Sep 2018 17:50

The Guardian

Danske Bank money laundering 'is biggest scandal in Europe'

https://www.theguardian.com/business/20 ... commission

Selles esituses tundub teravik olevat suunatud Taani pangaisade poole.

“I was in the US in July and spoke with the Treasury Department and there is no doubt that they also follow the Danske Bank case closely,” he told Bloomberg. “This case is far from finished, it has just begun.”

Artikkel lõpeb mõttega, et nüüd on hea aeg osta Danske aktsiaid, kui ma õigesti aru sain.
Kapitalism on ikka tore küll. Nüüd kõik haid rõõmustavad, saavad odavaid aktsiaid.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by h » 21 Sep 2018 17:34

Täpselt nagu Estonia laeva puhul 1994.

Suured keeravad s-ta kokku, aga süüdi jäävad ainuisikuliselt eestlased.

Siiri Liiva: eestlased visati rongi ette
https://arvamus.postimees.ee/6410402/si ... rongi-ette

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 16:51

Mina noores tundlikus eas nohikuna olen pidanud ka igasugu vanemate tädikeste (ja noorte naisterahvaste) küsimustele/repliikidele vastama ja juurdlema oma tuleviku üle naisküsimuse lahendamise osas.... :evil:
https://sobranna.postimees.ee/6411204/k ... -sa-kaalud?

Naiste puhul tuleb lihtsalt see "äratundmisrõõm" natuke hiljem ja natuke valusamalt (sest teha pole enam midagi ja jääb kahjutunne asjatult elatud kvaliteetaastate pärast). Öeldakse ka, et mehed sünnivad vaesena ja naised sünnivad rikkana. Nohikust mees saab pettumusest üle, töötab end üles ja saab kõikide poolt imetletuks, modellivälimusega naisterahva välised omadused kaovad minevikku ja kui midagi sisemist pole elu jooksul omandanud, siis.... nojah. Reaalsus ei hooli tunnetest ja patriarhaat on jälle süüdi. Lauale käiakse ohvri ja kannataja kaart - naiste puhul trumpemand, meeste puhul naeruväärne poti kaks.
Kui kohtate miskit käitumist, pöörake sugu vastupidiseks ja vaadake, kas see on loomulik või veider, siis saab otsustada, kas tegemist on diskrimineerimisega või mitte (klassika on muidugi põselaks mehele, kui naisele tema tegemine/jutt ei meeldi)

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 13:54

millegipärast tundub mulle, autorikaitsjad on samasugune rahvas, kes tormab appi metsaksavatajatele, pensioniks säästjatele jt., et nende varasid "kasvatada"
http://arileht.delfi.ee/news/uudised/ad ... d=83739919

autoritele otse maksmise vastu pole mul midagi, aga kui palju autorid reaalselt sellest kasu saavad? näiteks koduvideo salvestamisel on olnud kasseti ostmise eest teatud maks, mis läheb autorikaitsele, kuid kes maksab koduvideo autorile? :twisted: :?:

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 21 Sep 2018 10:03

Sampo pärast ärge muretesge, küll leitakse Eestist väike mutter, kes pannakse tanki ja vangi ning kõik rõõmsad. Rehe ju üldse ütles, tema ei tea üldse mitte midagi :twisted:

On ütlus: "väikesed sulid võllas, suured sulid tõllas ....!
---

Huvitav oleks lugeda juba 2020 aasta artiklite pealkirju...

Korterid buumivad, majade hind isegi langes
https://www.aripaev.ee/uudised/2018/09/21/korterid-buumivad-majade-hind-isegi-langes

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 05:15

Veel üks variant. Käibemaksupettus. Eraklient ei soovi maksta käibemaksu. Firma ei soovi maksta tulumaksu. Ost tehakse sularahas ilma ametlikku raamatupidamist läbimata.

Asi maksab koos käibemaksuga 120. Müüjale tuleb kaup kätte omahinnaga 90 (ehk 10 eurot on tema kuludejärgne kasum, millest maksab tulumaksu näiteks 2,5 eurot).

Ühise vandenõu tõttu jääb riigil saamata 2,5+20 eurot ehk koguvõit pettusest 22,5 eurot.
A Ostja võidab 0 asemel 20; efekt ühisüritusse 22,5-0 =22,5; Shapley value on (22,5+0)/2 = 11,25
B Müüja võidab 0 asemel 2,5; efekt ühisüritusse 22,5-0 =22,5; Shapley value on (22,5+0)/2 = 11,25
Seega, õiglase "hüvede" jagamise korral ostja peaks maksma 120 asemel 120-11,25 = ca 108,75 ehk saama ca 9% allahindlust (seda siis tingimusel, kui kuludejärgne kasum on 10% käibemaksuta hinnast)

valemi üldkujule viimine on tiba keeruline, ülaltoodud arvutustes tuleb arv 2,5 asendada konkreetse summaga m, mille firma ise võidab maksu(de)st kõrvalehoidmise teel konkreetse kauba eest. Riigil jääb niisiis saamata (0,1667h+m) eurot, käibemaksuga hinnast h tuleb maha arvata (0,1667h+m)/2 eurot ja see on siis kliendile pakutav hind, kui maksab sularahas ja tehing toimub mustalt.

Juhul, kui müüja ei saa otsest kasu maksupettusest, kujuneb *käibemaksupettuse "õiglase jaotamise" puhul ostjale uueks hinnaks h-0,0833h ehk 9,167% allahindlus (käibemaksust kõrvalehoidmise rahad jagatakse omavahel "õiglaselt" ära); 120 eurot maksev asi maksab nüüd 110 eurot.

Loodetavasti ei eksinud arvutustega. :roll:
TÄIENDUS: eksisingi, parandasin öise arvutusvea ära

---
*kuigi firma on käibemaksukohuslane, on ta sisuliselt vaid erakliendilt maksukoguja rollis, teisele sarnasele firmale müües ta ju käibemaksu ei pea arvestama


Lahtiütelus (Disclaimer): mitte ühegi postitusega ma ei propageeri maksupettust ega muud kuritegu, mõttekäik on lihtsalt intellektuaal-virtuaalne rännak püüdes mõista kurjategijate maailma ja seal valitsevaid jagamisseadusi.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 03:23

Teiselt poolt: kui aus inimene otsustab hakata kurjategijaks ning tal on vaja määrida juba varem kuritegelikule teele läinud inimest.
Kui kurjategijale on selline töö rutiinne tegevus samades riskitingimustes nagu tavaliselt, peab kurjategija saama vähemalt 1/3 varastatud summast, et tal oleks stiimul selle kuritegevusega jätkata.

Ehk kui autoülevaatus maksab 30 eurot ning üdini aus autoomanik soovib sellest puhtalt raha kokkuhoiu nimel loobuda, siis ta peaks sarikurjategijast ülevaatajale maksma *vähemalt 10 eurot (autoomaniku võit 20 eurot). (s.t. tingimusel, et auto on tehniliselt korras, aga ülevaatuseks kuluv raha jagatakse omavahel ära selmet arve ametlikult firma nimele vormistada). Tegelikult tuleks muidugi arvutada sisse ka võimalus, et ülevaataja kaotab töö ja tema kasum (töötasu ja altkäemaks) jääb tulevikus saamata. Kui auto aga pole tehniliselt korras, siis on karistused veelgi rangemad ja altkäemaksu summa suureneks veelgi. Kui näiteks autoremont maksaks 1000 eurot (suur summa võrreldes tavaülevaatusega), siis ülevaatajale tuleks maksta vähemalt 1/2 sellest summast ehk 500 eurot, et asi oleks "õiglane". Väikese remondisumma korral ülevaataja ilmselt ei hakkaks riskima oma töökohaga. Kas 500 eurot on aga piisav reward selle riski juures? Millise remondihinna juurest jookseb tasakaalukõver? (ehk mis on ülevaataja "hind", millega teda saab meelitada autoülevaatuse protokolli võltsimisele.) Väikesemahulise remondi (200 eurot) korral ilmselt ei õnnestu ülevaatajat rahaga meelitada seadusrikkumisele, sest 100 eurone "võit" pole seda riski väärt ei ülevaatajale ega ka autoomanikule, kelle auto jääb lisaks ka liiklusohtlikuks.

-----
*kas siit võib järeldada, et autoülevaataja peaks saama ca 1/3 ülevaatusetasust netopalgana kätte, et tal kaoks huvi süstemaatiliselt varastada (s.t. teha mitteametlik ülevaatus ilma firma raamatupidamist läbimata)

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 02:25

Vaatleks hüpoteetilist olukorda, kus on kaks valgekraed ehk
A on bankiir-skeemitaja, kes suudab korraga vaiba alla lükata 10 000 eurot
B on üldiselt aus riigiametnik, kes tavatingimustes suudab ehk varastada napp 100 eurot (juurdekirjutused töögraafikusse, pastapliiatsi vargus jne.)

A mõtleb välja skeemi, milles vajab B abi, mille käigus õnnestub varastada 100 000 000 eurot
õiglane varajagamine (Shapley value alusel) oleks siis selline, et mõlemad saavad ca 50%

Huvitav, on see, et hiigelsuure rahasumma õiglane jagamine on ikkagi ligikaudu 50:50, kui riigiametnik on üdini aus või sama suur suli kui bankiir.
Kui ametnik oleks üdini aus (üksi varastab 0 eurot), siis bankiir-kurjategijale muutub asi kasumlikuks, kui varastatav kogusumma on üle 3x suurem kui tavaolukorras üksi tegutsedes (siis bankiir saab 1/3, "aus" riigiametnik saab 2/3 varastatust). Antud tasemega bankiir-elukunstniku (üksinda suuteline varastama 10 000 eurot) korral siis peab kuritööst saadav kasulik kogusumma olema vähemalt 30 000 eurot ja riigiametnikku tuleb sealjuures määrida vähemalt 20 000 euroga sellest summast.
----
Kolme ja enama osalise korral muutub arvutus keeruliseks, ma ei suutnud õiget vastust välja võluda. Aga lihtsustatult võib öelda, et meil on kaks suurt huvigruppi:
A) need, kes tahavad raha pesta
B) need, kes peavad oma töös silma kinni pigistama.

Sealt edasi võib jälle selle summa jagada kaheks (tasu silma kinnipigistajatele):
A) need, kes töötavad pangas ja peavad tagama sujuva pangaülekande
B) need, kes töötavad järelvalveorganites ja kontrollivad pankade tööd

Niiviisi poolitades saame lõpuks arvutada kõikidele huvilistele õiglase tasu kuni koristajamutini välja. Kui pangas ja riigiasutuses on siiani üdini ausad (või sarnaselt ebaausad) inimesed, siis nende gruppide vahel jaotub kuriteo rahasumma 50:50 ja siis jälle 50:50 jne. (ilmselt pole väga kasulik liialt palju ja liialt ausaid inimesi vandenõusse pühendada, sest õiglane osa enda jaoks jääb väikseks). Kui mõlemad osalised on sama ebaausad, siis ühise kuriteo summa peab olema vähemalt 2x suurem kui üksinda sooritatud kuriteo summa (ausa inimese kaasamisel: vähemalt 3x suurem)

Küllap aga edaspidi kulgeb asi libedamalt, kuna riigiametnikku on võimalik siis santažeerida eelmise korra eest. Seega esimese kuriteo eest peaks riigiametnik küsima raha ette ka järgmiste kuritegude eest (ta peaks seega teadma, kui palju ja kui suures summas üleüldse kokku on tulevikus plaanis seda skeemi kasutada, kui esimene kord õnneks läheb) või lahkuma igaveseks kohtukulli haardeulatusest (koos rahaga, muidugi).

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by td » 21 Sep 2018 01:39

Mänguteoooria koostöö korral ehk kuidas jagada õiglaselt ühistöö vilja:

Olgu pagar A ja pagar B. Nende tööviljakus on
A: 10 küpsist tunnis
B: 20 küpsist tunnis
A ja B koostöös: 40 küpsist tunnis

Kuidas jagada töö tulemust õiglaselt? Selleks tuleb arvutada Shapley value:

A efekt ühisüritusse: 40 - 20 = 20, üksinda oli 10; Shapley value on (20+10)/2 = 15 küpsist A-le
B efekt ühisüritusse: 40 - 10 = 30, üksinda oli 20; Shapley value on (30+20)/2 = 25 küpsist B-le

( Ehk siis kuidas õiglaselt jagada kuritöö käigus saadud raha. :twisted: )

Top