Seebikeetmine

Siis käib vestlus erinevatel teemadel, mis puudutavad tehnikat / IT / teadust

Mis tekitavad tavainimestel tunde peale selle lugemist: kus ma olen, kes ma olen, miks ma olen...
Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Seebikeetmine

Postby spl » 07 Sep 2010 13:37

Kõik seebiks...
spl
Site Admin
 
Posts: 20940
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Seebikeetmine

Postby Jollyroger » 15 Sep 2010 22:45

Siis seebikeetmine. Seebitegemise idee sain kunagi ammu internetist - läbi mingi foorumi sattusin saidi peale, kus kirjeldati, kuidas tööstuslikest seepidest on kõi head ained välja võetud ja halb keemia asemele pandud. Ja et tegelikult polegi seebikeetmisel midagi keerulist.

Natuke teooriat: Seep on rasvhappe sool. Seebi puhastav toime tuleb sellest, et kui enamik molekule on kas rasvas/õlis lahustuv või vees lahustuv, siis seebimolekul on mõlemat - ühte otsa pidi saab ennast veemolekuli külge siduda, teist otsa pidi rasva külge. Ja pesemisprotsess on siis põhimõtteliselt see, et seebimolekul võtab (rasvase) mustusemolekuli kaasa ja ujub sellega vees minema.

Lisaks nö "päris seebile" e. soolamolekulidele leidub tavaliselt seebis veel mingi hulk vett, glütseriini (tööstuslikult toodetud seebist võetakse see välja) ja mingi hulk reageerimata rasva. Ja siis topivad inimesed sinna sisse veel igasugu värvaineid, parfüüme, ravim-lõhna-maitsetaimi jms.

Seebikivi on kahte sorti - NaOH ja KOH. KOH-d kasutati varem, seda saadi puutuhast vett läbi kurnates. KOH-ga saadud seep on vedel, selleks et seda tahkseks saada lisati sinna soola. Aga siis ei tahtnud seep jälle hästi vahutada. Tänapäeval kasutatakse tavaliselt NaOH-d, seda saadakse soolvee hüdrolüüsil: http://en.wikipedia.org/wiki/Chloralkali_process
Seebi pesemisomadused sõltuvad peamiselt rasvadest, mille sool ta on. Näiteks kookoserasv on väga hea mullitekitaja. Ja loomarasv muudab seebi tahkemaks.
Kosmeetilised omadused olenevad seebi sees oleva glütseriini hulgast (seob vett, on nahale niisutav) ja nende rasvade, mis on reageerimata jäänud, omadustest.
Lõhna saab seebile anda kas lisades eeterlikke- või lõhnaõlisid, või lõhnataimi. Naturaalsete eeterlike õlidega on küll see häda, et nad kipuvad ära lenduma ja päris poeseebi lõhnataset välja ei anna. Väidetavalt pidi lõhna saama kinnistada eeterlikku õli enne seebi sisse panemist (maisi)tärklisega segades. Ma proovisin kartulitärklisega, ja tolku ei paistnud eriti olevat - st. lõhn külge ei jäänud.

Vajalikud tööriistad:
1)Emailitud, roostevabast terasest või klaasist pott/kastrul, mille sees seepi keeta - alumiiniumpott ei sobi, NaOh söövitab augu sisse.Emailitud poti puhul tuleb üle kontrollida, et email seespoolt terve oleks. Muidu on jällegi oht pott ära augustada.
2)Väiksem emailitud, roostevabast terasest, klaasist või plastmassist pott seebikivi veega segamiseks.
3)Puust, plastmassist vms. segamisvahendid.
4)Toidukaal - kui korralikult teha, tuleb õlid-seebikivid üsna täpselt ära kaaluda.
5) mikser või puur, mille külge saab segamislaba?/varda?(kuda kuradi moodi neid jullasid nimetatakse?) kinnitada on ka abiks. Aga see segamisjulla ei tohi metallist olla.
6) Veeämbreid-potsikuid-lusikaid-paberkäterätte-aluspabereid jne.
7) Pliit või tulease mille peal seepi keeta... üldiselt on mõttekas seebikeetmist väljas korraldada - NaOH aurud on peaaegu lõhnatud, aga ärritavad nina ja kopse. Kui toas teha võiks ventilatsioon võimalikult hea olla.
8) Mingeid nõusid, kuhu valmis seebimass sisse valada. Ise kasutasin esimene kord, kui seepi tegin, plastikust jogurtitopse ja salatikarpe, nüüd tegin puust kastid.
9) Last but not least - igasugu kaitsevahendid. Kindlasti kummikindad, ka prillid. Noh - tegemist on söövitava kraamiga, mis on ka väga kuum, kleepuv, ja võib hooletul käsitsemisel pritsida ja eriti karmil juhul ka suure leegiga põlema plahvatada. Pikkade käistega ja säärtega riided. Mul läks tilk seebikivilahust käe peale... märki järgi ei jäänud, aga päris vastikult kõrvetas.

Image

Image

ja vajalikud materjalid:
1)Seebikivi - peaks saama veterinaarapteekidest ( graanulitena ). Vähemalt Tartu avaturul asuvas küll oli. 40 kr/kg.
2)Rasva/õli - saab toidupoest. Tasub vaadata nö säästupoodidesse ja/või hulgiladudesse, seal võivad mõnikord olla vägevad allahindlused. Ja eksklusiivsemaid õlisid (jojoba, kookosõli) saab ökopoodidest.
3) lõhnaõlisid/eeterlikke õlisid - peaks saama apteegist, universiaaluniversiumist, loitsukellerist jne.
4) lõhna kinnistamiseks (maisi)tärklist - maisitärklist ei leidnud ma kuskilt, tavalisest tundus, et eriti tolku ei ole.
5) Seebi sisse (ravim)taimepuru, puupungi, savipulbrit, jms. "koorivat kraami" - saab põllu pealt, apteegist, toidupoest... kasutage oma fantaasiat, käige natuke sellise mõttega ringi, et "kust midagi kätte saaks, mida seebi sisse toppida". Taimne kraam võiks kuivatatud olla - mul jäi mulje, et kui pole, siis reageerib seebikivi rasva asemel nende taimedega (ilmselt neis oleva suhkruga ), lõhn ja värv muutuvad kuidagi viletsamaks. Lisaks tõmbavad kuivatatud taimed seebimassist üleliigset vett endasse, seep tuleb natuke tahedam.
6) Tõrva tõrvaseebi tegemiseks - tehke ise :) ... ehituspoes müüdav männitõrv peaks ka ok olema.
7) seebikivi neutraliseerimiseks võiks olla käepärast pudel lahjendatud äädikat.
8)Räägitakse ka destilleeritud veest, aga destilleerimise eesmärk on selles, et vesi ei sisaldaks lahustunud mineraale, oleks "pehme". Mina kasutasin täitsa destilleerimata ja puhastamata tiigivett. Keedetud vesi, vihmavesi jms. kõlbab ilmselt ka sama hästi.

Enamikku seebikeetmise vahendeid saab ka hobipunktist: http://www.hobipunkt.ee
Mulle tundusid need hinnad natuke kõrgevõitu.... aga võibolla väga ei ole ka...

Image

Vasakult paremale: Kookosrasv, seesamiõli, oliivõli, karotiiniga toiduõli, maisiõli... veel oliivõli, tärklisega segatud eeterlik õli (nuluõli, eukalüpt, teepuuõli), tõrv, seebikivi.


Image

See viimane pilt siis seebikivi

Linke:
Seebitegemise kohta on ingliskeelseid linke tohutult... google + "soap making"
http://www.jsoule-webdesign.com/soapcalc/oils.htm - rasvade-õlide omadused
http://www.soapnuts.com/indexoils.html - rasvade-õlide omadused
http://www.soapmakingforum.com/essential-oil-chart.html - eeterlike õlide omadused
http://www.soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp - seebikivi ja rasva hulga kalkulaator.
http://www.millersoap.com/soapdesign.html - igasugu kasulikku infi ühel lehel koos
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Seebikeetmine

Postby Jollyroger » 16 Sep 2010 21:03

Põhimõtteliselt on seebikeetmiseks kaks varianti: külm ja kuum (Cold process ja hot process). Minule on igatahes mulje jäänud, et sisuliselt algab hot process selle koha pealt pihta, kus cold lõpeb. Ehk siis:

Cold process:
1) Õlid-rasvad pannakse potti, vajadusel soojendatakse piisavalt, et need vedelaks muutuksid
2) Tahke seebikivi segatakse veega NB! SEEBIKIVI TULEB ALATI VALADA VETTE, MITTE MINGIL JUHUL VASTUPIDI !!!
3) Seebikivilahus valatakse rasva sekka
4) Segatakse - soojendatakse, kuni tekib tracing - sellest täpsemalt hiljem

Nüüd selles seisus on seebikivi ja õli segunenud, aga pole veel täielikult ära reageerinud. Lahus valatakse vormidesse ja reageerib seal edasi kuu või paar (või kauemgi), kuni seep valmis.

Kui nüüd seda segu edasi segada ja kuumutada, saab sellest
Hot process:
5)Saadud massi segatakse ja soojendatakse edasi. Võib õrnalt keema ka ajada, väga tugeavasti keeta pole hea - pritsib ja oht üle keeda.
6) Seebimass läbib mitu visuaalselt erinevat staadiumi, kuni lõpuks saabki sellest "valmis" seep
Ja siis valatakse vormidesse, ja teoreetiliselt võib seda kohe kasutada. Reaalselt peab siiski tõenäoliselt vähemalt nädala või paar ootama, et üleliigne vesi välja auraks ja seep tahkemaks muutuks.

Hot processi ei tohtivat poole pealt katkestada - seebikivi ja õli lähevad vahepeal jälle natuke lahku, ja tulemuseks on ebameeldivalt kihiline seep - "kangema" seebi kihid vaheldumisi peaaegu reageerimata rasvaga.

Ja siis on olemas veel selline asi nagu rebatching - et untsuläinud seebilaar ja/või erinevatest seebipartiidest ülejäänudjäänud tükid-jäänused riivitakse peeneks, sulatatekse vees ära ja keedetakse veelkord läbi. Rebatchinguga annab igasugu trikke teha - näiteks piiritust lisades läbipaistvat seepi, lõhnaaineid olevat parem selle käigus lisada, jms. Ma ise pole proovinud.

See et cold processi nimes on "külm", ei tähenda, et segu kuumutada ei võiks. Muidugi kui väga aktiivselt kuumutada, on oht sujuvalt hot processi peale üle minna, ja siis peab selle juba lõpuni tegema :D

Tõrvaseepi saab teha ainult cold processis - tõrv mõjub katalüsaatorina, seebimass reageerib-tahkub väga kiirelt ära ja seda pole nagu otseselt vajagi hot processis lõplikult valmis keeta... aga nii paar nädalat või kuu aega võiks oodata ikka, enne kui seda seepi kasutama hakkab.

Hot processi puhul tasub mingi mikser ligi võtta - vähemalt minul kestis see valmis seebiks keemine küll vastikult kaua, ja tundus, et kui poleks mikserdanud, oleks võinud paar päeva ka minna...

Seebikivi , vesi ja õli:
Laias laastus peaks seebikivi, vee ja rasva suhe olema umbes 1 kaaluühikut seebikivi, 4 kaaluühikut vett ja 8 kaaluühikut rasva.
Täpsemalt tuleb arvestada seebikalkulaatoriga, eri rasvadel on eri omadused - eelmises postis on link ka.
Seebikivi ja vesi: kuna seebikivi ja vee segunemisel tekib palju soojust, siis tuleb seebikivi alati valada vette. Muidu plahvatab ja paiskab hunniku seebikivigraanuleid seebikeetjale vastu vahtimist. Ja vette tuleb ka valada ettevaatlikult, vaikselt niristada - soojust tekib niipalju, et kui kiiresti valada, võib vesi keema minna ja pritsida.
Üldiselt on need graanulid suhteliselt vastik kraam - sisaldavad palju staatikat ja kipuvad igale poole "ronima". Umbes samamoodi nagu vahtplastigraanulid. Aga söövitavad.
Seebikivilahuse õli sisse valamisel nii hullu pole - aga ikkagi peab arvestama et õli ei tohiks liiga kuum olla - kui kuuma õli sisse vett valada, hakkab ka pritsima.
Üleüldse on lahuste kokkuvalamise faasis hea idee need hoida nii jahedad kui võimalik - kui retseptis on kasutatud tahkeid rasvu, siis nii kuum peaks see segu olema, et need ära sulaks, aga mitte rohkem. Algajal on võibolla mõttekam ainult vedelaid õlisid kasutada... neid vast lihtsam-ohutum käsitseda.

Superfatting: Kui seebikivi ja rasva suhe on arvestatud täpselt, nii et kogu rasv seebiks reageeriks, tuleb seep liiga kange - peseb küll hästi, aga jätab naha liiga kuivaks ja tundub ebameeldiv. Seetõttu arvestatakse seebi sisse rasva 5-10% rohkem.
Seebikalkulaatoris on selline võimalus olemas - saab superfatting %-i kirja panna ja siis arvestatakse õlida kogused selle järgi automaatselt.
Kui on plaanis lisada mingeid kalleid eriliste kosmeetiliste omadustega õlisid (jojoba, nisuiduõli), siis tasub need seebikalkulaatoris välja arvutada, aga lisada alles seebitegemise lõppfaasis - kas siis kui cold processis toimub tracing või kui hot processis seebimassi viimast korda läbi segad.
Mõned õlid mõjutavad lõpptulemust nii seebina kui selle sees oleva õlina - kookosõli tekitab seebina mulle ja õlina on meeldiva lõhnaga ja nahale hea.... Noh, mina lisasin seda umbes sel ajal kui vaatasin, et hakkab vist varsti valmis saama, aga päris ära reageerinud veel polnud.

Lõhnaõlide, taimede jms. lisamine: mida hiljem ja madalama temperatuuri juures seda parem. Kui seebimass on vedel, võivad taimetükid peale seebi vormi valamist põhja vajuda.

Tracing: Kui seebikivilahus ja rasv/õli kokku valada, on tulemus umbes sama konsistentsiga nagu tihedam õli või suhkrusiirup. Kui lasta kulbi või segamispulga pealt seda segu potti tagasi niriseda, siis pinnale jälge ei jää. Kui segu tükk aega segada ja soojendada, siis muutub ta vaevumärgatavalt paksemaks ja pinnale niristamine hakkab jätma natuke aega püsivat vaevumärgatavat reljeefset jälge. Seda ei pruugi kohe märgata, tasub vaadata valgusepeegeldust segu pinnal. Mõnel pool ingliskeelses kirjanduses olen lugenud, et öeldakse et jääb "lighter shape" või "lighter trace". Minu arust oli küll värv ja heledus täiesti sama, lihtsalt selline reljeefne pind tekkis. Tracing tähendab et seep on valmis ja selle võib vormidesse valada.
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Seebikeetmine

Postby Jollyroger » 16 Sep 2010 22:46

Tõrvaseep:
Olive Oil pomace - 2500g - oliivõli pidi olema seebikeetmiseks üldse kõige parem rasv. Mida madalama klassi oma, seda parem (et kallist extra virgin õli pole vaja)-
Coconut Oil - 50g - et paremini vahutaks
Pine Tar - 900g - selle kaalu panin umbes, noh, nii liiter teda oli.... ja mul oli kasetõrv. Soovitatud oli 15-25% õli kogusest.
Corn Oil - 900g - maisiõli aeglustab seebimoodustumisprotsessi, lisasin selleks et tõrva kiirendavat mõju kompenseerida.

Water - 1653 g
Lye(NaOH) - 470.57

nende koguste sisse oli arvestatud 7% supperfatting.

Kõigepealt valasin õlid potti kokku ja panin tõrva- ning õlipotid lõkke peale soojenema.
Image

Nad tuli üsna kuumaks ajada, tõrv oli suhteliselt tahke ja selle vedeldumistemperatuur oli suurem kui õlil.
Alguses kui üritasin vedelat tõrva õli sisse valada, oli tulemus selline:
Image
Need mustad kribalad on õli sees uuesti tahkeks läinud tõrv.

Aga kui õli natuke kuumemaks ajada, segunes tõrv seal sees ilusti ära ja tulemuseks oli umbes kange kohvi värvi vedelik.
Image
Kõige tahkem fraktsioon tõrvast küll ei lahustunud, selle õngitsesin tükkidena välja ja panin kõrvale.
Tõstsin õlipoti tulelt ära jahtuma ja segasin teises anumas seebikivi vee sisse.
Image
Seebikivi tuleb segada aeglaselt graanuleid vee sisse niristades, aegaajalt tasub katsuda, ega vesi liiga kuumaks pole läinud ja juurdevalamisega vahet pidada. Mul küll aurama hakkas, aga keema õnneks ei läinud. Need aurud on üsna vastikud - peaaegu lõhnatud (kerge pesuseebi lõhnaga), aga kui sisse hingata või silma läheb, siis ärritavad.

Lasin seebikivilahusel ka natuke jahtuda ja hakkasin siis seda õli-tõrvalahuse sisse valama.
Ja siis juhtus midagi, mille eest kuskil kirjanduses polnud hoiatatud
Image

Image

Ehk siis - õli-tõrvasegu muutus üsna väikese sortsu seebikivilahuse mõjul tihkeks viskoooseks vahuks, mis aeglaselt aga kindlalt (minu meeleheitlikust segamisest hoolimata) üle potiääre välja voolas.
Nii et - Kui teete tõrvaseepi, valage seebikivi õli sisse VÄGA ettevaatlikult ja väikestes kogustes

Edasi mul pilte pole - sest tegutsemisega läks üsna kiireks.
Välja voolas umbes pool õlist. Lisasin siis silma järgi pool seebikivilahusest, sedapuhku juba ettevaatlikumalt.
Segu muutus järjest tihkemaks, jõudsin siiski veel natuke kuivatatud piparmündipuru ka lisada. Umbes 5 -10 minutiga muutus segu piisavalt tihkeks, et seda ei saanud enam eriti hästi segada.
Valasin(või noh, poolest saadik litsusin, oli piisavalt viskoosne, et valada enam ei andnud, nagu paks tainas) selle siis toidukilega vooderdatud puust karpi.
Järgmiseks päevaks oli juba piisavalt ära tahkunud, et sai karbist välja võtta ja lahtiselt kuivama jätta.

Lõpp-produkt näeb selline välja:
Image

Nagu üks teine s-tähega algava nimega ollus, eks? :D Kinkisin sõbrale sünnipäevaks paar juppi, nüüd ei julgevat tema naise õde enam vannituppa minna.
Ja vaht on sel seebil tumepruun. Aga mõnusa tõrvalõhna jätab nahale :) Ja mul igatahes pole siiani permanentseid vigastusi tekitanud.
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Seebikeetmine

Postby Jollyroger » 17 Sep 2010 20:49

Piparmündiseep ja tsitrusekooreseep (hot process):

oliivõli - 3500 g
kookoserasv - 150 g
palmiõli - 200g
rapsiõli - 700g
nende kahe viimasega on nii, et ma meelesegadushetkel ostsin karotiiniga toiduõli, mis sellises proportsioonis palmiõlist ja rapsiõlist koosnes. Miks - noh, vist tundus, et tsitruseseep oleks lahedam värvilisena.

vesi - 1729g
seebikivi - 574.611 g

sisse arvestatud superfatting jällegi 7%

umbes liitrise koti jagu kuivatatud apelsini, greibi, sidruni ja laimikoori
umbes suure poe-paberkoti täis kuivatatud piparmündiürti. Natuke oreganot oli ka sees.
umbes 50g aroomiõli(nuluõli, eukalüptiõli, teepuuõli) ja teist samapalju tärklise segu


Põhimõtteliselt oli seekord algus üsna tõrvaseebi tegemisega sarnane, ainult et seekord ma õli alguses ei soojendanudki - see oli niigi vedel ja millegagi segada vaja polnud.
Valasin seebikivigraanulid AEGLASELT VEE SISSE ja siis selle lahuse õli sisse.
Image
Image
Segasin natuke ja siis tulele. Segasin natuke ja vist umbes poole tunniga tekkis tracing staadium... selle kohta pilti pole, põhimõtteliselt nägi välimuse järgi välja nagu teisel pildil.

Siis hakkas hot process faas pihta. Kõigepealt läks mass natuke tihedamaks, konsistentsilt ja värvuselt alguses selliseks nagu porgandimehu(noh vähegi vanemad inimesed mäletavad lapsepõlvest, ma ei tea kas seda tänapäeval enam saada on :) ) siis edasi natuke heledamaks ja teralisemaks... noh ma olen sellist kõrvitsasuppi söönud....
Image

NB! Värv on karotiinist, ilma selleta seebil ilmselt värvimuutusi ei ole, läheb lihtsalt heledamaks.

Seejärel läks see teralisus umbes nagu vahu moodi olluseks.... ja sellega segamini oli selge õli värvi vedelik.
Image
Image

Umbes poole tunni keetmise peale läks vaht graanulite moodi tombukesteks, ja jäi sellisesse seisu suhteliselt pikaks ajaks...
Image

Segasin-keetsin seda umbes tund aega. Progress tundus üsna aeglane, kui mitte olematu - keetmine ei paistnud midagi tegevat, kui hästi intensiivselt segada, siis tundus, et natuke tuli seda graanulite moodi materjali juurde. Kõigepealt vaatasin, et potis on seda segu nagu vähemaks jäänud, kui algselt oli - ilmselt on vesi ära keenud. Lisasin vett. NB! KUI KUUMA ÕLI SISSE VETT VALADA, KIPUB SEE PRITSIMA. JA SEE KRAAM SIIN ON KEEV ÕLI JA SEEBIKIVI SEGU!!! NII ET VETT TASUB VALADA VÄGA ETTEVAATLIKULT. Õnneks pritsima ei hakanud ja vee lisamise peale oleks nagu seda graanulimaterjali juurde tulnud. Aga ka mitte väga palju. Siis otsustasin segamislabida puuri otsa monteerida ja vaadata mis niimoodi mikserdades saab.
NB! MIKSERDATAV MATERJAL KIPUB SAMUTI PRITSIMA. JA POTIS ON IKKA VEEL KEEV ÕLI JA SEEBIKIVI SEGU. NII ET OLGE ETTEVAATLIKUD.
Mikserdamine oli tegelikult alguses suhteliselt vastik - puuri kiirust (vähemalt sel mudelil mis mul on) on raske kontrollida. Ja kui kiirus vähegi suuremaks läheb, kipub pritsima. Ilmselt aitab selle vastu õige segamis/mikserdamispeaga varras - mul oli lihtsalt puust laba...
Aga igatahes see mõjus - segu muutus aegamisi kartulipudru sarnaseks.
Image

Siis võtsin tulelt ära ja hakkasin lisandeid lisama. Jagasin segu silma järgi 1/3 ja 2/3 - kõigepealt segasin sellele 1/3-le sisse tsitrusekoored. Ja siis segu kasti jahtuma-kuivama.

Seejärel teisele osale piparmündilehed.
Image
Image
Image

Ja kõige lõpuks aroomiõli ja tärklise segu.

Ja siis valasin selle mögina karpidesse:
Image

Image

Ja siis oligi tolleks päevaks kõik.
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Seebikeetmine

Postby Jollyroger » 17 Sep 2010 21:05

Ma pole kindel, kas ma oleks pidanud keetmise ajal seda vett lisama - seebil läks umbes nädal, enne kui ta piisavalt ära tahkus(kuivas), et teda karbis sai ümber keerata - võtsin selle seebimasspätsi koos kilega karbist välja ja tõstsin ülemine pool alla ta karpi tagasi. Kile võtsin ära - et ehk kuivab kiiremini. Seejärel läks veel umbes nädal. enne kui mass niivõrd ära kuivas, et seda sai väiksemateks pätsideks jagada.

Piparmündiseep muutus õhu mõjul tumedamaks, pätsid on umbes sama värvi kui tõrvaseep, võibolla mitte nii läikivad. Ja vaht on rohekaspruun.
Lõhna poolest - tundub et lõhnaõliks pandud kraam on sealt seest ära auranud, aga piparmündilehtede sees olnud eeterlikud õlid on alles - seep on meeldiva õrna mündilõhnaga, mis ka kätele külge jääb.
Tsitrusekooreseep jäi umbes sama värvi kui pildil, aga kuna see on aeglasemalt kuivanud, siis pole seda kasutada proovinud.

Võibolla jääb see nädalavahetus aega neid pildistada ka, siis riputan siia üles....

Igasugune seebi sisse pandav taimepuru tasub teha peenemaks kui mul piltidel - suured rootsud ja tükid seebi sees kõlbavad noorte neiude hirmutamiseks küll hästi, aga pesta on sellise seebiga võibolla natuke ebamugav.

Kasutatud tööriistad-potid-pannid-ümbritseva maapinna puhastasin nii, et kõigepealt lobistasin neid tükk aega äädikalahuses, ja siis loputasin puhta veega üle.
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Seebikeetmine

Postby Jollyroger » 17 Sep 2010 21:12

Ja veel - antud informatsioon on kasutamiseks omal vastutusel. Mina ei vastuta mingite vigastuste, varaliste kahjude ja üleüldse mitte millegi eest, mis selle info kasutamisel võib/võivad tekkida/toimuda. Ohutusnõudeid täitmata ja elementaarset talupojamõistlikust järgimata on võimalik ennast ja teisi vigaseks teha ja igasugu varalist kahju tekitada. Hoidke lapsed aupaklikus kauguses, kandke pikki rõivaid ja kinniseid jalanõsid, hoidke kõik vajalikud tööriistad-materjalid läheduses ja üleüldse mõelge enne, kui tegutsema hakkate, oma töökäik korralikult läbi.
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Seebikeetmine

Postby Jollyroger » 17 Sep 2010 21:22

spl wrote:Muideks, kas ei tasuks teha spetsiaalne lõiketera nö nelinurk ntx kipsinugadest saaksid koheselt väga kuidas öelda sileda seebi. Vormis ei pruugi nii ilus tulla

Üldiselt ma neid pätse vaibanoaga lõikasingi. Aga nad on pehmed ja kleepuvad, no ei saa sellist korralikku siledat. Need kes müügiks teevad, lõikavad alles siis kui seep on täielikult ära tahkunud, aga mul oli sõbral sünnipäev tulemas ja tahtsin kiirelt ära pätsideks jagada, et paremini ära kuivaks. Sellist taigna konsistentsiga asja ei saa ju kinkida :)
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Seebikeetmine

Postby spl » 17 Sep 2010 21:24

Jollyroger wrote:
spl wrote:Muideks, kas ei tasuks teha spetsiaalne lõiketera nö nelinurk ntx kipsinugadest saaksid koheselt väga kuidas öelda sileda seebi. Vormis ei pruugi nii ilus tulla

Üldiselt ma neid pätse vaibanoaga lõikasingi. Aga nad on pehmed ja kleepuvad, no ei saa sellist korralikku siledat. Need kes müügiks teevad, lõikavad alles siis kui seep on täielikult ära tahkunud, aga mul oli sõbral sünnipäev tulemas ja tahtsin kiirelt ära pätsideks jagada, et paremini ära kuivaks. Sellist taigna konsistentsiga asja ei saa ju kinkida :)


:twisted: kuidas pesemisomadused on, proovisid ntx käsi pesta, võttis kenasti mustuse maha. Tõrvaseep vist mitte :D
spl
Site Admin
 
Posts: 20940
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Seebikeetmine

Postby Jollyroger » 17 Sep 2010 22:00

spl wrote: :twisted: kuidas pesemisomadused on, proovisid ntx käsi pesta, võttis kenasti mustuse maha. Tõrvaseep vist mitte :D


Väga musti käsi (noh, autoparandus-õli, nitrovärv, kunstniku maalimisõlivärv vms.) pole vaja olnud pesta. Aga linaõlivärvi puhul töötas küll probleemideta. Ja ega tõrvaseep peseb samamoodi kui kõik teisedki, lihtsalt nahale on kasulik ja intensiivsema lõhnaga. Mis siis et vaht on tumepruun ja dushikabiin tuleb pärast üle loputada, sest seal on must sade maas :D
Valget värvi riideid tõrvaseebiga ilmselt ei peseks. :roll: Tegelt nende teiste seepidega ka, kui järgi mõelda :)

Aga tõenäoliselt mu naine hakkab varsti peksma, et ma ilma igasuguste värvide ja lõhna-maitseaineteta uue seebilaari teeks.

Kui on vaja väga karmi mustust pesta, siis võib seebi lihtsalt kangema teha - st. superfatting 7% asemel mingi 2% teha (minu meelest natuke peaks rasvainet alati rohkem olema, kui osa seebikivi ära reagerimata jääb ja seep silma läheb, siis on ka nõme).
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Seebikeetmine

Postby seebikivi » 30 Sep 2010 23:15

Tere,seebikivi peaks igast mesinduspoest saama,näiteks siit http://paradiisimesila.ee/?kahjurite-t% ... eemia,61,2
seebikivi
 

Re: Seebikeetmine

Postby khautrangtrang » 20 Jun 2023 05:31

Ma pole seda kunagi varem proovinud, võib-olla peaksin proovima, kui aega saan
khautrangtrang
 
Posts: 1
Joined: 20 Jun 2023 05:28

Re: Seebikeetmine

Postby Alecoq » 03 Jul 2023 15:21

On sõbranna kes tegeleb seebiga ja müüb. Ta kasutab erinevaid vorme, loomulikult tuleb see ilusti välja, aga ma ei kujuta ette, kui praktiline on sellist seepi kasutada. Ainult kingituseks riiulile panemiseks. :D
Alecoq
 
Posts: 1
Joined: 03 Jul 2023 15:07


Return to Tehniline maailm

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests