Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Kui oled näinud kusagil "põõsas" Eesti Nokiat vedelemas
anna meile teada, ehk suudame mõtet edasi arendada...

Juhul, kui nägid korterit, mille hinnas tavapärasest vähem nulle...
või ehitamisel kasutati zelatiini.. sosista meile ka.


Kõik head vestlused teretulnud !
Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 07 Sep 2018 19:05

... ja lambukesed võivad rahus rohtu süüa, sest hea Karjane valvab neid
https://www.youtube.com/watch?v=STWtdOTmqus

pärast kurbust...
https://www.youtube.com/watch?v=8STlfXWKfVI
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 07 Sep 2018 19:38

Ja sellega arvatavasti lõpebki tänane meeleolumuusikakontsert. :)
https://youtu.be/R6B5HNEHTKg
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 07 Sep 2018 20:05

Oh issand, see sama "põnev" silma võrkkestale kui 90 aastaste bikiinivoor. Kandideerivad Baruto, Tarandit üritakse nagu mingit staari näidata. Selle tegelase parem enne on läbi...mis asi on üldse häältemagnet. Ma tahaks hääletada kellegi poolt, kes midagi riigi heaks ära teinud, mul pole sellist inimest hetkel.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 07 Sep 2018 21:19

kontratenoriks olemine ei tähenda munapiiksu
https://www.youtube.com/watch?v=tGtTLhuqy4Y

...vaid oma poisihääle meeldejätmist.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby oliver253 » 07 Sep 2018 22:32

spl wrote:Oh issand, see sama "põnev" silma võrkkestale kui 90 aastaste bikiinivoor. Kandideerivad Baruto, Tarandit üritakse nagu mingit staari näidata. Selle tegelase parem enne on läbi...mis asi on üldse häältemagnet. Ma tahaks hääletada kellegi poolt, kes midagi riigi heaks ära teinud, mul pole sellist inimest hetkel.


Võhikuna kõrvalt vaadates tekib küsimus, miks on inimesed nõus kahe jalaga s*ta sisse astuma? Höövelson, Tarand, Vaarik, Trubetsky.

Kas:
a) motivatsioonipaketid on võimsad
b) parteid moosivad, nagu värbaks luurajaid
c) uued tulijad loodavad kasu lõigata või
d) tõsimeeli tegid enda arvates hea otsuse?
oliver253
 
Posts: 70
Joined: 10 Jan 2016 02:06

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 07 Sep 2018 22:51

ühest küljest ma ei suuda ennast nii perversseks mõelda, et mingit empaatilist analüüsi läbi viia
teisest küljest - kui oleks ise valiku ees, et tahaks poliitikasse, siis mille ma peaksin valima? uustulnukad on suht ebakindlad, vanad olijad jagunevad samuti kindlateks ja ebakindlateks; kui on vaja kindla peale minna, siis on EKRE, Keskerakond, Reformierakond ja võibolla ka sotsid. Peretüli vältimiseks ilmselgelt mõned erakonnad nendest on välistatud.


Tarandi olen mina juba ammu maha kandnud, sest selles vanuses mehel peaks olema rohkem ette näidata (pealegi, temast on saanud globalist, mis selles vanuses näitab teatud tühjust südames või ka mujal - kas südamest all- või ülalpool, see on diskuteerimise objekt)
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 07 Sep 2018 23:04

oliver253 wrote:Kas:
a) motivatsioonipaketid on võimsad
b) parteid moosivad, nagu värbaks luurajaid
c) uued tulijad loodavad kasu lõigata või
d) tõsimeeli tegid enda arvates hea otsuse?


Ma usun, et raha. Lubatakse ala saad riigikokku, siis sebime veel sind nõukogudesse, kus ulmetasud mitte millegi eest...jne.

Seni on nii tehtud ja tehakse edasi, loomulikult parteid väidavad seda pole, oh jah - mul piisavalt vanust, et ma pole enam ammu naiivne .
---

Meenus lause, kui sa enam ise ei oska oma peaga midagi teha: hakka poliitikuks !
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 07 Sep 2018 23:16

USA Demokraatliku Partei radikaliseerimise taustal on paljud endised valijad ja parteiliikmed neile selja pööranud (märksõna #walkaway). Kunagised Mõõdukad on ka radikaliseerunud - huvitav, kui palju endiseid parteiliiikmeid ja valijaid pole rahul praeguse suunamuutusega?.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 00:00

mõelda vaid, on säilinud salvestis sellest, kuidas J. Brahms mängib oma Ungari tantse. Mitte küll väga palju, kuid siiski aimatav, kuidas tema seda muusikat tunnetas
https://youtu.be/H31q7Qrjjo0

siin on Ravel oma kuulsa teose esitusega - hoopis teistmoodi kui olen harjunud kuulma teda tõlgendatavat (tegemist on 'piano roll' salvestisega - seega midagi MIDI faili sarnast :D )
https://www.youtube.com/watch?v=tn6_yT9 ... 31q7Qrjjo0
seal pleilistis on veel palju teisi huvitavaid originaalesitusi
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 08 Sep 2018 02:17

Lähinädalatel oodatakse euroopas 30 % päikesepaneelide odavnemist. Mis paratamatult tähendab, et päikeseenergeetika muutub üheks odavaimaks või kõige odavanaks mooduseks toota elektrit. Ei mingit innavatsiooni, ainult hiina päikesepameelidelt ja nende elementidelt kaovad tollid. Jõuti järeldusele, et need tolid on kahjulikud Euroopa konkurentsivõimele. :HEAD
https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikk ... at-6739757

Ei tea arvata, kas tasuks ka endale pärast seda midagi soetada?
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 02:30

Küllap varsti on siis oodata võrgutasude tõusu .....

Kui saaks, ühedaks ennast sellest võrgust lahti, aga ei saa. Mul võrgutasu juba kõrgem kui elektritasu. :shock: Suvel on seega max kokkuhoid alla 50% elektrikuludest, talvel seda kokkuhoidu pole aga kuskilt võtta.
Suvilates ju muidu oleks asjal jumet, aga mõni hull taob paneelid puruks.
Paneelide kasutamine muidui viib elektrihinna suvel alla ja ehk saab ka nii palju lektrit võrku tagasi anda, et võrgutasu saab kaetud? Aga siis on jälle elektri kokkuostuhind ka madalam kui täna.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 08 Sep 2018 12:59

td wrote:Küllap varsti on siis oodata võrgutasude tõusu .....

Kui saaks, ühedaks ennast sellest võrgust lahti, aga ei saa. Mul võrgutasu juba kõrgem kui elektritasu. :shock: Suvel on seega max kokkuhoid alla 50% elektrikuludest, talvel seda kokkuhoidu pole aga kuskilt võtta.
Suvilates ju muidu oleks asjal jumet, aga mõni hull taob paneelid puruks.
Paneelide kasutamine muidui viib elektrihinna suvel alla ja ehk saab ka nii palju lektrit võrku tagasi anda, et võrgutasu saab kaetud? Aga siis on jälle elektri kokkuostuhind ka madalam kui täna.


Eks selles paneelindamises on nõrku kohti. Akude juures peaks ka läbimurre või mitu ennem toimuma. Kui ikka paarkümmend kwh toanurgas vedeleks, siis saadaksid paljud võrgu pikalt. Seega võrguettevõtete poolt on üliohtlik võrgutasudega rahvast ärritama. Need peaksid olema vägagi paindlikud ja nivoo juures kus teenuse ostjad peavad seda õiglaseks. Hetkel on nagu veel jõupositsioon ...kuid kui üleöö vihased massid ennast lahti ühendavad. Siis kättemaksuhimus rahva abil saab sellest valus, võimendusega ja hale agoonia. Nii mitmedki ettevõtted ja ärimudelid on enneaegselt liigsest ahnusest ja vähesest koostööst tingituna ära veristatud.

Minu nägemuses oleks jumet kui päikesepameeli omadus oleks mingisse muusse vajaminevasse tootesse sisse integreeritud. Ntx. kena autovarikatus, grillmaja, välispiirde, rõdupiirded, katused, kuurid, välisseinaplaadid, aknaluugid, aiamööbel jms. Kõiki neid on vaja ja kui päikesepaneel on sama kallis kui ilmastikukindel kallis seinapaneel-plaat siis pole ju vahet. Lihtsalt dimensioneerid hullu varuga ja iga ilma jaoks. Ning kui neid pindasid on sadu ruutmeetreid siis saab vajaliku energiahulga ehk ka südatalvel. Suvel muidugi ülejäägiga alguses mure... aga alati võib ju õuet-kasvuhoonet kütta või maapinda nii, et ka banaanid vms. kasvaksid 8-) ... Või siis jagada tasuta naabrile või kogukonnale. Mõned salongidest ostetud luksuslikemale majadele mõeldud täismassplaadid jms. on juba praegu kõrgema ruutmeetrihinnaga.
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 19:00

seinaviimistlusmaterjalina või katusematerjalina on vist see puudus, et 20 aastaga on efektiivsus langenud 85%-le algsest. Elemendi suurus on 15,6 x 15,6 cm (kuid on ka teisi mõõte), ühe elemendi võimsus kuni 4,8 W
ühe elemendi hind 0,85 ... 1 USD, sõltuvalt hulgikogusest
nüüd tuleks välja mõelda tehnoloogia nende liimimiseks ja elegantseks kontaktide ühendamiseks ning elegantne viis toodetud elektri kokkukogumiseks, et see ei oleks ohtlik sellele, kes seda seina vigastab.

http://wholesaler.alibaba.com/product-d ... 1e7aUpR8L8

või siis selline variant, mis on tellija poolt muudetav (aga krobeline pind kogub tolmu ja tõenäoliselt ruttu kaotab efektiivsust)
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 77bbQCDzU1

----
esimese variandi puhul läheb ruutmeetri sisse 39 elementi (vuugivahe 4mm ehk 16cm x 16cm), see vastab max võimsusele 187,5 W ruutmeetrile,aga
tegelik võimsus vertikaalseina korral on korrutatud koosinusega päikese tõusu- ja ilmakaarenurgast, lisavarjud ehitistest-puudest vähendavad efektiivsust veelgi (seepärast ongi hea, kui üksikelemendi mõõtmed on väikesed ja mingi elektroonika lülitaks sisse parajasti kõige efektiivsemad elemendid).
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 19:57

korralik inverteriosa maksab päris palju
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 68d2bA1cdC

aga kui leppida 3000 VA inverteriga (ca 13 A voolutugevust kõrgepingeosas), siis see on juba taskukohasem ca (300 USD)
https://www.ebay.com/itm/Pure-Sine-Wave ... 0005.m1851
see tahab aga 12 V korral 250 A voolu, on ka 48 V süsteem (63 A madalpingevoolu), aga selle pinge on ehk liig juba ja paneeliklastrite otsad tuleks enne tuppa tuua ja siis kokku ühendada enne inverterit. Pesu saab pesta päikeselisel päeval, sest selline kogus akusid oleks ikka päris kallis, kui just mõnda elektriautot pole selleks otstarbeks kasutada. ( :idea: )

Paneelide ja inverteri vahele käib MPPT kontroller, mis 120 A jaoks maksab ca 250 USD
https://www.ebay.com/itm/30A-40A-50A-60 ... 0613678211
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 08 Sep 2018 20:57

Ma endale majale ehitasin keskmise süsteemi, seal Xantrex C60 kasutusel, tähtis ka "dump load" võimalus. Mina neid kuradi hiinakaid ei usu, kui ikka räägitakse 60 amprist, siis vaata neid kontakte !! Peenikesed nagu juuksed, Xantrex peal mul ikka korralikud.

Tegelikkuses kasutatakse rohkem selliseid kontrollereid, kus mõlemad koos, maksab ka. Siin lihtne näide https://www.ebay.de/itm/5kva-5000w-Solar-Inverter-80A-MPPT-Solar-Ladegerat-60A-Ladegerat/161927999370

Ei leia linki üles, aga tasuks osta juba selline inverter, mida saab sünkroniseerida võrguelektriga, vajadusel tagasi müüa.

Hiina inverteritel jubedad kaks venti, mille lingi ka panid, kui need tööle hakkavad siis maja undab, pead kuhugi katlamajja need ära peitma .
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 21:07

spl wrote:Tegelikkuses kasutatakse rohkem selliseid kontrollereid, kus mõlemad koos, maksab ka. Siin lihtne näide https://www.ebay.de/itm/5kva-5000w-Solar-Inverter-80A-MPPT-Solar-Ladegerat-60A-Ladegerat/161927999370

see paistab küll äge pill olevat
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 08 Sep 2018 21:19

:roll: mul hetkel pole seda seadet lihtsal põhjusel, et seni ehitatud süsteem püsib stabiilselt. Aga kindlasti ei tasu selliseid seadmeid Eestist osta, meil auto - maagilised kasuminumbrid seal sees 40% +
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 21:39

spl wrote:Ei leia linki üles, aga tasuks osta juba selline inverter, mida saab sünkroniseerida võrguelektriga, vajadusel tagasi müüa.

midagi sellist? elektrivõrguga seotud süsteemi märksõnaks on igatahes "grid tie" (eraldiseisva süsteemi puhul aga "off grid")
https://www.ebay.de/itm/4000W-Hybrid-So ... SwIIhZhwiB

hind 2x krõbedam kui Sinu viidatud süsteemil
Last edited by td on 08 Sep 2018 21:52, edited 2 times in total.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 08 Sep 2018 21:50

jup sama seade. Mina selliseid ise ei vaja, sest EE ja Elektrilevi mul ... nii keema ajanud aastaid, et ma ei müü sinna midagi pole vajadust. Kõik toodan ja tarbin ise.
Ma ei väsi imestamast, kus on terve mõistus, meil võrgutasud suurem kui elekter, nüüd elekter tegi veel kõva hüppe ka hinnas. Põnev !

Justkui elektrilevis töötaksid tädid, kes suruksid ükshaaval elektrone kaablisse nagu verivorsti täidaksid. Alati Elektrilevi kireb sõna investeeringud, kuidas siis suurlinnade maakaablid elavad. Kuidas siis Saaremaa elektrivarustuskindlusega lood jne.
---

Tuuleenergias ma natuke pettunud, aga nagu varem ütlesin, midagi juhtus kui minust eemal võeti suur metsamassiiv maha nagu alati "kõik" müügiks. Peale seda kadus mul tuulekoridor ära :cry:
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 21:54

nii et Sul siis 60 A süsteem. Kas tööpimgee on 12 V ? (enamus valgustust käib ju sellega). Sinu süsteemi max võimalik võimsus on seega 12 x 60 = 720 VA ?
Kas suurt köögikülmkappi (ja külmakirstu) saab selle taga hoida? (kirjade järgi külmkapid ei võta tänapäval üle 100W võimsust, aga mootorite käivitus nõuab palju voolu)

Kas akude juures on parallelselt suure mahtuvusega kondensaatorid, et mootori käivitusel tekkivaid lööke siluda?
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 08 Sep 2018 22:05

Mul tegelt see kontroller laeb kahte akut (ta pigem vaatab et ülelaadimist poleks), kogusüsteemi võimsus selles mõttes suurem: 12 V x 200A akud. Mul küll on seal süsteemis küll üks suur kondekas, mida autodes rullnokad kasutavad, on vist 2F suurune. Ei olnud vajadust seda suuremaks ajada süsteemi, pole lihtsalt pointi.

Osad teevad vaid nii, et ostetakse tenn ja päikeseelektriga soojendatakse vette akumulatsiooni paagis, siis pole seda elektroonikat vahel vaja.

Mida on enda süsteemis vaja, üks kuradi korralik blokeeriv diood 120A soovitatav, et päikesepaneelide poole elekter tagasi ei pääseks.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 22:10

1) Nii et külmkappe Sa päikeseenergiaga ei toida?

2) Ma saan aru, et päikesepaneelide paralleelsel ühendamisel on vaja dioode (et lülitada välja parajasti varjus olevad päikesepaneelid):
https://www.mpptsolar.com/en/solar-pane ... allel.html
Kas kasutad seda paralleelühendamist? Selline väiksemate dioodidega skeem peaks välistama ühe suure vooluga dioodi vajaduse.

3) 2 F kondensaator on siis midagi sellist?
https://www.ebay.de/itm/2-Farad-12-Volt ... SwPkJafhjp
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 08 Sep 2018 22:22

Külmkapp lülitub päikeseenergiale siis üle, kui elekter majast kaob. Mingil põhjusel akudele ei meeldi külmkapid, sellepärast ma viskasin need minema sealt.

Mul jah enamus paralleelselt ühendatud. Sõltub kui kontrollerist, näiteks päikesepatarei farmides jällegit jadamisi.


Selle jadaühenduse lõpus mul sellepärast suur blokeeriv diood, et tuuleelekter ja päikes ei saaks kokku. Ma peas tean miks see seal on, aga sõnadesse ei oska panna :|

https://mwands.com/diode/

---

Sõltub arhitektuurist: aga mul tuleb ca 40-50 amprit, uskuge tavalist valget 2.5m ristlõikega kaablit seal ei kasuta.
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 22:39

Ahah, saan aru - suur diood on selleks, et päikesepaneeli elekter ei sattuks tuulegeneraatorisse. Kui aga muud elektriallikat pole, siis piisab eraldi iga päikesepaneeli ees olevast väiksemast dioodist.

Nüüd mul vist põhimõte pisiasjadeni selge. Vaja veel üle täpsustada, et erinevalt paljudes kohtades soovitatud skeemist oled Sina ühendanud tarbimisahela otse akude külge, mitte MTTP-regulaatori tarbijaahelasse (sellega tagad selle, et saad kasutada suuremaid (200 A) voolutugevusi (võimsusi) kui selle 60 A regulaatori tarbijaahelaga oleks saanud. Olen näinud skeemi, kus valgustus käib regulaatori ahela pealt, suure võimsusega 220V inverter aga ongi lülitatud paralleelselt akude ja regulaatori akulaadimisahelaga.

Veel üks täpsustus: kui suure ristlõikepindalaga juhet kasutad oma paneelide ja akulaadimise elektriahelas ja kui pikad on need juhtmed? Kas oled võtnud abiks näiteks autode käivitamiseks mõeldud juhtmed?

Leidsin huvitava veebilehe kaabli ristlõikepindala arvutamiseks DC voolu jaoks - arvestades ka soovitud (soojus)kadusid:
http://www.solar-wind.co.uk/cable-sizing-DC-cables.html
Last edited by td on 08 Sep 2018 22:48, edited 1 time in total.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 08 Sep 2018 22:46

jep, ma jah otse tarbimise akude peale pannud, siis võimalik saada päris suuri võimsusi. 12V x 200A x 2 aga reaalselt pole kunagi selliseid võimsusi vaja olnud. Ma viisin alumiiniumist maakaabli päikesepaneelide juurest kontrollereni, siis olemas ka nö "keevituskaabel", aga see maksab, vask ju ;) Tihti unustatakse ära, kui mingi kaablid viiakse päikesepatareide juurde, et need peavad UV kindlad kaablid olema või spetsiaalse UV rüüsi sees. Muidu varsti isolatsioon pudeneb ära.

Aga kurivaim süvatsükli akud maksavad hingehinda.

Vahel ma mõelnud, miks ma kõik seda tean, ma ju Itimees :twisted:
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 22:49

spl wrote:Tihti unustatakse ära, kui mingi kaablid viiakse päikesepatareide juurde, et need peavad UV kindlad kaablid olema või spetsiaalse UV rüüsi sees. Muidu varsti isolatsioon pudeneb ära.

See on ka väga hea point!
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 08 Sep 2018 22:55

td wrote:
spl wrote:Tihti unustatakse ära, kui mingi kaablid viiakse päikesepatareide juurde, et need peavad UV kindlad kaablid olema või spetsiaalse UV rüüsi sees. Muidu varsti isolatsioon pudeneb ära.

See on ka väga hea point!


Näiteks see 6mm

https://www.aliexpress.com/premium/solar%25252dcable.html?gclid=EAIaIQobChMIh6-Jp6Ws3QIViNKyCh1HMguuEAAYASAAEgJ4E_D_BwE&albag=7593673036&netw=g&memo1=1t1&albcp=266121556&SearchText=solar+cable&tc=ppc&src=google&mtctp=b&albbt=Google_7_search&d=y&trgt=dsa-42862830006&blanktest=0&origin=n&crea=64152518716&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&albch=search&device=c&isViewCP=y&acnt=479-062-3723

Vaesed foorumlased, kes seda tehnoloogia teemat peavad lugema :D
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 22:59

Meie foorum kajastab eranditult kõiki teemasid, mis parasjagu aktuaalsed (pluss mõned niisama hüüatused), meie foorumlased on kas sellega harjunud 10 aasta jooksul või mujale kolinud. See ongi selle foorumi võlu - asjad, mis parasjagu südamel.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 08 Sep 2018 23:03

to td,

ma täheldanud, et kui enda tutvusringkonnas räägin tehnikast, siis inimeste näod muutuvad väga kaameks. Sellepärast ma üritangi sellest vähe rääkida :P
spl
Site Admin
 
Posts: 20964
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 08 Sep 2018 23:28

Siiski, üks küsimus veel:

Kuidas viid üleliigse elektri süsteemist välja, kui akud on täis ja päike paistab ning tarbimine puudub (ehk siis: kuidas on sellesse süsteemi ühendatud tenn ning kui suure takistusega see on)?

Tavaline 2 kW tenn annab 230 V pingel voolutugevuseks 8,7 amprit, mis tähendab takistust 26,5 oomi ehk 12 V peal kujuneb selle voolutugevuseks 0,45 amprit ehk võimsuseks kõigest 5,4 W. Kuid kahe 100W päikesepaneeli korral oleks 200W mahalaadimiseks vaja tenni, mille takistus on 0,72 oomi, mis vastab 230 V korral tennile, mille *nimivõimsus on 73 kW :shock: (tuletan ka meelde, et kasuliku võimsuse ülekanne on siis kõige suurem, kui vooluallika ja voolutarbija võimsus on sama suur) Seega, mida kasutada tennina?

Loodan, et minu arvutused Exceli tabelis olid õiged.

-----
*Märkus: 24 V süsteemi korral kujuneks tenni takistuseks 2,88 oomi ja 230 V tenni nimivõimsuseks 18,4 kW; 48 V tööpinge korral 11,5 oomi ja 4,6 kW
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

PreviousNext

Return to Kinnisvarast / Majandusest

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests

cron