Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Post a reply


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :HEAD
BBCode is ON
[img] is ON
[flash] is OFF
[url] is ON
Smilies are ON
Topic review
   

Expand view Topic review: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 12 Jun 2025 16:51

spl wrote:Siin teema, mida ma mitmeid kordi kajastanud. Kus noored ei suuda eluaset osta või kui suudavad, siis kogu nende energia läheb laenu teenindamisele.
Ehk pere loomist lükatakse aina kaugemale st demograafia olukord muutub Eestis aina katastroofilisemaks.

Pigem ilma naljata ütlen, kas teate kedagi, kes teab kedagi. Kes suudab Tallinnas osta uut korterit ? Mina näiteks ei tea!

https://www.err.ee/1609717575/uuring-aina-rohkem-inimesi-ei-suuda-tallinnasse-kodu-osta

"Taskukohaste elusasemete kättesaadavus ei ole ainult sotsiaalne probleem, et inimestel oleks kohti kus elada, aga tegelikult sellel on ka laiaulatuslikud poliitilised, majanduslikud mõjud, et linn oleks ka tulevikus elamisväärne, majanduslikult konkurentsivõimeline," rääkis Eesti Kunstiakadeemia külalisõppejõud Mattias Malk.


https://www.ohtuleht.ee/1132691/tallinn-rebeneb-rahakoti-jargi-elukoht-jagab-inimesed-kastidesse
...

"Linn saab soodustada, anda soosivad tingimused arendajale, et arendada kortereid, mille hind kujuneb taskukohasemaks ja kui linn arendab linnamaal, aga arendajaga koostöös, siis on jällegi seaduse järgi ka võimalik kehtestada üüripiirmäärasid kui ka piiritleda seda, kuidas toimub eluasemete edasine müük," sõnas Malk.

---

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120383256/tallinn-koostab-plaani-taskukohaste-elamispindade-turule-toomiseks-abilinnapea-tuge-vajab-ule-50-000-inimese

Lippus jagas ka täpsustavaid andmeid, mis illustreerivad probleemi ulatust veelgi teravamalt. „Kõige enam mõjutab eluasemekulude taskukohasus 1.-2. tulukvintiili leibkondi,“ selgitab ta. „Ja nende hulgast puudutab probleem eelkõige neid, kelle puhul kulud eluasemele moodustavad üle 40% nende igakuisest sissetulekust.“

...

„Mulle endale tundub kõige loogilisem siin tegeleda nende meetoditega või meetmetega, mis jäävad aktiivse maapoliitika alla,“ sõnab Lippus. See ei tähenda ilmtingimata, et linn hakkaks ise massiliselt kortereid ehitama, kuigi ka see võimalus pole välistatud üüri- või üüri-osta mudelite kaudu,“ selgitas ta.

Siiski näeb abilinnapea pigem võimalust seada arendajatele uusi tingimusi. „Kui näitaks arendaja soovib suuremat tihedust, mis arenduse puhul on üks väga oluline arendust juhtiv element, siis näiteks osa eluaseme arendusest peab olema kättesaadav ja taskukohane,“ selgitab ta linna võimalikku uut lähenemist. „See on selline maapoliitika, mis on võib-olla meile siin Eestis on võõras, aga üle Euroopa väga tavaline.“ Teisisõnu hakkaks linn arendajatelt nõudma, et kui tahad ehitada 100 korteri asemel 120, siis mingi osa korteritest peavad olema soodsamad.

Ka Soomes on sama mure. Tuhanded pered on nüüd viimastel kuudel sunnitud loobuma ka oma üürikorteritest sest riik asus toetusi kärpima.
Aga veel arusaamatum võrreldes meiega. et kogu selle arengu taustaks on ka kinnisvarahindade langus viimastel aastatel. Ametlikuks ja tunnustatud faktiks on elamispindade odavnemine viiendiku võrra sisuliselt üle riigi (ka kõige rikkamas omavalitsuses. Kauniainen)
https://www.hs.fi/talous/art-2000011287311.html
Endiselt pole ostjaid näha kuigi intressid kukkusid. Samas veel paar kuud tagasi just intressilanguses nähti võimalust tehingumahtude kasvuks. Tundub, et ka see lootus purunes. Lingitud artikkel siis koodab, et ehk leidub uusi investoreid... Tavainimeste ostuhuvi peale keegi ei julge panustada.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 12 Jun 2025 09:53

Ginteril jumala õigus, politsei arvab, et nende roll ongi põõsas radariga istuda ja riigile trahve koguda. Vargused ja muud ebameeldivad tegevused ei ole primaarsed.

https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120382597/carri-ginter-olukorrast-riigis-murdjakoerte-puudmiseks-raha-ei-leia-aga-lihula-samba-ara-tassimiseks-ressurssi-on

...

Tavalised kiiruskaamerad, mis meil praegu, on mõistlikud, kui need paigaldada ohtliku kurvi või koolide ülekäikude juurde. Aga vahemaakaamerad hakkaksid ju pildistama kõiki, mitte vaid õigusrikkujaid. Eriti küüniline oli, kui transpordiamet teatas, et kaamera paigutatakse ringi, sest praeguse koha peal ta enam ei tööta. Aga kui ohtliku koha peal inimesed enam ei kihuta, siis ta ju töötab ja täidab eesmärgi.
Inimesed tunnevadki, et riik tahab neid kogu aeg trahvida, mitte tegeleda näiteks vargustega.

Vargaga tegeleda on ju ebamugav
, varas on ülbe. Hästi mugav on istuda uues keskklassi sõiduautos maantee ääres ja püüda seda pereema või pereisa, kes 5–10 kilomeetrit kiirust ületab. Ja siis teda manitseda. Pereisa ja pereema peavad siis taluma seda alandavat vestlust, et kuidas te siis ei tea, inimesed hukkuvad. Ei hukku ju, kui 10 km/h kiirust ületatakse. Aga sellist patroneerivat sõnavõttu pead sina kannatama, samas kui kaamerate võrgustik on täiesti ebaseaduslik.


...

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 12 Jun 2025 09:50

Võin öelda, et maakohtades enam politseile ei loodetagi. Tihti juhtum menetluses ... ja siis tuleb ühel hetkel aegumise teade. Et jah, miks on tekkimas aina rohkem omakohust ?
Kas järsku ei ole põhjuseks alamehitatud politsei ja nende suht kehv töö.

https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120383479/peaprokuror-astrid-asi-varaste-pilte-pole-motet-politseil-veebi-riputada-need-tuutaks-inimesed-ara
...
Paari nädala eest leidis Haapsalus aset sündmus, kus kaks varast panid ühest restoranist pihta kümmekond pudelit kanget alkoholi. Restoraniomanik kuulutas vargusest Facebookis ja palus vihjeid. Ootamatult tulid mehed uuesti vargile. Omanik koos oma kamraadidega sai nad kätte. Mis te arvate, mis edasi juhtus?

Loodetavasti teavitasid nad politseid.
Nad peksti haiglasse! (peaprokurör võpatas – T. M.) Restorani omanik ütles, et tegidki omakohut. Kas olukord on tõesti nii hull, et inimestel pole uurimisse usku, aetakse ise varga jälgi ja tabamisel karistatakse ise?

Julgustan kõiki inimesi, kes teavad potentsiaalseid andmeid kurjategija kohta, andma sellest politseile teada ja laskma politseil reageerida. Omakohut ei tohi kuidagi soodustada ja inimestel ei tohi tekkida tunnet, et politsei ei tegele ja ei reageeri.

...

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 11 Jun 2025 09:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by Majandushuviline » 11 Jun 2025 09:35

pop wrote:aga kindlasti on seda Ülle Madise

kusti wrote:Tema ametikirjeldus on suursugune: ennetada, korrigeerida, seista nende eest, kellel võimu ei ole. Tegelikkuses meenutab tema ametiperformance aga pigem pehmet akadeemilist paberisahistamist – ühelt poolt kõlavate tsitaatide ja põhiseaduskommentaaride laviin, teiselt poolt vaikiv nõusolek, kui institutsiooniline reaalsus põhiseaduslikku korda süstemaatiliselt õõnestab.

Tema tegevusega meenub aeg, kus asutustes kehtestati vaktsiini-kohustus:
https://objektiiv.ee/halduskohtu-otsus-valitsus-kehtestas-sisuliselt-kohustusliku-vaktsineerimise/
Põhiseadus sellist sund-sekkumist ei luba (näiteks Kedagi ei tohi tema vaba tahte vastaselt allutada meditsiini- ega teaduskatsetele).
Sain sellel aastal teada veel ühest tuttavast, kellel töökoht nõudis töö säilitamiseks süstimist. Peale kolmandat süsti saabus insult (kindlasti täiesti juhuslikult ja põhjusliku seoseta, nagu paljudel teistelgi) ja sellele järgnes haigla-aasta ning uuesti kõndima õppimine jms. Kas inimest sunniti seda tegema töökoha kaotuse ähvardusega? Jah. Kas asi on (põhi)seaduslikkuses? Jah. Kas seda on arvesse võetud? Ei. Kas keegi vastutab tulemuse üle seaduslikus mõttes? Ei.

Meenutuseks veidi arsti juttu.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by kusti » 11 Jun 2025 08:12

Õigusriik, mida pole: formaalsus ilma sisuta

Eesti Vabariik on formaalselt õigusriik. Meil on põhiseadus, institutsioonid selle kaitseks ning häälekad kriitikud, kes õigussüsteemi puudujääkidele tähelepanu juhivad. Kuid kui hinnata mitte üksikisikute ametialast siirust, vaid nende tegevuse ühiskondlikku tulemit, kerkib kainestav küsimus: kas õiguskantsler Ülle Madise ja ühiskonnakriitik Varro Vooglaid on suutnud oma rolli sisuliselt täita?

Ülle Madise on institutsionalismi kehastus – õiguskantsler, kelle põhiseaduslik ülesanne on valvata demokraatliku korra ja põhiõiguste kaitse järele. Tema ametikirjeldus on suursugune: ennetada, korrigeerida, seista nende eest, kellel võimu ei ole. Tegelikkuses meenutab tema ametiperformance aga pigem pehmet akadeemilist paberisahistamist – ühelt poolt kõlavate tsitaatide ja põhiseaduskommentaaride laviin, teiselt poolt vaikiv nõusolek, kui institutsiooniline reaalsus põhiseaduslikku korda süstemaatiliselt õõnestab. Tõsi, Madise ei ole päriselt vaikiv – ta on küllalt sageli sõna võtnud –, ent just see sõnakuse ja sisulise mõju lahknevus on sümptomaatiline: süsteemi sisene järelevalve, mis ei tekita muutust, on halvem kui selle puudumine, kuna ta loob petliku mulje, et keegi valvab.

Teisalt seisab Varro Vooglaid – süsteemiväline kriitik, kelle argumentatsioon tugineb loomuõiguslikule arusaamale, mille kohaselt eksisteerib seaduslikkusest kõrgem moraalne imperatiiv. Tema kriitika on intensiivne, järjekindel ning – olgugi paljudele ebamugav – intellektuaalselt läbimõeldud. Võib vaielda tema järelduste üle, ent mitte selle üle, et tal on olnud julgust puudutada tabuteemasid ja küsida ebapopulaarseid küsimusi. Kui Vooglaid ei ole suutnud ühiskonda liita ega seadusandlust muuta, siis pole see tingimata isiklik läbikukkumine, vaid pigem tunnistus poliitilise kultuuri aneemilisusest, mis ei talu argumentatiivset survet süsteemi väljastpoolt.

Seega on kujunenud olukord, kus üks valvab süsteemi seest, teine ründab väljast – ent kumbki ei suuda tuua ühiskondlikku paranemist. Kodanik, kelle õigusi peaks süsteem kaitsma või kelle õiglustunnet kriitika peaks esindama, jääb mõlemal juhul orvuks. Tulemus: õigusriik eksisteerib ainult protokollides ja pressiteadetes.

Madise ja Vooglaidi „ausalt teenitud seeklid“ on maksumaksja poolt rahastatud rollitasu – üks etenduses nimega „institutsionaalne vastutus“, teine lavastuses „südametunnistuse vastuhakk“. Mõlemad on teinud seda, mida nad peavad õigeks. Kuid kui mõõdupuuks on mitte deklaratsioonid, vaid tegelik mõju – siis on tulemus Eesti inimese jaoks nukralt nullilähedane.

Sest tõeline õigusriik ei ela deklaratsioonides. Ja kui see vahetu teadmine ja kogemus on asendunud umbusuga võibolla ka pettumusega, siis ei ole tegemist üksnes valitsemiskultuuri probleemiga – vaid fundamentaalse ühiskondliku kokkuleppe, õigusriigi, tasahilju toimuva kokkuvarisemisega.

Just selles vaikses, ametliku funktsioneerimise ja tegeliku tulemuslikkuse lahknevuses peitubki läbikukkumise tuum.
Ning kui see kokkuvarisemine sünnib vaikuses, siis ei ole selles isegi enam traagikat – ainult rutiinne, menetluslik tühjus.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by pop » 10 Jun 2025 23:31

Majandushuviline wrote:Võrdluseks, ilmalikus riigis põhiseadusest veelgi kõrgemat seadust ei tunnistata, aga kui tõsiselt sellegagi arvestatakse:
https://uueduudised.ee/varro-vooglaid-hoolimatu-suhtumine-pohiseadusesse-on-valdav-mitte-ainult-riigikogus-vaid-kogu-riigis-laiemalt/

Varro nüüd see kõige õigem riigiõiguse ekspert ehk ei ole - aga kindlasti on seda Ülle Madise, ja kindlasti ka praegune Riigikohtu esimees (püünele ei kipu, kuid asjalikeim läbi hilisema ajaloo (juhtumisi olen lävinud)), seega kui midagi kipub kraavi suunduma siis on filtrid täiesti olemas.

Riigikogu liikmetega on muidugi teine lugu (kohati ehk isegi diametraalselt vastupidine eelmainitutega).

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by Majandushuviline » 10 Jun 2025 20:40

https://creation.com/the-christian-foundations-of-the-rule-of-law-in-the-west-a-legacy-of-liberty-and-resistance-against-tyranny
... In declaring the equality of all human souls in the sight of God, Christianity compelled the kings of England to recognize the supremacy of the divine law over their arbitrary will. With their conversion to Christianity, the kings of England would no longer possess an arbitrary power over the life and property of individuals, changing the basic laws of the kingdom at pleasure ...

Võrdluseks, ilmalikus riigis põhiseadusest veelgi kõrgemat seadust ei tunnistata, aga kui tõsiselt sellegagi arvestatakse:
https://uueduudised.ee/varro-vooglaid-hoolimatu-suhtumine-pohiseadusesse-on-valdav-mitte-ainult-riigikogus-vaid-kogu-riigis-laiemalt/
Selle kahe aasta jooksul, mis mina olen parlamendiliige olnud, olen ma küll näinud ühelt poolt nii seda, et parlamendiliikmetel väga paljudel ei ole mitte mingit elementaarsetki arusaamist selle kohta, kuidas tagada, et seadused oleksid põhiseadusega kooskõlas, kuidas tunda ära, et nad seda ei ole, ega ei ole ka enamikul tegelikult kuigi suurt muret selle pärast, et peaks pingutama seaduseelnõude vastavuse pärast põhiseadusega. Ja sageli ongi nii, et kui on mingisugused poliitilised ambitsioonid, mis on põhiseadusega vastuolus, siis selle üldise hoiaku kohaselt ei pea taanduma mitte need ambitsioonid, vaid pigem peab taanduma see põhiseadus ise.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 10 Jun 2025 10:00

Ma tahaks pigem sõltumatut analüüsi näha palju riik selle perversse automaksu tõttu on raha kaotanud. Iga müümata auto = laekumata jäänud käibemaks!
Nüüd 1. juulist tõusev käibemaks poleerib täiendavalt seda kirstunaela.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120383354/liisingujuht-maksutousud-toestavad-et-eesti-inimeste-autoarmastus-polegi-piiritu

SEB liisingujuht Rein Karofeld tõdeb: „Kui muidu valitses üldteadmine, et eestimaalaste autoarmastus on piiritu ja sõiduki ost tehakse igal juhul ära, tundub, et ka Eesti inimeste valulävi on ületatud.“

Tarbijad ootavad suuremat kindlustunnet, kuigi Karofeldi hinnangul ei tohiks maksuotsused dikteerida, millal inimesed oma tegelikud vajadused ellu viivad.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 09 Jun 2025 18:11

Siin teema, mida ma mitmeid kordi kajastanud. Kus noored ei suuda eluaset osta või kui suudavad, siis kogu nende energia läheb laenu teenindamisele.
Ehk pere loomist lükatakse aina kaugemale st demograafia olukord muutub Eestis aina katastroofilisemaks.

Pigem ilma naljata ütlen, kas teate kedagi, kes teab kedagi. Kes suudab Tallinnas osta uut korterit ? Mina näiteks ei tea!

https://www.err.ee/1609717575/uuring-aina-rohkem-inimesi-ei-suuda-tallinnasse-kodu-osta

"Taskukohaste elusasemete kättesaadavus ei ole ainult sotsiaalne probleem, et inimestel oleks kohti kus elada, aga tegelikult sellel on ka laiaulatuslikud poliitilised, majanduslikud mõjud, et linn oleks ka tulevikus elamisväärne, majanduslikult konkurentsivõimeline," rääkis Eesti Kunstiakadeemia külalisõppejõud Mattias Malk.


https://www.ohtuleht.ee/1132691/tallinn-rebeneb-rahakoti-jargi-elukoht-jagab-inimesed-kastidesse
...

"Linn saab soodustada, anda soosivad tingimused arendajale, et arendada kortereid, mille hind kujuneb taskukohasemaks ja kui linn arendab linnamaal, aga arendajaga koostöös, siis on jällegi seaduse järgi ka võimalik kehtestada üüripiirmäärasid kui ka piiritleda seda, kuidas toimub eluasemete edasine müük," sõnas Malk.

---

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120383256/tallinn-koostab-plaani-taskukohaste-elamispindade-turule-toomiseks-abilinnapea-tuge-vajab-ule-50-000-inimese

Lippus jagas ka täpsustavaid andmeid, mis illustreerivad probleemi ulatust veelgi teravamalt. „Kõige enam mõjutab eluasemekulude taskukohasus 1.-2. tulukvintiili leibkondi,“ selgitab ta. „Ja nende hulgast puudutab probleem eelkõige neid, kelle puhul kulud eluasemele moodustavad üle 40% nende igakuisest sissetulekust.“

...

„Mulle endale tundub kõige loogilisem siin tegeleda nende meetoditega või meetmetega, mis jäävad aktiivse maapoliitika alla,“ sõnab Lippus. See ei tähenda ilmtingimata, et linn hakkaks ise massiliselt kortereid ehitama, kuigi ka see võimalus pole välistatud üüri- või üüri-osta mudelite kaudu,“ selgitas ta.

Siiski näeb abilinnapea pigem võimalust seada arendajatele uusi tingimusi. „Kui näitaks arendaja soovib suuremat tihedust, mis arenduse puhul on üks väga oluline arendust juhtiv element, siis näiteks osa eluaseme arendusest peab olema kättesaadav ja taskukohane,“ selgitab ta linna võimalikku uut lähenemist. „See on selline maapoliitika, mis on võib-olla meile siin Eestis on võõras, aga üle Euroopa väga tavaline.“ Teisisõnu hakkaks linn arendajatelt nõudma, et kui tahad ehitada 100 korteri asemel 120, siis mingi osa korteritest peavad olema soodsamad.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 09 Jun 2025 12:26

Tundub, et meie elu on muutumas kiirendtud hooga jälgimis- ja ka hirmu ebakindluseühiskonnaks. 1982+2 on jälle sammukese võrra lähemal. Üha rohkemaid asju saab tagantjärgi, varjatult aga ka online arvata ning TI abil prognoosida või toimuma manipuleerida . :?
Mida tegid (või ei teinud) puhkepäeval, puhkuse ajal, komandeeringus...Antud juhul siis mitu õlut ... Aga ilmselt saab tuvastada ka seda kas ikka magasid või äkki isegi seksisid valel ajal või sõid sealihasaslikut, magasid liiga palju, käisid varjatult ravil vms...
Kui ettevõttel on sind hädasti vaja (töötajaid on puudu) siis muidugi pigistatakse silm (pool)kinni aga kui on vaja pärast puhkust ...järgmiseks reedeks mingi hulk inimesi koondada või muidu mõnel ülemusele palgafondi krokodillimise kaudu preemiaid teenida (head töötulemused) siis läheb valusaks. Ja paistab, et isegi õnnelikus Soomes on see juhtunud... :shock:
https://yle.fi/a/74-20165596

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by kusti » 04 Jun 2025 20:29

https://nsidc.org/sea-ice-today/sea-ice ... -ice-graph

Notice: Recent delivery from the US Navy of the SSMIS passive microwave data that this sea ice product uses has become more sporadic. The Defense Department has informed NSIDC that they will reduce the priority of processing the SSMIS data, resulting in likely daily data gaps. NSIDC will explore switching to a different sensor, the JAXA Advanced Microwave Scanning Radiometer 2 (AMSR2). We expect to be able to continue our regular analyses after calibrating between sensors to keep the time series as consistent as possible. However, this transition will take time. We apologize for any inconvenience and appreciate your patience during this transition

Põhisõnum:
Praegune merejää andmetoodang, mida kasutatakse nt igapäevastes jääkatte kaaartides ja analüüsides, sõltub Ameerika Ühendriikide mereväe (US Navy) poolt edastatavast SSMIS (Special Sensor Microwave Imager/Sounder) passiivmikrolaine andmest. See andmeedastus on muutunud ebaregulaarsuseks (sporadic).

Oluline sisu punktidena:

SSMIS andmed muutuvad ebausaldusväärsemaks:
USA kaitseministeerium (DoD) on alandanud nende andmete töötlemise prioriteeti, mis tähendab, et:

võib tekkida päevade kaupa auke andmetes;

NSIDC ei saa enam kindlalt loota andmete igapäevasele laekumisele.

Võimalik sensorivahetus:
NSIDC kaalub üleminekut Jaapani satelliitsensori AMSR2 (Advanced Microwave Scanning Radiometer 2) kasutamisele, mille haldaja on JAXA (Jaapani kosmoseagentuur).
Andmeseeria järjepidevuse säilitamine:
Enne andmeallika vahetust tuleb kalibreerida andmed, et uued mõõtmised oleksid võrreldavad seniste andmetega ning ajas muutuste jälgimine säilitaks teadusliku järjepidevuse.

Ajutised katkestused ja viivitused:
Selle ülemineku käigus võib esineda analüüside ja visualisatsioonide ajutist puudumist või hilinemist.

Kokkuvõttes: NSIDC hoiatab, et lähiajal võivad merejää andmed olla ebatäielikud või viibida, kuni nad on suutnud turvaliselt liikuda AMSR2 andmete peale. Nad vabandavad ja paluvad kasutajate kannatlikkust üleminekuperioodil.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 04 Jun 2025 17:34

Kui mingid aastad tagasi avaldati lühimängufilm droonide võimalikust kasutusest siis sai siingi seda käsitletud. Td-le seejärel jäi kummitama nende kasutamine pilvena. Igal juhul see strateegia ja ka kohaletoimetamise viis (tuntuks saanud videos kaubik millest pilv uste avamisega lahti päästeti) on nüüd tõhusalt realiseeritud. https://www.memedroid.com/memes/detail/ ... elcome-one
Kas venelased sellist võimalust eirasid (vaevalt nad seda polnud näinud) või sellise kasutamise vastu polegi suures riigis või venemaa sarnases süsteemid midagi teha? Ei saa välistada, et enamus riike või kõik on hetkel (ja veel rohkem tulevikus kui osalised või jälgijad erru satuvad...uued ideed genereeritakse) sisuliselt kaitsetud...Pealegi vormistati ju 1,5 aastat tagasi algatatud projekt. vahepeal on ju hulgem edasiarendusi, uusi projekte käima lükatud jms. tehtud.
https://maailm.postimees.ee/8262038/vid ... k-algusest

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 02 Jun 2025 14:05

Õhinapõse sõnavahu Liisa omab juba selliseid plaane...
https://www.err.ee/1609701615/pakosta-e ... i-tehisaru
Ehk oleks mõistlikum asendada esimesena Liisa ja tema kontor TI-ga. 8-) Peaasi, et keegi ei kasutaks selle TI koolitamiseks Liisa ja temasuguste väljaütlemisi, ideid jms... :?

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by Majandushuviline » 30 May 2025 10:58

pop wrote:Aga ilmalik riik kui nähtus on mu enda selge eelistus mitteilmalikuga võrreldes. Padu-evangelisti (ja USAs on neid palju, üks on lausa kolleegi naine) poolt reguleeritud riik saab üsna ruttu äravahetamiseni sarnanema ajatollade "kodukorraga", või siis "konstitutsiooni mittevajava" Saudi-Araabiaga

Vahest võib inimestelt, kes on vaimset maailma kogenud, kuulda väidet nagu viis kuidas mitmed kirikud toimivad polevat parima kava kohane, kuna sisse kippuvat tulema maise inimese omad eesmärgid (pealegi jh 18:36). Kas on teada head näidet, kuidas üks alusteni kristlik riik välja näeks?

https://en.wikipedia.org/wiki/Sphere_sovereignty
Eesti hiljutise perekonna määratlemisega seostuv:
The family (defined as the covenantal commitment of one man and one woman to each other and to their offspring) is not instituted by the state nor by any other external power, but proceeds naturally from the heads of households, who are directly responsible to God.
Teaduse uskumisest:
Neither the state nor the church can dictate predetermined conclusions to a scientific organization, school or university.

https://en.wikipedia.org/wiki/Two_kingdoms_doctrine

https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_state
Lähemad näited: Denmark, England, Georgia, Greece, Hungary, Iceland, Liechtenstein, Malta, Monaco, Norway, Serbia, Vatican City.
Taani pole vast väga hull näide:
Over 82% of the population of Denmark are members of the Lutheran Church of Denmark, which is officially headed by the queen of Denmark. Furthermore, clergy in the Church of Denmark are civil servants employed by the Ministry of Ecclesiastical Affairs
Island:
All public schools have mandatory education in Christianity, although an exemption may be considered by the Minister of Education.
Norra:
Norwegian constitution decrees that Lutheranism is the official religion of the State and that the King is the supreme temporal head of the Church. The administration of the Church is shared between the Ministry for Church, Education and Research centrally and municipal authorities locally

https://creation.com/the-christian-foundations-of-the-rule-of-law-in-the-west-a-legacy-of-liberty-and-resistance-against-tyranny
The recognition by law of the intrinsic value of each human being did not exist in ancient times. Among the Romans, law protected social institutions such as the patriarchal family but it did not safeguard the basic rights of the individual, such as personal security, freedom of conscience, of speech, of assembly, of association, and so forth. For them, the individual was of value ‘only if he was a part of the political fabric and able to contribute to its uses as though it were the end of his being to aggrandize the state’. According to Benjamin Constant, a great French political philosopher, it is wrong to believe that people enjoyed individual rights prior to Christianity.
In declaring the equality of all human souls in the sight of God, Christianity compelled the kings of England to recognize the supremacy of the divine law over their arbitrary will. With their conversion to Christianity, the kings of England would no longer possess an arbitrary power over the life and property of individuals, changing the basic laws of the kingdom at pleasure ... When God delegates His supreme authority to human rulers, they have no liberty to use it in order to justify tyranny. In fact, there are quite remarkable examples in the Holy Scriptures where God explicitly commands civil disobedience against the state.
Year after year, it [Freedom House] concludes that the most rights-based and democratic nations are the majority-Protestant ones. On the other hand, Islam and Marxism, the latter a secular religion, seem to offer the most serious obstacles for the realization of democracy and human rights.


https://mckaylawtx.com/discover-how-the-u-s-legal-system-embodies-christian-faith-values/
The origins of the U.S. legal system can be traced back to a confluence of various legal traditions, with significant influences from English common law, colonial charters, and a myriad of religious texts. Among these influences, Christian doctrine played a pivotal role in shaping the ethical and moral framework within which early American laws were conceived ... The Enlightenment also played a role, introducing ideas of natural law that resonated with Christian teaching about inherent human dignity and rights ... The abolitionist movement, for example, was significantly driven by Christian activists who viewed slavery as a moral abomination contrary to the teachings of Christ.

https://www.pewresearch.org/religion/2022/10/27/views-of-the-u-s-as-a-christian-nation-and-opinions-about-christian-nationalism/
Most Americans think the founders of America intended for the U.S. to be a “Christian nation,” more than four-in-ten think the United States should be a Christian nation, and a third say the country is a Christian nation today. However, Americans’ views of what it means to be a Christian nation are wide-ranging and often ambiguous. To some, being a Christian nation implies Christian-based laws and governance. For others it means the subtle guidance of Christian beliefs and values in everyday life, or even simply a population with faith in something bigger.
Üsna ootuspärane:
There also are sizable differences between political parties on the place of Christianity in the United States’ national identity. Two-thirds of Republicans and independents who lean toward the GOP (67%) say the U.S. should be a Christian nation – more than double the share of Democrats and Democratic leaners with the same view (29%).

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by Majandushuviline » 29 May 2025 21:25

Majandushuviline wrote:Richard Lindzen leiab, et ilmastiku muutusega võitlemises on rohkem poliitikat kui teadust. Tänasel kujul ilmastiku käsitlemine algas 1989 kuni 1996, kui USA ilmastiku alast rahastust suurendati 15 korda. Nii palju pädevaid inimesi polnud kusagil ette valmistatud ning valdkonda lisandus raha järele suur hulk ilmastiku alaseid võhikuid, kes seevastu tabasid millist "laulu" selle raha eest oodatakse:
https://www.youtube.com/watch?v=DYWrehjaMFQ
Mõõtmispunktis 30.a. kestel leitud soojenemine on 1.1 kraadi, samal ajal hajuvus on 20 kraadi - mõõtetäpsus on mõõtevea sees:
https://www.youtube.com/watch?v=tXGWeO0KXlU
EIKE (European Institute for Climate and Energy) esitlus:
https://www.youtube.com/watch?v=dBUNY8LPV_0

https://vabadused.ee/atmosfaarifuusik-professor-richard-lindzen-mingit-kliimakatastroofi-ei-tule/

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 29 May 2025 15:27

yeah, mootorratturite tõttu... :ugeek: Ma liiga kaua siin maailmas elanud, et sellist jaburdust uskuga. Ja loomulikult jääb see tööle ka talvel nii, siis rämedalt mootorrattureid :roll:
PS need kaamerad ei suuda korralikult tuvastada mootorratta tagumist numbrit; ratio max 30% juures! Aga inimestele seda rumalat juttu hea serveerida.

Ginter ütles õigesti, politsei ainus eesmärk on liikluses trahvirahasid koguda, aga muud valdkonnad ja kohutused lonkavad täielikult.

https://www.err.ee/1609707585/ppa-paneb-eelkoige-mootorratturite-tottu-kiiruskaamerad-kahes-suunas-toole

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by pop » 29 May 2025 00:49

Majandushuviline wrote:Here is what E. Macron had to say about the issue /.../... Like other great spiritual families, Freemasons are taking up this fundamental debate regarding the end of life

Eutanaasia ei ole päris hea näide, kuivõrd see on inimese tahtele kaasaaitamine, mitte otseselt tahte allarusumine või oma tahtele allutamine (jms).

Kirikuvarade rekvireerimisega on muidugi teine lugu.

Aga ilmalik riik kui nähtus on mu enda selge eelistus mitteilmalikuga võrreldes. Padu-evangelisti (ja USAs on neid palju, üks on lausa kolleegi naine) poolt reguleeritud riik saab üsna ruttu äravahetamiseni sarnanema ajatollade "kodukorraga", või siis "konstitutsiooni mittevajava" Saudi-Araabiaga.

Kadunud TD mainis siin üsna ammu ühte Nõmmel elanud inimsööjat - kes, nagu selgus, pärines padukristlikust kodust (koos vastava kasvatusmetoodikaga).

============
Ma jäin Järvi/Kivisildniku dialoogis mõtlema sellele Järvi arutlusele pervertide osakaalust eliidis, ja tema arutluskäik tundub täitsa loogiline (ma oleks pidanud selle peale ise tulema, st kui ühe peamise põhjusena), st nagu mõnes US motogängis saab liikmeks vaid kedagi ära koksates, samamoodi saab eliidi liikme alluvust paremini tagada dokumenteeritud perverssust arhiveerides (nö isikliku toimiku osana "kaadriosakonnas"), ning motiveerida siis kuulekust selle mitteavaldamise abil.
Olemuselt on see 1:1 sama sellega kui anda "kolm tilka verd" (muinasjutust laenates).

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 28 May 2025 18:46

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by Majandushuviline » 28 May 2025 12:57

Muid kaasaegseid suundumusi:
https://www.europeaninterest.eu/the-french-freemasons-against-the-far-right/
GODF has a notable engagement in all progressive battles in the country, including promoting the republican idea, secularism, fight against the far-right, defence of immigrant and refugee rights and support for the legalisation of same- s e x marriage.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by Majandushuviline » 28 May 2025 12:28

Majandushuviline wrote:
pop wrote:

Esimeses on lause "tekkis näiteks mandri-vabamüürlus või ühisvabamüürlus, mille peamine erinevus on, et liikmeks võetakse ka ateiste"
Tegelikult ju olekski võimalik käsitleda neid kui teatavat ateismi vormi.
Kui keegi asutaks "ateistide klubi" siis suurt probleemi ilmselt ei tekiks (nagu ilmselt ka krishnaiidide klubi, taarusuliste klubi jne korral).

Üks hiljutine lugu on veel üks paljudest, kus kirjeldatu paistab olevat ateism tähenduses "a theos" ehk sobib kõik mis viib ükskõik kuhu mujale, peaasi et suund oleks Loojast eemale. Aga näib et piisavalt kaugele vaimsesse hämarusse eemaldatud ateisti (vaimse eitajat) hakatakse teatud järkudest alates selgelt lähendama tumedale vaimsusele, nii et klubi tegevus muutub teatud tasemest alates vaimseks.

Peapiiskop: Juba enam kui kolm sajandit on vabamüürlus pidanud täielikku sõda katoliku kiriku ja kristliku ühiskonna vastu. Selle eesmärk on ühiskondliku ja religioosse korra – jumaliku κόσμος'e (kosmose ehk korra) – õõnestamine revolutsiooni abil, mis on põrguliku χάος'e (kaose) printsiip.

https://www.lifesitenews.com/blogs/macron-praises-the-freemasons-for-their-influence-in-euthanasia-movement/
Here is what E. Macron had to say about the issue last May 5 at the “Grande Loge de France,” one of the two major Masonic organizations in France... Like other great spiritual families, Freemasons are taking up this fundamental debate regarding the end of life, and I say here too that this is a good thing ... Through Freemasonry, what is ultimately being targeted is the project that aims for revolution and emancipation of which you, along with others, are the guardians.

Lugeda saab, et vabamüürlus on pöördeline vaimne liikumine.

https://fsspx.news/en/news/france-macrons-public-address-grand-lodge-france-52330

The event served as an early commemoration of the 120th anniversary of the 1905 law, the cornerstone of republican secularism. On this occasion, Macron delivered a speech on secularism. This law, it should be remembered, primarily enabled the plundering of clergy property, the expulsion of congregations, and the rift between Catholics and secularists.

Freemasons are among the best supporters of the "societal" laws (contraception, abortion, euthanasia, medically assisted procreation, etc.) that are prepared in the lodges; second, that the 1905 law should not be used as an instrument to fight against Islamization;


Huvitav et islami leviku pidurdamist peetakse kristlusest vähem vajalikuks (nii vabamüürlus kui islam vastanduvad olulistes küsimustes kristlusele).

https://www.catholicworldreport.com/2021/02/22/president-macron-and-the-real-source-of-frances-identity-crisis/

The president states: “[L]aïcité (secularism) in the French Republic means the freedom to believe or not believe, the possibility of practicing one’s religion as long as law and order is ensured. LaÏcité means the neutrality of the State; in no way does it mean the removal of religion from society and the public arena.”

Enlightenment thought was riddled with anti-religious spite, the French Revolution executed countless priests and nuns, and the Combes Laws of the early 1900s sought to do far more than merely separate Church and State – religious communities were forced out of France and religious instruction was banned in school.


https://en.wikipedia.org/wiki/1905_French_law_on_the_Separation_of_the_Churches_and_the_State
starting with the removal of priests from the administrative committees of hospitals and boards of charity, and in 1880 with the substitution of lay women for nuns in hospitals ... removing the religious character from the judicial oath and religious symbols from courtrooms

Needki sammud aitasid kaasa uudsete elust lahkumise viiside üle arutlemisele.
https://www.bbc.co.uk/religion/religions/christianity/christianethics/euthanasia_1.shtml
https://www.vaticannews.va/en/church/news/2022-02/the-magisterium-of-the-church-on-euthanasia.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_on_euthanasia

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 28 May 2025 10:54

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 28 May 2025 09:12


Mida sa ikka müügikasvu ootad, utoremoniga tegelejad kurdavad, et inimestel-ettevõtetel pole raha isegi korraliseks remondiks-hoolduseksi...Lükatakse edasi, mõnesid töid ja teenuseid ei osteta jne. Paljudel ettevõtel nüüd näguripäevad. Lootsid, et ehk suve algusega midagi taastub....

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 27 May 2025 08:53

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 27 May 2025 08:51

https://majandus.postimees.ee/8256586/varske-uuring-valisinvestorid-lahevad-eesti-asemel-latti-ja-leetu

Pool aastat tagasi juba ütlesin, et tuttavad ärimehed ütlevad, Eesti poole isegi investorid ei vaata. Kallis elekter, meeletud hinnatõusud, ebastabiilne maksupoliitika. Ka palgasurve päris suur.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 27 May 2025 08:46

Üketurism ja väärtuste lahustumine sellesse ei ole veel kõik. Hispaaniasse ja Portugaki jõudsid esimesd südasuvised põrgukuumalained kohale rohkem kui kuu aega varem.
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011260140.html
Aeg tõsiselt piiluda Soome metsajärve onne?
Peaksime muretsema selle pärast, et kui Vahemere ääres läheb väljakannatamatuks, siis peagi keiavad need turistidemassid tee ka Läänemere kallastele. :?

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 26 May 2025 21:29

Hei maailmarändurid ja ulgueestlased. Soomlased on masenduses ...Kunagi 10-15 aastat tagasi veel ahvatlevad ja meeldivaid elamusi pakkunud turismisihtkohad on otsa saanud, masendavaks ja röövellikuks muutunud või neid tuleb igal juhul vältida... :HEAD
https://yle.fi/a/74-20163311
Loetletud sihtkohtadest ntx. Veneetsiasse sattusin esinest korda 90 ndatel. Olime suht jahmunud turismimajanduse pahupoolest aga leidsin veel päris Veneetsia päris kohalikega ülesse ...
Paar aastat hiljem oli pilt juba hullem (tunda oli mastaapne muutus) Venemaa busse lugesin hiidparklas juba sadakond...Poolakatel oli oma parkla jne...
Eks Tallinngi on juba ületurismi mõnedes listides (püsielanike ja turistide ööbimiste-lüöastuste suhe päevas-kuus). Võimalik, et see ongi kohati võimaldanud kinnisvarahindade püsimist. Air bnb rendiäri (ka äärelinn on meil suht lähedal kesklinnale jne.) on hoidnud hinnad üleval?

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 26 May 2025 18:32

to projekteerija,

mina Eestis oleks selle poole, et kuidagit oleks maksusoodustused või muud meetmed, kus noor pere saaks paremate tingimustega korterit osta. Seal tuleb ajurünnak teha loomulikult, kuidas vältida selle kuritarvitamist. Aga nii jätkata ei saa enam. Kui noortel pole oma elamist, siis pole loota ka, et meil hakkaks mingi vinge sündivuse tõus.
Üürileandjatest pooled on siiani veel "pooltoobised", keegi ei viitsi olla kellegi nö alam.

Loomulikult valitsejad ei näe selles probleemi, et noored ei suuda elamist osta. Nemad istuvad oma aja ära, peale seda tulgu või veeuputus.

Mina ütlen, et 10 aasta pärast pole seda kallist rämpsu Eestis enam kellegile enam müüa.

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by spl » 26 May 2025 18:27

Kogu see Eesti automaks on täielik fiasko, automaks veel mõistetav. Registreerimistasu on naeruväärne nagu elaks rikkas Norras.
Ehk Reformikad nägid oma reitinguid ja said aru, et nüüd tuleb kiiresti PR trikk teha. Ei tea palju meie infosüsteemide muudatus jälle maksab :lol: Normaalses dünaamilises süsteemis maksaks ehk max. ühe päeva konfimist. Riiklikud süsteemid nagu mingi ahelreaktsioon, mida ei suuda juhtida, sest see selline kaos.

https://www.err.ee/1609705158/koalitsioon-soovib-juba-tanavu-100-eurost-automaksusoodustust-lapse-kohta

Minu sõnum Reformi erakonnale (olin kunagi teie valija), tore ja nunnu, et teete seda ja nüüd järsku avastasite paljulapselised pered.
Kahjuks niipalju valet peale valimisi ehk tsiteerides klassikuid: "hilja peremees, hilja!"

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Post by projekteerija » 26 May 2025 14:55

Soomest tuleb pidevalt uudiseid sellest kuidas neil on rohe ja muu energeetikaga kordades parem kui meil. Ehk siis üha rohkem eeliseid energiahindade meist tublisti madalamal hoidmises. Mis tähendan , et toota pole siin suurt mõtet konkurentsis nii otseste energiahindade vaates kui ka kaude sest ka inimtööjukuludekt olemae ebavõrdses seisus sest elamis jms. kulud kanduvad elektriarve kaudu ikkagi inimeste rahakotti ja see tuleb meie tootmis jms. ettevõtetel ikkagi kinni maksta tööjõukuludega rea kaudu. Ainult tuulikuäritsejad on meil paremad teenimisvõimalused kui õigeid poliitsõpru on ... Soomes sai valmis uus tuule ja päikeseenergia stabilisaator. Lihtne tekst ja pildiseeria seletab ära selle millest meie poliitikud ja sõbramehe ärienergeetikud rääkida ei taha...Tundub (ei jäänud silma rahastamist selgitavat teksti...seega pole kindel) , et valmis seade ja selle rahastamine (ehitus ja käitamiskulu) on sealmail jäetud päikesepaneeli- ja tuugeniettevõtete mureks.
https://yle.fi/a/74-20163409

Top

cron