hh wrote:See Austraalia naine "teab", et juulis tuleb CBDC (
central bank digital currency). Ehk: sularaha on kadumas.
Aga see artikkel oletab, et tuleb hoopis ülemaailmne BRICS-i raha, mis astub dollari asemele:
https://news.bitcoin.com/economist-disc ... -currency/BRICS -- Brasiilia, Venemaa, India, Hiina, LAV.
Et kumb siis?
Kui me kõik (a) kasutaks ainult kaardimakseid (või pangaülekandeid) ja (b) kõik pangad oleksid allutatud ühetaolisele (julgeks öelda - normaalsele) järelevalvele, siis oleks kõik CBDC omadused juba praegu kohal. CBDC korral pole vahet kas nt Cayman Islands pank keerutab kellegi raha läbi mitmekümne varifirma või mitte - kuna iga sendi teekond on kontohaalval rekonstueeritav. Pittkoini korral on see nagunii olemas, sisuliselt täpselt samal kujul, ainult rahakottide omanikud on "anonüümsed". See anonüümsus on aga näiline kuna nt kui me El Salvadori kombel kasutaks igapäevastes tegemistes ainult pittkoini, siis oleks selles mõttes olukord CDBC-ga sarnane (aga kui kasutaks nt Monerot, siis mitte).
Kui on teada et nt üks "anonüümne pittkoini rahakott": 1) tangib regulaarselt samas tanklas, 2) ostab enim samast poest, 3) ostab pittkoini eest lennukipileti (lennukisse anonüümseid reisijaid pigem ei lasta), jne jne, siis pole antud kontekstis väga vahet kas pittkoin või CDBC.
On üks ÜLIOLULINE ja määrav erinevus on see et pittkoin jääb alati kehtima (kui võtmed alles ja omanik pole neid hauda kaasa võtnud), samas CDBC-d saab iga kell tühistada.
========================
siseringi inimesed ajavad kogu sel teemal asjalikumast ja argumenteeritumat juttu. Siseringist väljapoole jääjad meenutavad natuke hüppavat grammofoni, st midagi uut peale ei tule, samad vandenõud, samad osaliselt pastakast imetud põhjus-tagajärg seosed jne.