Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Kui oled näinud kusagil "põõsas" Eesti Nokiat vedelemas
anna meile teada, ehk suudame mõtet edasi arendada...

Juhul, kui nägid korterit, mille hinnas tavapärasest vähem nulle...
või ehitamisel kasutati zelatiini.. sosista meile ka.


Kõik head vestlused teretulnud !
Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby is4 » 20 Feb 2024 23:57

Aga esimest korda näen (vabalt võib olla, et pole varem tähele pannud), kuidas RE'ga tugevalt seotud inimene asjad otse (küll väga pehmendavalt (kambakas ja hullumaja), aga siiski) välja ütleb.
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1202 ... -ei-oskagi

"Mida sa soovitad praeguses olukorras ebapopulaarsust kogunud Kaja Kallasele?
Eks see ebapopulaarsus on osalt ka ajakirjanduse kambaka tagajärg. Valimiste eel antud lubaduste eest peabki valitsusparteisid kritiseerima, sest kui nad tõesti ei teadnud enne 2023. aasta märtsis toimunud Riigikogu valimisi riigieelarve olukorda, on see hullumaja. Kui nad teadsid, aga ikka andsid katteta lubadusi, siis on see samasugune hullumaja."
is4
 
Posts: 238
Joined: 24 Jan 2011 20:02

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 21 Feb 2024 13:57

Valitsus peaks pingutama nii, et ninast veri väljas hoidmaks ära igasuguseid täiendavaid hinnatõuse. Müstiline pe+rsetamine ja ükskõiksus käib.

Juba üksnes need kaks uudist toovad kaasa meeletu hinnatõusu, mis veelgi inimesi muudab vaesemaks. Kas tõesti arvate, et hetkel küttearvetel pole sissearvestatud amortisatsiooni ja kõik muud loogiliselt on. See jutt, et "küttehind" siis langeb talvel. Issand, see jutt lollidele. Küttehind jääb samaks kus kõik need komponendid sees + lisatakse lisaobruki võimalus.

https://www.err.ee/1609259787/eesti-energia-vajame-juba-tanavu-polevkivijaamade-jaoks-lisaraha

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/120271714/eesti-energia-hoiatas-et-kahandab-tootmist

See siin tooks kaasa äärmuslikud elektri hinnatõusud. Eriti kui kaablid pidevalt rikkis. Tapaks selle olematu konkurentsivõime.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120271970/kaugkutte-kasutajaid-voib-oodata-ees-kopsakas-lisatasu-konkurentsiamet-kaalub-aastaringse-pusitasu-kehtestamist
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 21 Feb 2024 21:36

Ma pole Toomiga nõus olnud kunagi, aga seekord noogutan kaasa. Palju Spl aastaid rääkinud, riigi IT hanked olid justkui (JOKK stiilis)kindlatele firmadele kirjutatud. Nimesid ei nimeta, aga arvan, et te teate kõik neid. Ühel hetkel pandi müstilised käibenõuded ja muud ning ühest hetkest sisuliselt IT hangetel ei tulnudki rohkem pakkujaid.

https://epl.delfi.ee/artikkel/120272081/jana-toom-juba-valmis-mriik-otsustati-lihtsalt-tuhistada-kes-otsustas-ei-tea

Panen sealt tsitaadi:

Ajakirjanikud, muidugi, ei jäta rahule neid, kes sellega afääriga seotud on, kuid mul on tunne, et need, kes on sellega seotud, loodavad pääseda puhtalt. Seadusi pole rikutud ja meie ametnikele on kombeks uskuda oma sõnu. Täna ütleb RIA, et eelmine mRiiki variant oli ilmselt kokkusobimatu juba olemasolevate Eesti lahendustega, kuid ma tahaksin näha selle kohta ekspertarvamust. Ja ma tahaksin, et selle koostaksid sõltumatud eksperdid, aga mitte need, kes on huvitatud uutest hangetest. Kahtlustan, et sellise arvamuse koostamine oleks odavam kui 200 000 eurot - summa, mille eest saab uue versiooni „isiklikust riigist“.

Samas olen ma peaaegu kindel, et seda ei juhtu. Uus hankevoor ja edukas mittekorruptsioon on kõik, mis saab olema. Ja Eesti 200 võib lõpuks kui mitte välja öelda, siis jõuda sellisele magusale mõttele: „Digitaalne riik - see oleme meie!“

P.S. Selle artikli kirjutamise ajal on panused selgelt tõusnud. IT-ministri sõnul on uue mRiik projekti jaoks eelarveks eraldatud lausa 1,2 miljonit eurot. Maksumaksjal võib vabalt pisar silma tulla.
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 21 Feb 2024 22:01

Me ei saa ega ka tohi mitte ühtegi hinnatõusu enam teha, mis puudutab energeetikat. Vähemalt 2 aastat, enne kui maj. natukenegi on jalgu alla saanud.

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120272172/elektrilevi-boss-eelmisel-aastal-oli-meil-kumme-halba-paeva-vorgutasu-peab-tostma
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby is4 » 21 Feb 2024 23:05

https://www.ohtuleht.ee/1101756/tode-ja ... vad-margid niipalju kui lugeda saab, siis keegi üritab tänavaga raha teenida, nagu minevikuski olnud lugusid.

Tekkis utimõte kuidas selliste vastu saada (muidugi kui töötab, siis oht ka teisipidi kurjasti kasutamiseks).

https://www.riigiteataja.ee/akt/122122023004?leiaKehtiv
§ 2. Mõisted
52) peatumine on sõiduki ettekavatsetud seismajätmine sõitjate peale- või mahamineku või veose laadimise ajaks. Peatumiseks ei loeta sõiduki seismajäämist liiklusvoos või liikluskorraldusvahendi või reguleerija nõudel;

Aga pardakaamera või läpaka sisu, minu pärast kasvõi koopia "sinutorust" laadimine üle wifi autost majja või vastupidi. See ju ka kaup. Ja mahu/kiiruse saab varuga panna nii, et kogu aeg "veose laadimine" toimuks.

Ma olen nõus, et eraomand on püha, aga omandi kasutamine teiste ahistamiseks (olgu legaalne või mitte) pole lihtsalt õige. Seda enam, et osta see teiste ahistamiseks.

Vabandan ette kui artikkli täissisust midagi kapitaalselt erinevat selgub kui sellest mis tasuta näha.
is4
 
Posts: 238
Joined: 24 Jan 2011 20:02

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 22 Feb 2024 09:09

See on täiesti kuritegelik :!: Võime nimetada seda kuidas ka ei taha: see koolivõrgu "optimiseerimine", on paljudele maakohtadele sisuliselt surmaotsus. Noored sinna ei tule ja pigem siis lahkuvad. Mite ükski firma ei leia noori insenere, kellel pered asukohta, kus koolid asuvad pära....ses. Seda ütlevad otse kõik tootmisfirmad.

Keegi ei hakka käima +10km kooli, seaduses peaks olema ka määratud termin "mõistlik" koolitee. St võtta õpilaste keskmine koolitee pikkus ja see ei tohi olla üle 10km !


Kui see surutakse peale, siis RIIK PEAB hüvitama kõik transpordiga seotud kulud õpilastele. Pole nii, et keerame s...ta kokku ja edasi pole meie mure. Riigikogulastele hüvitatakse sõit, lapsed siis rämps kellele ei hüvitatada ?

https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120271589/koolid-mures-gumnaasiumiastme-sulgemisega-kirjutame-enda-surmaotsusele-alla

Saaremaa Orissaare gümnaasiumi hingekirjas on 34 õpilast. Koos põhikooliga on lapsi paarsada.

Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk ei pea võimalikuks, et Orissaare gümnaasium võiks lähiaastatel vastuvõtu gümnaasiumiastmesse lõpetada. Kool teenindab ka Muhu piirkonda ja lähim gümnaasium Orissaarest asub 50 kilomeetri kaugusel Kuressaares. „See pole reaalne, et Muhust või Orissaarest sõidavad õpilased hommikul tund aega Kuressaarde kooli ja õhtul sama kaua tagasi.“

Pealegi on Kuressaare riigigümnaasium juba õpilastest pungil. „Siis on alternatiiv, et kas Orissaare piirkonna õpilased jätavad keskhariduse omandamata või suunatakse jõuga ametikooli,“ nendib ta ja leiab, et ministeeriumil ei maksa Orissaare gümnaasiumi üldse torkida. „Pole mõistlik.“
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 22 Feb 2024 17:41

Lahe kuidas ise ei saa hakkama ja hakatakse oma koalitsioonipartnereid tanki panema.

https://www.delfi.ee/artikkel/120272435/video-hiigelauk-riigi-rahakotis-vajab-lappimist-kaja-kallas-pall-on-eesti-200-ja-sotside-kaes

2025. aasta eelarve puhul puudub katteallikas enam kui 550 miljoni euro ulatuses, viitas Kallas. See on praegune teooria. Ent kuuldavasti võib otsitav summa kerkida ka miljardi ligi. Nimelt pole kindel näiteks see, kas makse laekub nii palju, kui on riigipoolsetes helgetes ootustes.

...

Reformierakond ootab aga ideid kärbete ja võimalike tuluallikate kohta koalitsioonipartneritelt, viitas täna Kallas. „Kui meil oli viimati kohtumine sel teemal, siis Mart Võrklaev oli teinud oma töö ja Reformierakond oli teinud oma töö. Käisime välja oma ettepanekud, kuidas sisustada 400 miljonit eurot. Pall jäi praegu koalitsioonipartnerite kätte,“ rääkis ta. Too kohtumine oli jaanuari lõpus. Kallase sõnutsi ootab Reformierakond partnerite ettepanekuid käesoleva kuu lõpuks.

Selle alla joonitud lause lõpetaksin nii: Võr-+klaev tegi eduka töö majanduse pöördumatult p---keeramises.
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Majandushuviline » 22 Feb 2024 23:25

Majandushuviline wrote:
td wrote:Sõber (kehaliselt heas vormis arst, 55-aastane) viskas täna 10 minutiks sussid püsti (teadvuse kadu). Suht niisama, ilma hoiatuseta ...
5 päeva enne sai buusterit, ta ise arvab, et põhjus siiski tubakas.
---
see, et FDA tahab vaktsiini alased andmed 75 aastaks salastada, oli väga kummaline. Kas kunagi on seda teiste ravimite infoga tehtud? Meenutab Estonia katmist betooniga.
----
See, et "südamega korras pole lood", on huvitv fenomen
https://www.zerohedge.com/medical/have- ... d-coalmine
----
Viiruse järgne müokardiit või kardiomüpotaaia ei ole midagi harukordset, see on ammu teada-tuntud diagnoos. Aga see, kui inimene eelnevalt ei oma müokardiidi tunnuseid ning lambist maha kukub, on ikka imelik.

https://www.telegram.ee/maailm/sveitsi-tervishoiutootate-uuring-uhel-35-st-cov-vaktsineeritutest-avaldus-kerge-sudamekahjustus

https://www.telegram.ee/maailm/uuring-naitab-suremuse-tousu-cov-vaktsiinide-tottu-eakate-hulgas
https://denisrancourt.ca/entries.php?id=126&name=2023_02_09_age_stratified_covid_19_vaccine_dose_fatality_rate_for_israel_and_australia

https://www.telegram.ee/arvamus/lugeja-kiri-vastuseks-jolleri-libameditsiini-hurjutavatele-sonavottudele

Isiklikult tunnen kaht inimest, kellel peale vaktsiini saamist on tüüpiline tugeva vaktsiinikahjustuse kirjeldus, ja elu pole peale seda endine. Perearstid vaid laiutavad käsi ja ei oska ühtki mõjusat lahendust pakkuda.

https://objektiiv.ee/uuring-lahkamised-valistavad-voimaluse-et-covid-19-pohjustab-muokardiiti/
Majandushuviline
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 23 Feb 2024 13:28

Igasugu lisakohustus on ettevõtjale kulu: vaja rohkem töötunde kinni maksta, vaja täiendavat personali. Miks on vaja seda bürokraatiat, sest ka riigil poolelt on igale paberile ametnik juba ja neid Nx. Pigem küsimus, kes neid igasugu sisutuid aruandeid päriselt ka loeb ? Kuidas need riigile kasu tootavad.

https://www.err.ee/1609262523/ettevotjad-ootavad-riigilt-lokkava-burokraatia-vahendamist
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 23 Feb 2024 13:46

spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 23 Feb 2024 17:52

Energeetika siis nagu pangandus, ei saa konkurentsi olla ja kõik investeeringud garanteeritakse hinnagarantiidega. Ulmeline see tänapäevane maailm...

https://www.err.ee/1609262691/michal-oigustas-sadade-miljonite-eurode-maksmist-taastuvenergiatoetuseks

Uue plaani järgi kehtiks uutele maismaatuuleparkidele toetusskeem 12 aastat ja meretuuleparkidele 20 aastat. Kui 20 aasta vältel maksta aastas 100 miljonit eurot toetusteks, siis kogu perioodi jooksul kulub selleks kaks miljardit eurot. Küsimusele, kas selle summa eest ei oleks mõistlikum energeetikas midagi muud teha, näiteks rajada tuumajaam, vastas Michal, et tuumajaama debatti valitsus neljapäeval alles alustas ja tulevikuvaates on tuumaenergeetikal kindlasti koht.

On au olnud suhelda energeetikaga seotud inimestega ja olen otse küsinud, kus meil on stabiliseerimisjaamad, mis tagavad elektri megakülmal talvel, kus pole ei tuult ega päikest. Kõik laiutavad käsi. "Loodame" välisühendustele nagu teame need tihti rikkis.
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Majandushuviline » 23 Feb 2024 20:00

td wrote:Aga üldiselt võib öelda, et valimised võitis "Ühtse Venemaa" Eesti versioon - küllap omane postsovjeetlikele riikidele. Igal maal on omad oligarhid ja endine nomenklatuura oma laste ja lastelastega.

Ikka need e-hääled, nagu ka Venemaal. E-hääletuse otsast lõpuni jälgitavust on soovitatud algusest alates ja ikka veel seda pole. Kes kasutaks sarnaselt mittejälgitava põhimõttega e-panka, kus kontol toimuv on omanikule salajane turvalisuse huvides?
https://www.delfi.ee/artikkel/94662863/kreml-e-haaletamine-tuleb-voimalikult-kiiresti-kasutusele-votta-kogu-venemaal
https://maailm.postimees.ee/7335528/ulevaade-opositsioon-e-valimised-loovad-vene-demokraatiale-hingekella
https://www.err.ee/1608901955/mart-poder-suuname-tahelepanu-demokraatia-opsusteemile
https://gafgaf.infoaed.ee/en/posts/perils-of-electronic-voting/
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/video-i-video-mis-toendab-et-e-haaled-pole-salajased/
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/veel-e-haaletusest-kummaline-numbrimaagia/
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/kuula-i-mart-poder-e-haaletamisest-oiguslik-ja-tehniline-pool-ei-joua-kokkuleppele/
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/riigikohtu-esimees-e-valimiste-kaebusi-ei-joua-sisuliselt-labi-vaadata-nii-voib-vigu-tekkida/
https://uueduudised.ee/arvamus/ronald-liive-ekre-l-ja-riigikohtu-esimehel-on-oigus-e-valimised-vajavad-tosist-reguleerimist/
https://digi.geenius.ee/rubriik/uudis/ronald-liive-ekre-l-ja-riigikohtu-esimehel-on-oigus-e-valimised-vajavad-tosist-reguleerimist/
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/martin-helme-reitingud-naitavad-anomaaliat-valimiste-ajal/
https://www.telegram.ee/eesti/video-mart-poder-miks-ma-peaksin-arvama-et-e-valimised-ei-ole-voltsitud
https://arvamus.postimees.ee/7862306/ago-samoson-e-valimised-on-praegu-usalduse-kusimus
«Selleks, et häälte kokkulugemine oleks usaldusväärne, on vajalik, et hääli saaks sõltumatult kokku lugeda mitu erinevat riigiasutust ja/või erakonda või ühiskondlikku organisatsiooni.»

https://www.err.ee/1609262337/osce-soovitab-eestil-tosta-e-valimiste-usaldusvaarsust-ja-kampaaniate-labipaistvust
Nagu eelnevalt soovitatud, peaksid valimiste korraldajad kaaluma meetodeid, kuidas saavutada läbivat kontrollitavust. Praeguste kontrolli mehhanismide parandamiseks peaksid valimiste korraldajad kõrvaldama puudused individuaalses kontrollis ja tagama, et kõik e-hääletamise tulemuste kindlaksmääramise kriitilise tähtsusega etapid oleksid auditeeritavad.
valimisteenistus peaks avaldama täieliku, täpse ja ajakohase dokumentatsiooni e-hääletamise süsteemi toetavate tehnoloogiate ja protsesside kohta; selgitama tulemuste teatamise korda ja ajakava aegsasti enne valimispäeva.
Majandushuviline
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 23 Feb 2024 20:56

No kuulge, kaugele võime rumalustega minna ? Põhimõtteliselt peavad koolid hakkama voostreid ja loodreid vägisi nimekirjas hoidma.

https://www.err.ee/1609262799/koolijuhid-kahtlevad-opikohustusea-tostmise-vajalikkuses

"Teistpidi, koolidele tuleb juurde väga suur pinge. Järelikult on juurde vaja eripedagooge, sotsiaaltöötajaid, kes hakkavad tegelema nende õpilastega, kelle esimeseks valikuks ei ole haridustee omandamine või ka kutseoskuste täiendamine," lausus Kaugija.

...

"Kui siiamaani me saime gümnaasiumis, kui õpilasel oli kolm halba hinnet, nad välja arvata, siis nüüd me enam seda teha ei saa. Ehk õpilane peab olema koolis kuni 18. eluaastani, kui ta on gümnaasiumisse sisse saanud. Ma täpselt ei tea, mis mõjutusmeetmeid siis riik ette näeb.

---

Naisele ütlesin eile ausalt ja südamest: "ma ei taha 24. veebruarit enam tähistada, me oleme muutunud ebaõnnestunud riigiks!" Suur osa sellest ebaõnnestumisest läheb ülimalt kehva riigijuhtimise kaela. Seadusloome ei kannata vähimat kriitikat, maksukaosest rääkimata.
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 24 Feb 2024 22:53

spl wrote:See on täiesti kuritegelik :!: Võime nimetada seda kuidas ka ei taha: see koolivõrgu "optimiseerimine", on paljudele maakohtadele sisuliselt surmaotsus. Noored sinna ei tule ja pigem siis lahkuvad. Mite ükski firma ei leia noori insenere, kellel pered asukohta, kus koolid asuvad pära....ses. Seda ütlevad otse kõik tootmisfirmad.

Keegi ei hakka käima +10km kooli, seaduses peaks olema ka määratud termin "mõistlik" koolitee. St võtta õpilaste keskmine koolitee pikkus ja see ei tohi olla üle 10km !


Kui see surutakse peale, siis RIIK PEAB hüvitama kõik transpordiga seotud kulud õpilastele. Pole nii, et keerame s...ta kokku ja edasi pole meie mure. Riigikogulastele hüvitatakse sõit, lapsed siis rämps kellele ei hüvitatada ?

https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120271589/koolid-mures-gumnaasiumiastme-sulgemisega-kirjutame-enda-surmaotsusele-alla

Saaremaa Orissaare gümnaasiumi hingekirjas on 34 õpilast. Koos põhikooliga on lapsi paarsada.

Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk ei pea võimalikuks, et Orissaare gümnaasium võiks lähiaastatel vastuvõtu gümnaasiumiastmesse lõpetada. Kool teenindab ka Muhu piirkonda ja lähim gümnaasium Orissaarest asub 50 kilomeetri kaugusel Kuressaares. „See pole reaalne, et Muhust või Orissaarest sõidavad õpilased hommikul tund aega Kuressaarde kooli ja õhtul sama kaua tagasi.“

Pealegi on Kuressaare riigigümnaasium juba õpilastest pungil. „Siis on alternatiiv, et kas Orissaare piirkonna õpilased jätavad keskhariduse omandamata või suunatakse jõuga ametikooli,“ nendib ta ja leiab, et ministeeriumil ei maksa Orissaare gümnaasiumi üldse torkida. „Pole mõistlik.“

Suu kukkus ammuli kui haridusminister süüdimatult jahus väikeste Eesti gümnaasiumite sulgemisest. Kes tal need nõunikud on, kes on suutnud elada ja ametisse saada päriseluga mitte kokku puutudes. :HEAD Jutt, et riik hakkab kinni maksma laste liikumist kui alternatiivne kool on mingist x kilomeetrist suletavast loolist kaugemal. Mitu tundi see 30-50 km sõit ikka ametnike meelest kestab. Samas unustades täiesti asjaolu, et kilomeetrid lapsele ei alga praegusest gümnaasiumist. Koolivõrku on kokku tõmmatud aastakümneid ja õpilased ei ela enamasti koolist kilomeetri kaugusel vaid on olemasoleva gümnaasiumi juurde jõudmiseks kusagilt ääre-ääremaalt juba sageli kümneid kilomeetreid läbinud. Ntx. Orissaare kooli puhul ju kaugematest Muhu servadest on niigi nii mõnelgi lapsel juba tund kulunud. Lisame teise veel? Mõned nädalad tagasi just sai ühe EL uuringuga faktiks ka meil see tõsiasi, et maapiirkondade lapsed on ülekaalulisemad kui linnalapsed. Lastel ei ole pikkade koolinijõudmise reiside (ootamine, bussis/autos loksumine) aega liikumiseks ega ka mingiteks kõrvaltegevusteks. Mingid eurod hoiab haridusministeerium oma lihtsustatud exeli kohaselt kokku oma taskus (mis on iseenesest teistel ja kolmandatel põhjustel kahtlane. ntx. kui Gümnaasiumiosa suletakse kahaneb hüppelislt põhikooli kulu/tõhusus. Topeltkilomeetrid ja topeltbussid pole laste vedamiseks odav lõbu. Muuseas, bussijuhte on sama keeruline leida kui õpetajaid. Õpilaskodud ja nendega seotud personal pole samuti ilma uute investeeringuteta ja püsikuludeta võimalikud jne. jne. Näen seda kino, mis toimub mu maakodu vallas. Paar aastat tagasi rajas vald pea iga lastega pere maja ette bussipeatuse. Ühe talu nime sai kolm (kolm posti bussipeatuse sildiga, Kahe posti juures ka bussitasku jms.) peatust (teeristis ei olnud võimalik seda juriidiliselt ja tehnilislt teisiti lahendada. Konks selles, et koolibuss ei tohi normide-seaduste kohaselt peatuda seal, kus pole peatust. Lisaks peab vald ja ka Maanteeamet seadma teehoolduse (nii sõiduteedel kui kõnni ja kergliiklusteedel) koolibusside järgi. Kui mu väravaesisel jäätunud künkal külateel (Taani hindamisraamatus mainitud hajaridaküla) pole kildu pandud või lumevalli pole tuisuga ära lükatud siis ... buss seisab mäe all ja vallakoolides ja gümnaasiumis (piisavalt suure elanikkonnaga kompaktne vald) tundide algus lükkub edasi...ehk kehvade ilmaolude korral saabub sahaga traktor ja buss mu värava ette üheaegselt. Traktor ees ja koolibuss sabas...Mullu Novembris paaril päeval olevat olnud ka kolmas osaline. Maasturiga saemees puhastas teed teelelangenud/vatest puudest. Kahel päeval ei saanud külas paljud ka õigeks ajaks tööle. Koolibuss ja sahk puude tõttu hilinesid mitu tundi. Täitsa lõbus oleks jälgida seda kuidas Haridusministeerium saab enda reale ka täiendava koolibussivõrgu organiseerimise osakonna ja kulud (vallad tegelevad lisaks eraldi alg- ja põhikoolitranspordiga (mille tõhusus ja kasutegur paratamatult langeb. Kulu aga jääb)...kusjuures tingituna gümnaasiumireisi pikemast ajast peab see buss esimesena kohale jõudma) :twisted:
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby is4 » 24 Feb 2024 23:19

Avasin koos ühe lapsega täna rattahooaja.
Hakkab looma, peale poodi jõe ääres parte vaadata ja mööduvale paadile (selle aastanumbri esimest nägin neljapäeval) lehvitada ning siis koju ... tegelikult on elu ju ilus kui ainult osata rõõmu tunda.
Ilusat Eesti riigi sünnipäeva kõigile.
is4
 
Posts: 238
Joined: 24 Jan 2011 20:02


Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 25 Feb 2024 19:21


Mulle endale tundub et liiga vähe on meedias neid hääli kes tõestaksid lihtsalt ära et "rong on läinud".
See tähendab - just selles võtmes et mistahes praegune tõmblemine on lihtsalt ... seesama, st tühi tõmblemine.
Keegi ei suuda ära näidata et nt kui kogu Euroopa ja USA tõmbaks piltlikult lihtsalt "pistiku seinast" - et mis ja millal siis kliima osas muutuks.

Iga loll peaks oskama juba küsida et kui "me peame A, me peame B, me peame C, ...", et sel juhul MIKS me peame A, B, C eesmärkide poole naba neljaks punnitama ?!
St mida konkreetset ja millal need A,B,C,.... annavad ?!

Minu talupojaloogika ütleb et kui kasvõi kogu planeedi AI ja kvantarvutusvõimsus kokku ei suuda sellele vastata (kasvõi mingites talutavates tõenäosuspiirides) - siis on ju sisuliselt olemas ka automaatne vastus sellele et "KAS me üldse peame A,B,C ... eesmärkide suunas punnitama".

=======================
Ma tahaks näha rohkem NOAA jms mudeldamist selle kohta et kui aastaga kaob nt 10% kõlvikutest siis (näiteks) 3 a. jooksul ... † † †, kui 20% siis ... † † † † † (jne).
(või mis iganes muud kaasnevad tagajärjed)
Ühtlasi tundub et Nobel oleks koheselt sellel kes suudab välja mõelda kuidas konditsioneeride (jne) soojus võimalikult kaugemale kosmosesse juhtida (esimene uitmote on et nt teha hiigelsuured mikrolainekahurid ja suunata need kõige kuivemates ja pilvitumates paikades nt lihtsalt avakosmosesse).
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 25 Feb 2024 19:29

to pop,

tegelikkuses on näha meedias, et osad teadlased siiski ütlevad, rong juba läinud. Samas täiesti pointless, et EU tapab ennast ja kogu majanduse selle CO2 hullusega ära. Samas India, Hiina, Ameerika, Venemaa naeravad selle peale. Sisuliselt EU CO2 osakaal globaalselt 15 - 20% juures.

---

Kuna veebr. nii soe, siis täna kuulsin juba põldlõokest :lol: Kergelt hakkasin oma vaimses tervises kahtlema, aga teisigi rändlinde märkan juba saabumas: kiivitajad.
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 26 Feb 2024 09:09

Vaatan seda tsirkust Ameerikas, Trump tooks kaasa majanduslanguse Ameerikas. Seda kaitsetollide mängu võis mängida ja see tema lemmikmäng, aga Euroopal juba kaitsetollid ka valmis.
Ehk Ameerika kannatab täpselt samamoodi siis. Samas müstika, kuivõrd pimedad on ameeriklased, valides olemuselt presidendiks täiesti segase tüübi.

Trump tõi müügile kampaaniatossud, millel pidi olema väga suur müügiedu.

https://epl.delfi.ee/artikkel/120273048/eva-gutmann-kuldsete-ketsidega-trump-teeb-bideni-tik-toki-vanakesele-pika-puuga-ara
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59


Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 26 Feb 2024 14:11

to pop,

peab vist tunnistama, et teadlased, kes ütlesid: "rong on läinud, on vist õigus"

Ameerikas täna rekordtemperatuurid: Texases on veebr temperatuur, mis tavaliselt mai lõpus.


---
Jakaranda puude varajane õitsemine Mehhikos on tekitanud elava arutelu kliimamuutuste üle. Teadlased on mures, kuna sel aastal hakkas kuulus taim õitsema kesktalvel, mitte märtsis, nagu tavaliselt.

Reuters kirjutab, et Mehhiko pealinna Mexico tänavad muutuvad igal kevadel lillaks, kui tuhanded jakarandad õitsele puhkevad. Nende värvid ei tõmba mitte ainult elanike ja turistide pilke, vaid ahvatlevad ka linde, mesilasi ja liblikaid, kes neis toitu ja peavarju leiavad.


https://forte.delfi.ee/artikkel/120273274/teadlased-on-mures-mehhiko-kuulsad-jakarandad-hakkasid-anomaalselt-vara-oitsema
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 27 Feb 2024 08:57

Sellise maksu kehtestamine = R partei enesetapuga. Asi selles, et inimesed pole maksu vastu otseselt vaid kuidas see on üles ehitatud. Lihtsa auto registreerimistasu juba 1000 euri, see absurd võttes aluseks Eesti elustandardi. Kaubik oli vist üldse 4000 euri.


https://www.err.ee/1609265274/norstati-kusitlus-automaksu-ei-toeta-kolmveerand-eesti-inimestest
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 27 Feb 2024 14:38

Kinnisvaraturu seis Soomes (Ennustus teada-tuntud viivitusega ka meil?). Tartust kaks korda suuremas Turu linnas müüdi vaid ÜKS uus korter. :shock:
https://yle.fi/a/74-20076538
Sõnum on see, et sisuliselt keegi ei pea hinnataset isegi mõistlikulähedaseks. Nii suures linnas peaks ikka rohkem olema neid, kes üldisest hinnatasemest erinevatel põhjustel ei hooli. Kallima otsa korterite puhul on suht reeglina sisse kodeeritud ülemaksmist ja erilisust. See, et investoritel ja keskmise sissetulekuga inimestel pole ideed /võimalust/kindlust jne. on loogiline.
Igal juhul paistab olevat ees ootamas pikemat sorti ostjate ja müüjate vaheline põrnitsemise voor. Kaks aastat? Ukraina sõja osas selguseni? Mingi prognoosimatu sündmuseni? ...
Järeldurg üle Soome annab hindades endiselt (üle aasta lamgust) järele aga ikkagi kaasneb sellega endiselt jätkuv tehinguaktiivsuse langus. (ollakse koroonaliikumiskeelu-ebakindluse jms. sügavaima augu tasemel).
Jõuliste alfanägudega ja ilmetega ülesrääkijadki (nüüd siis selgelt hind ei saa langeda jutlustajad) on veendunud, et vähemalt aastane vaikuseaeg on paratamatu. Välja on öeldud ka geopoliitika mõju...kuid pakun, et enamus on enda teada jäetud. Ntx. mida teevad praegu suure investorid ja fondid (kellel portfellides sadu kortereid) ning kuidas suhted olukord ärikinnisvaraturul. Nii nagu pea igal pool maailmas on kiiresti langemas ärikinnisvara nõudlus ja suurenemas tühjade ärihoonete hulk (kohati juba kvartalite ja linnaosade kaupa). Eluasemeturgu puudutab see seetõttu, et väljapääsuna nähakse äripindade ümberehitamist (kohati juba riigi ja omavalitsuste toel) eluasemeteks. See aga on protsess mis ei saa toimuda ilma mõjuta praegusele eluasemeturule, eluasemehindadele ja -ärile .
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000010252028.html
Hetkeseis vanade korteritega kiretult kokku vöetuna YLE lehel. Aastaga keskmiselt 6% hinnalangust. (Piirkonniti kuni 10%, Helsingi 7%, väljaspool tõmbekeskusi 3%) Detsembriga võrreldes hinnalangus 3%. Tehingute hulk languses 6%.
https://yle.fi/a/74-20076542
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 27 Feb 2024 14:58

pop wrote:

Mulle endale tundub et liiga vähe on meedias neid hääli kes tõestaksid lihtsalt ära et "rong on läinud".
See tähendab - just selles võtmes et mistahes praegune tõmblemine on lihtsalt ... seesama, st tühi tõmblemine.

Kusagilt jäi körvu kommentaar, et oleme seisus, kus ärasõitnud rong ähvardab tõmmata kaasa nii rööpad kui ka raudteetammi (70-80 ndate jalaga tagumikku multikate stiilis) koos jaama ning mahajäänud reisijatega (poliitikutega jms.).
Mis aga mind närvi ajab on see, et enamus väljakäidud meetmeid rööbaste ja tammi turavamisega-kindlustamisega omavad sellist keskkonna jms. häiringut mis vaid saab asja hullemaks teha. :HEAD
Eesti tüüpnäited oleks RB, ajulage energeetikas himdade garanteerimine, kooli ja haldusreformid, automaks, ühistransporditõmblused, suuremate linnade-omavalitsuste planeeringud ... :HEAD
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 27 Feb 2024 15:08

is4 wrote:Avasin koos ühe lapsega täna rattahooaja.
Hakkab looma, peale poodi jõe ääres parte vaadata ja mööduvale paadile (selle aastanumbri esimest nägin neljapäeval) lehvitada ning siis koju ... tegelikult on elu ju ilus kui ainult osata rõõmu tunda.
Ilusat Eesti riigi sünnipäeva kõigile.

Sõitsin rattaga pea iga päev talv läbi. Kuigi ilmselt kilomeetrites vähem kui eelmine aasta. Mis aga tänavu juhtus, oli see, et abikaasa ei teinud tänavu pausi rattasõitudes. Iga aasta ikka juhtus, et vähemalt ca kuu aega ei saanud ta hakkama oma naistekaga jäärööbastes ja lumekördis ka raudteejaamani sõitmisega.
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 27 Feb 2024 15:54

td, ütle kasvõi "tere"
====================
(masendav on eeskätt see kui harjunud pildi "tükid" ükshaaval kaduma hakkavad, nt viimase maailma-katuse-lähedase külastuse käigus häiris kõige rohkem mitte süvenenud vaesus jne, vaid see et oma pillid oli pakkinud pealinna parim gurkha-nugade sepp (seda ka teiste seppade arvates), ja asemel oli mingi turistikaltsude box, kusjuures ka ei teatud kuhu meistersepp kolis-kadus. Eelmistest külastustest teadsin et teenis raha USA-s õppivale tütrele, jne, ühesõnaga väga meeldiv kitsastes oludes rasket tööd tegev inimene)
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby spl » 27 Feb 2024 21:30

Automaksu jaburdusest ei hakka rääkimagi, nüüd nö "haridusreform" peale :?


https://www.err.ee/1609265745/reform-kutseope-muutub-teatud-oppijatele-tasuliseks


Kohalikud omavalitsused (KOV) peavad 10. septembriks tegema enda piirkonna noortest ülevaate ja vaatama, kas on mitteõppivaid alla 18-aastasi noori ja vajadusel võtma kasutusele meetmed, et nad hakkaksid õppimiskohustust täitma," sõnas Tikerpuu.
spl
Site Admin
 
Posts: 21046
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 27 Feb 2024 22:16

pop wrote:td, ütle kasvõi "tere"

Tervitan kõiki foorumlasi.

Tervis on ikka jällegi halvemaks läinud, paremaks ei lähe siin enam midagi. Tulevad vaid uued hädad, vanad ei kao. Seetõttu paljud maised asjad tunduvad järjest tühisemad, ei vääri tähelepanu. Saan nüüd magada vaid 1-2 tunni kaupa, nii ma need magamata ööd püüan ikka kuidagi asendada. Soovin, et ei peaks palju kannatama.

Eks ma aeg-ajalt viskan ikka pilgu peale teie tegemistele, aga midagi tarka öelda mul ei ole .... Üleväsimus, aju vajaks puhkust.

----

Igapäeva tühja-tähja kohta on nüüd sama tunne nagu ühel eelmise põlvkonna koorijuhil, Alo Ritsingu isal (Richard Ritsing), võis olla. Tema olevat lapsena kaua aega olnud üldse ilma jututa. Ükskord 5-aastaselt aga käinud ta perega kuskil laadal või turul ning suur tuul tõusis ja see liigutas ka kirikutornis olevat tuulelippu. Ja siis oli poisil elus esimene kord midagi olulist öelda: "Kikas käändse!". Nii ta ise väitis enda kohta ühes raadiosaates.
td
 
Posts: 19697
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 27 Feb 2024 23:38

spl wrote:Automaksu jaburdusest ei hakka rääkimagi, nüüd nö "haridusreform" peale :?


https://www.err.ee/1609265745/reform-kutseope-muutub-teatud-oppijatele-tasuliseks


Kohalikud omavalitsused (KOV) peavad 10. septembriks tegema enda piirkonna noortest ülevaate ja vaatama, kas on mitteõppivaid alla 18-aastasi noori ja vajadusel võtma kasutusele meetmed, et nad hakkaksid õppimiskohustust täitma," sõnas Tikerpuu.

Järjekordne eluvõõras "püha" lihtsameelsuse väljakuulutamine.
Käisin uut riigikümnaasiumit seestpoolt piilumas kui võimaldati. MURG nimeks ja rajati Talltechi kõrvale ideega insenerihariduse valiku noortele kergemaks tegemise eesmärgil.
https://murg.ee
Ägedalt linnaruumi sobitatud kõigi kellade ja viledega ning bling-blingiga kompleks. Direktor aga kiiresti jõudis probleemideni (arhitektuurist, tehnilistest lahendustest ja selle kõige toimivusest eriti ei rääkinud)
Põhiline mure on isegi valikfiltritega alustavas (eri)koolis õpilaste vaimne tervis. :shock: Peab kiiresti leidma vaimse tervise spetsialiste ja tugiisikuid.
Teine mure on see, et noortel ei ole mingisugust töövõimet, tahet ega oskust õppida. Neli kuud on läinud ja direktoril on tõsised kahtlused selles mis ootab ees kevadel.
Kolmas üllatus oli see, et õpilased ei oska sisuliselt kirjutada (puuduvad nii manuaalsed oskused kui ka võime aru saada) ehk siis konspekteerimist eeldav õppekorraldusplaan on läbikukkumise serval...jne. jne.
Pakun, et vanakooli kutsekasse (mida teavad-mäletavad hämaralt praegused otsustajad) on veel keerulisem õpilasi leida...Nutitelefonist erineva töövahendi olemasolustki teavitamine võib võtta paljude jaoks rohkem kui aastakese...
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 27 Feb 2024 23:58

Soomeski on haridussüsteemis samad mured mis meilgi. Kitsa ja lihtsustatud kokkuhoiutabelikesksed ja poliitikute lõa otsas olevad eluvõõrad ametnikud püüavad oma ideekesi läbi suruda. Praktikas aga kokkuhoidu ei teki ja olukord muutub üha hullemaks. Ntx. niigi väheseks kuivanud kogenud töötajad loobuvad...
Artiklis mis lahkab algharidusega seotut (lasteaiad) mainitakse otse ära, et ametnikud ja arvajad-otsustajad ei toetu ka oma valikutes uuringutele jms. Lihtsalt arvavad...oletavad.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010254346.html
projekteerija
 

PreviousNext

Return to Kinnisvarast / Majandusest

Who is online

Users browsing this forum: td and 3 guests