Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Kui oled näinud kusagil "põõsas" Eesti Nokiat vedelemas
anna meile teada, ehk suudame mõtet edasi arendada...

Juhul, kui nägid korterit, mille hinnas tavapärasest vähem nulle...
või ehitamisel kasutati zelatiini.. sosista meile ka.


Kõik head vestlused teretulnud !
Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 24 Jul 2022 11:38

Mida siis teadlased vastasid Popper'i ja Kuhni argumentidele? Alates 1990ndatest käis intensiivne diskussioon lugejakirjade näol ajakirjades Nature ja Science, kuid lõpptulemus oli selline, mille võib kokku võtta lühidalt järgnevaga:
- selline diskussioon mõjutab ühiskonna suhtumist teadusesse
- kui vaielda, siis tuleb täpselt defineerida vaidluse objekt, et asi laiali ei valguks
- radikaalsete skeptikutega pole mõtet vaielda

Minu tänase päeva ahhaaa-efekt sellest raamatust on aga see, et "vähem on parem". Teatavasti n vaatluste korral kirjeldab (s.t. ennustab ette) perfektselt vaatlustulemusi selline polünoom, mis koosneb n liikmest. Sellist mudelit nimetatakse küllastunud ehk täismudeliks (full model, saturated model). Nii näiteks kahe vaatluse korral: y = a+ bx (s.t. lineaarne mudle) ; kolme vaatluse korral y = a + bx + cx^2 (s.t. ruutmudel) jne. 50 vaatlust iseloomustab seega perfektselt polünoom, millel on 50 liiget, neist viimases on x astmes 49. ASja teeb huvitavaks aga see, et vaatlusandmed sisaldavad alati müra ja seetõttu kõrgemat järku polünoomid kirjeldavad ka ideaalselt selle müra ära. Samas, looduses on seosed palju lihtsamad (näiteks Ohmi seadus jne.). Seetõttu koostatud mudel on täpsem kui andmed, mille alusel see koostati. Tarvis on vaid valida mudelite perekonnast õiget järku mudel. Ohmi seadus kujul U = a + bRI + cRI^2 + dRI^3 kirjeldab perfektselt nelja katsetulemust, aga mudelina on kõige täpsem U = RI.
Kuidas valida õge mudel? Selle jaoks on abiks graafik, kus horisontaalteljel on mudeli keerukus (polünoomide perekonna puhul seega X astmes 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 jne.) ning vertikaalteljel ennustuse statistiline efektiivsus (vastavate ruutkeskmise vigade jagatis). Sellisel moel moodustub kõver, mille tipp jääp tavaliselt 2. või 3. järku polünoomi juurde (sõltuvalt müra osakaalust vaatlusandmetes). Seda tippu kutsutakse Ockham's hill (ladinapäraselt Occam's hill). Asja teeb huvitavaks see, et kui teha mõtteeksperiment kuupmudeliga ning genereerida sellest vaatlusandmed, mis sisaldavad müra S/N suhtega 5 (s.t. vaatlusandmetele lisada juhuslik müra, mille dispersiooin on 5 korda väiksem kui kuupmudeli elementide dispersioon), siis ennustamisel osutub täpsemaks hoopiski ruutmudel. Sõltuvalt S/N suhtest ongi erinevad mudelid kõige täpsemad. Kui müra on väga suur, siis kõige täpsem mudel ennustuseks on konstant: y = a. Kui müra on väga väike, siis kõige täpsem mudel on muidugi kuupmudel (nagu originaal), kuid mitte kunagi sellest kõrgemat järku mudel (st. x astmes 4, 5 jne.). Siin ei tohi segi ajada vaatlustulemuste ennustamist (postdiction) ja populatsiooniliikmete ennustamist (prediction). See koht jäi minu jaoiks veidi segaseks veel.

Kõige tähtsam iva, mida kaasa võtta on aga see, et vähem on parem - liiga keeruline mudel (s.t. matemaatiline valem) kirjeldab rohkem vaatlusandmete müra kui looduses esinevat seost. Sama parsimoonia printsiip kehtib ka mitmese lineaarse regressiooni (multiple linear regression) korral, kus võimalike mudelite arv on 2^k, seejuures k on tunnuste arv, mida uuriti. Kolmas sage variant on ridade ja veergudega andmetabel, seal on konstrueeritud vähimruutude (least squares) meetodil konstrueeritud jooned ja kujundid: kõigepealt joonena (principal component), seejärel tasandina (least squares planes), seejärel 3D kehana, seejärel 4D kehana jne. Täiuslikul mudelil on mõõtmeid 1–R, kus R on ridade arv. Seda meetodit kutsutakse peakomponentide analüüs (principal components analysis, PCA). Aga ka siin on abi lihtsustamisest.
Sel puhul tuleb sobiva mudeli valikul rakendada BIC (Bayesian Information Criterion) või AIC (Akaike Information Criterion), mis on praktikas tõestanud end kõige parema valikukriteeriumina.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 24 Jul 2022 22:56

Kuigi ma ei saa suurt midagi aru td tänastest avastustest, olen täiesti solidaarne ahaa-elamustega raamatu lugemisel -- ikka tuleb säilitada endas võime vaimustuda ja uusi ideid otsida. Vaim :idea: tahab olla elav ja tundlik, või mis elu see muidu oleks. Jõudu, td, raamatu kirjutamisel :!:
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby neto » 24 Jul 2022 23:38

td wrote:Champagne läheb kallimaks, sest pole piisavalt klaaspudeleid. Eriti puudutavat see väiksemaid tootjaid. Õlletööstuses Saksamaal sama probleem, aga see lahendatakse plastpudelitega.
Plastpudelis champagne, nojah, see oleks küll lugu.

Hetkel Saksa tarbijana raporteerin: "Olukord rindel seni õnneks oluliste muutusteta."
Poodides on klaaspudelis õlu esialgu igati korralikult saadaval. Kast (20 x 0,5l klaaspudelis) joodavat lihtsat õlut saab kätte alates 6€. Samuti on seni veel saadaval klaaspudelis Champagne, mille odavama otsa hinnad on 12.99€ (vägagi joodav Champagne Veuve Durant ALDIs). Mida toob tulevik, tõesti ei tea. Ilmselt poleks katastroof, kui poeõlu veidi kallimaks läheks. Kui mul tööjärg visalt edeneb, siis tõden ikka endamisi, et õlu on siin liiga odav. ;)
Praegugi lauanurgal üks külmahigine Warsteiner, mis mul siinsetest lemmik (selge humalamekk ka viimasel lonksul pudelist, millega võib alati arvestada). Kuuekaga Warsteineri kasti poest ei saa, aga alates 9-10€ on pakkumises ikka. Ohtlikult hea toode selle raha eest.
neto
 
Posts: 685
Joined: 26 Mar 2009 13:10

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 25 Jul 2022 08:04

hh wrote:Kuigi ma ei saa suurt midagi aru td tänastest avastustest, olen täiesti solidaarne ahaa-elamustega raamatu lugemisel -- ikka tuleb säilitada endas võime vaimustuda ja uusi ideid otsida. Vaim :idea: tahab olla elav ja tundlik, või mis elu see muidu oleks. Jõudu, td, raamatu kirjutamisel :!:

Point on selles, et liiga keeruline mudel kirjeldab ära ka müra (nt. aparaadi ebatäpsuse, mõõtmisvead, mahakirjutamisest tekkinud kirjavead jms.), seevastu lihtsam mudel kirjeldab ainult looduslikku nähtust ennast, ilma müra kaasamata. Müra olemus on alati keerulisem kui looduses esinevate seoste olemus. Looduslikku nähtust ennast me mitte kunagi päris täpselt mõõta ei saa (müra tõttu), aga õigesti koostatud (s.t. vaatlusandmetest lihtsamaks tehtud) mudel võib olla täpsem kui mistahes vaatlusandmed. Oluline on osata seda mudelit üles leida ehk kui palju peaks lihtsustama vaatlusanmete põhjal saadud keerulist mudelit, et see esindaks tegelikku maailma max täpusega. Vaatlusandmte põhjal valemi koostamisega saab statistikaprogramm hakkama, aga inimene peab valima, kui keeruliseks või lihtsaks see valem ajada, s.t. mitte panema sinna valemisse ka müra kirjeldamist, mis iga kord on erinev.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 25 Jul 2022 12:18

spl wrote:Värd-varga mentaliteediga rahvus !

... ja jätkuks - kaks lolli, Villi ja Volli ehk siis president ja välisminister (neid on kõvasti veel)
idioodid on kaotanud adekvaatsustaju (nagu see nüüd uudis oleks)
https://maailm.postimees.ee/7571155/ven ... hut-moista

Peterburi tänavagängide slängi lisandub üsna varsti lisaks "пацан сказал пацан сделал" ka veel "пацан получил по морде, пацан понял"
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 25 Jul 2022 13:02

tänane laul koos laulusõnadega

American marines singing "Days of Elijah" (Lirycs)
https://www.youtube.com/watch?v=hjZ_IlP9c5A
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 25 Jul 2022 13:28

Siin veelkord seletus A-st ja B-st -- algajate tase -- kuidas ümber käia rahaga praegusel ajal, kuidas tuleviku pensioniks säästa, kuidas end kaitsta.
Kellele iganes seda juttu vaja on.

https://youtu.be/x8WOngYnv0o?t=92
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 25 Jul 2022 14:03

hh wrote:Siin veelkord seletus A-st ja B-st -- algajate tase -- kuidas ümber käia rahaga praegusel ajal

Minusse endasse on kinnistunud mõte et hüvesid tarbitakse ja neid luuakse suht samaaegselt (v.a. tuumaelektrijaamad jms). Ka on nt kuld hüve selles mõttes ta ei roosteta ja temast saab valtsida metallidest kõige õhukesemaid liistakaid (ja neid saab praktiliselt kasutada).

Muus osas esindavad nad hoiustaja/säästja usku et keegi on valmis neid hüvesid (selle kulla/raha eest) tulevikus looma ja neist loobuma. Demograafiliste trendide ja tööjõupuuduse taustal hüvede "hind" lihtsalt tõuseb, ka kullas.
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 25 Jul 2022 15:11

Hõbe ja kuld on kõrgklassi asjad -- kes on kõrgklass või ehtekunstnik, saab neist aru. Loodaks tõsta ka teiste inimeste taset.

Männimäe jooks ja kepikõnd Viljandis 29. juulil paneb auhinnaks välja hõbe- ja kuldmündid. Minu arust vaimustav kontseptsioon.

https://my.raceresult.com/198032/registration
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby teretere » 25 Jul 2022 16:24

[quote="td"]"(Mina) mõtlen, järelikult olen" saab ka tõlgendada erinevalt, sõltuvalt rõhuasetusest selles lauses:
MINA – Me, me me! (egotsentrism ja egoism)
MÕTLEN - mõtlemine on ka kogemus, seega empirism
JÄRELIKULT – kummardus loogika ehk ratsionalismi suunas
OLEN - "asjad on" ehk kummardus realismi suunas

Moodsal teaduslikul meetodil on siiski palju veel areneda, aga praegune inimmõistus ei küüni kaugemale.

Võibolla on abiks, aga võibolla loob hoopis segadust juurde- proovi kas kõnetab.
Could Our Idea of Reality Be Totally Upside Down?
https://www.youtube.com/watch?v=p0_720pPXOg
teretere
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 26 Jul 2022 16:59

Argentiina PRAEGU, juuli lõpp 2022: https://www.youtube.com/watch?v=Uv0KejvYaR4

Kommentaar: ma usun, et tegemist on ilmastiku manipuleerimise tehnoloogiaga (H.a.a.r.p, C.e.r.n jms), millega saab esile kutsuda selliseid erandlikke nähtusi? Eesmärk "tõestada" kõigile rohepöörde vajalikkustja kogu seda jama, mida planeeritakse?
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 26 Jul 2022 17:32

haakub osaliselt coronaga, video marutaudiviiruse toimest
https://www.youtube.com/watch?v=4u5I8GYB79Y

Minu jaoks on müstika et surmavaimale (ja mulle tundus et toime on coronaga võrreldes isegi salakavalam) viirusele leiti vaktsiin ühena esimestest.

(peab vist brillianti subscriptioni tekitama, tundub väga huvitav muu veebimüra taustal).
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 26 Jul 2022 20:13

Minu katsetus naeri kasvatamisega lõppeb vist kuulsusetult. Külvasin kevadel sorti nimega "Golden ball" (uhked kirjad pakil, et delikaatne maitse jms.). Proovisin ühte, krt. nii mõru on, et pane või õlle sisse humala asemel. Võibolla, et lasin tal liiga suureks kasvada (rusikast suurem, aga mitte päris 2 rusikat). Võibolla tegi kaks kuuma suvepäeva talle liiga (kirjade järgi ei taha palavat). Taim ise oli küll väga ilus. Mul on mingi 5 taime veel ....
Ploom "Kubanskaja Kometa" hakkab valmima ja see on küll üks varajane ja viljakas sort. Taim näeb natuke metsik välja, aga võibolla seda vastupidavam?
Vihmaga säilitab kollaste vaarikate sort (Poranna Rosa) paremini oma maitse kui punane sort (Mormorshallon).
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 26 Jul 2022 22:49

Kontsentreeritud jutt teemal Meerikamaa huvid U---kra-i---namaal, 11 min:

https://www.youtube.com/watch?v=cRZJs7GKsxk

Kes soovib, see proovib kuulata täispikka analüüsi 1:57 min: https://www.youtube.com/watch?v=_jqDEh0GB80
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 27 Jul 2022 02:03

hh wrote:Kontsentreeritud jutt teemal Meerikamaa huvid U---kra-i---namaal, 11 min:
https://www.youtube.com/watch?v=cRZJs7GKsxk
Kes soovib, see proovib kuulata täispikka analüüsi 1:57 min: https://www.youtube.com/watch?v=_jqDEh0GB80

Ma juhtumisi elasin mitu aastat järjet seal, ja suhtlesin niii korrumptantide kui ausatega, ja nii taksojuhtidega, kui ka vana (st selle korrumpeerunuma) parlamendi liikmetega - kuid isegi need olid täiesti "kooripoisid" (või siis noorskaudid) võrreldes Yanuk. aegse rezhiimiga ja parlamendiga.
Videost jäi kõrva ka fraas "the nazis who have been running the country and have not been even prosecuted" - siis tuleb mulle silme ette Hr. Huilo enda text, kelle tekst omakorda suht üks-ühele klappis Schickegruberi Aadu kõnega enne Poola minekut.

Seega - pole mõtet levitada seda orke õigustavat kräppi, mida mõned lihtsameelsed (kuigi muidu ehk siirad ja heatahtlikud) ameerklased oma garaazhistuudiotes oma teadmatuses treivad (kohati tekib ka lihtsalt mõningane kahtlus naiivsuse ja tegelike eesmärkide vahekorra suhtes).

Tundub et Vene ajuloputus toimib täiega, läheb lihtsalt veel natuke aega, enne kui Hr. Huilo oma sussid ühel või teisel viisil sirgemaks sirutab.

===============
Loodan ka veel minugi silmad näevad ära selle Nesara/Gesara triumfi inimkonna üle (või siis vähemalt juutuubi üle), koos kõigi muude "Kalevipoja kojutulekutega".
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 27 Jul 2022 08:55

pop wrote:Seega - pole mõtet levitada


Ta püüdis makrotasandi analüüsis väita (minu arust), et U sõda soovivad eelkõige USA teatud ringkonnad, kellele see on miskitmoodi kasulik ja kes on seda sõda provotseerinud. Nagu ikka, võõral territooriumil mõnus tegutseda, aga nii, et kahuri ette saadetakse teised -- ehk u.k.r rahvas. See on nähtamatu aspekt, keegi KOLMAS tegutseb sirmi taga enda huvides, samas kui avalikkuses näeme ainult u-v teemat.

Veelkord, olen toetanud u. peresid Tallinnas, konkreetseid inimesi, oma tagavarast ja oma rahast, nii palju kui jäksasin.


VIDEO | Intervjuu Ukraina ekspresident miljardär Porošenkoga, kes käis Eestis sõjatööstuse tooteid ostmas

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1200 ... eid-ostmas
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Majandushuviline » 27 Jul 2022 21:16

td wrote:- Ameerikas on enamuses GMO, leitud seos neerukahjustustega loomkatsetel
- originaalne rapsiseeme sisaldab erucid acid, mis põhjustab südamelihase sidekoestumist, toiduõlides kasutatakse teisi rapsisorte (sh. GMO), kus selle hulk on väike, aga mine sa tea ....

Võib-olla tasub GMO-toidule vaadata ka selle nurga alt, et kõiki seoseid veel ei tuntagi
https://objektiiv.ee/inimeste-toit-programmeerib-nende-geene/
Majandushuviline
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 28 Jul 2022 17:41

Kindel on see, et tuleviku inimene vaatab meie teadmistele tagasi samamoodi kui meie antiikinimeste peale .... ("aju on selleks, et toota tatti" vms.) Tänapäeva teaduse probleem on see, et üks mehhanism on eraldatud teistest ja teiste mehhanismide olemasolu ei võeta arvesse. Nohh, mõned võtavad, aga "haritud" inimesed enamasti mitte. Viga tehakse induktiivse meetodi absolutiseerimisel: vaatlusandmete alusel koostatakse mudel, mis ei ole universaalne. Ja kui eeldused (s.t. mudel) on vale, on ka deduktiivse meetodi tulemus vale.
Induktsioon: Olemasolevad andmed => Mudeli koostamine (oleme näinud ainult valgeid luiki => kõik luiged on valged)
Deduktsioon: Olemasolev mudel => Andmete ennustamine (vale mudeli tõttu on ka see järeldus vale: kui on luik, siis ta on alati valge)


Võimalik, et kuskil eksitakse ka selle reegli vastu, et need kaks situatsiooni pole kunagi täpselt ennustatavad:
1) Tagajärje jaatus (affirming the consequent): "Kui A, siis B. Esineb B, järelikult ka A"
2) Aluse eitus (denying the antecedent): "Kui A, siis B. A puudub, järelikult ka B puudub"
Näiteks asjade otsimisel:
1) Otsitav asi on sahtlis, aga me ei pruugi seda seal näha (seega, jääb leidmata); vale järeldus: Kui otsitav asi on sahtlis, siis ilmtingimata me näeme seal seda.
2) Kui me ei näe otsitavat asja sahtlis, siis see võib seal siiski olla (seega jääb leidmata); vale järeldus: Kui me ei näe otsitavat asja sahtlis, siis teda seal ka pole.
=> otsitav seos looduses võib vaatamata pingutustele jääda leidmata

Seevastu loogiliselt üks-üheselt järelduvad on (neil on ka ladinakeelsed nimed):
Modus ponens: Kui näeme sahtlis otsitavat asja (A), siis ta on seal (B). ("Kui A, siis B. Esineb A, järelikult ka B" )
Modus tollens: Kui sahtlis pole otsitavat asja (mitte-B), siis ei saa me seda ka seal näha (mitte-A). ("Kui A, siis B. B puudub, järelikult ka A puudub")
(viimased kaks kehtivad muidugi eeldusel, et meie nägemismeel peegeldab täpselt reaalsust)
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 28 Jul 2022 20:49

Rohujuure analüütikud on pidevalt öelnud "zim" ja "zim". Sellest oli raske aru saada. Nüüd selline uudis:

25 juulil tuli käibele Zimbabwe kuldraha -- 22 karaadine, 1-untsine, iga münt seerianumbriga ja sertifikaadiga.

https://www.washingtonpost.com/world/20 ... inflation/

Aafrika on, teadagi, kulla kaevandamise manner! Et kui vaadata Vana-Egiptuse kunsti, kui palju seal kulda, aga ka lugedes Piiblist Etioopias elanud Seeba kuninganna kohta, kuidas ta viis kuningas Saalomonile Jerusalemma kingituseks kulda, ja saada teada Mali impeeriumi maailma rikkaima kuninga Mansa Musa kohta 14. sajandist, rääkimata LAV kaevandustest tänapäevalgi ja sealset rahvusvaheliselt kõrgelt koteeritud münti nimega "Krugerrand".
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Majandushuviline » 29 Jul 2022 09:04

td wrote:Minu jaoks kahjuks Ref, Kesk, E200, S on on oma ideoloogiaga täiesti välistatud, Isamaa aga on kits kahe heinakuhja vahel...

Refi läbi aja püsivat oma ideoloogiat ei ole palju, samas küsimuses võidakse paari aastase vahega olla täiesti vastupidisel seisukohal:
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/vene-viisad-urmas-paet-tana-ja-kumnekonna-aasta-eest-on-nagu-oo-ja-paev-venemaa-on-sama/
Majandushuviline
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 29 Jul 2022 10:50

Majandushuviline wrote:
td wrote:Minu jaoks kahjuks Ref, Kesk, E200, S on on oma ideoloogiaga täiesti välistatud, Isamaa aga on kits kahe heinakuhja vahel...

Refi läbi aja püsivat oma ideoloogiat ei ole palju, samas küsimuses võidakse paari aastase vahega olla täiesti vastupidisel seisukohal:
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/vene-viisad-urmas-paet-tana-ja-kumnekonna-aasta-eest-on-nagu-oo-ja-paev-venemaa-on-sama/

See kaldub natuke rubriiki "leia pildilt 10 viga" (ehk siis loogikaviga). Ka ei ole 2008 vs 2022 "paari aastane vahe".
Ma ootaks neilt natuke rohkem artikleid mille sisuks oleks - mida keegi tegi, ja mis oli selle tulemus (või tulemuse puudumine). 2008 oli ka nt ka mu enda suhtumine orkidesse teine (ja sai üldse ebaproportsionaalselt palju "alternatiivseid" allikaid loetud, millest paljude sisu, päritolu ja rahastus on praeguseks natuke selgem).

Loodan ka et EKRE ise tõuseb ajapikku siiski natuke kõrgemale (sisulisemale) tasemele oma kriitikas, paljusid arutluskäike tajun ma ise praegu veel natuke enda IQ solvamisena.
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 29 Jul 2022 13:57

Eesti on suht reljeefselt pildil vene auditooriumile suunatud YT intervjuudes
https://www.youtube.com/watch?v=3hj0QtW0WJw&t=2640s
(kontstentreeritult on mõte selles lõigus)

Feigini külaline räägib üsna kainestavalt (video varasem jutt ka üsna huvitav) - kuigi minu arvates natuke "liiga optimistlikult" orki-väljavaadete osas.
UA majandusega on muidugi iseasi, sinna tuleb ilmselt toiduabi millalgi anda mõne aja vältel (ja köetavaid putkasid/telke).
pop
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 29 Jul 2022 14:14

JORDAN PETERSON 51:19 min
Russia Vs. Ukraine Or Civil War In The West?

https://www.youtube.com/watch?v=JxdHm2dmvKE
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 29 Jul 2022 15:02

pop wrote:Loodan ka et EKRE ise tõuseb ajapikku siiski natuke kõrgemale (sisulisemale) tasemele oma kriitikas, paljusid arutluskäike tajun ma ise praegu veel natuke enda IQ solvamisena.

Kahjuks jah.
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 29 Jul 2022 18:10

Soome meedia valmistab avalikult soomlasi ette talvisteks säästumeetmeteks ja energiavarumisele. Vaim valmis jahedamaks ja vähemaks pesuveeks ning sokid ja kampsunid talvekorda. Ei midagi uut ega innovatiivset. Lõunapoolses Euroopas on oluline praegune säästmine, meil aga see mis toimub talvel.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008974701.html
Minu kõhutunne jätab mulje, et midagi on valesti või midagi on jäetud rääkimatta. Võimalik, et mitmekihiliselt. Venemaa enerhia osast peaks EL suutma normaaloludes loobuda. Oli ju suurejoonelise co2 plaan umbes samasuur kui Venema osatähtsus. Seega EL ühine mingite päevade tagume deklaratsioon peaks energiahindu tublisti allapoole tooma ja ka all hoidma. Eriti oludes, kus Venemaale toodetud kaubad ja venelastele suunatud teenused (neile kulutatud energia) ära jäävad. + Veel võimalus, et ka maailmamajandus ise enam ei kasva ( võlgu investeerimine ja miskite megaprojektide ehitamine (ehitamine pidi ca 50% Lääneriikide CO2 ja sellega otseselt seotuga seosuma) üle maailma pidurit saab). Muidugi on kõik see eurooplaste säästmine vaid pinnavirvendus kui väljastpoolt trügib siia EL väikeriikide jagu uusi inimesi (ja sellevõrra vaja rohkem energiat-ruumi-toitu- eluasemeid-kehakatteid.Lõunpoolsete inimeste lõunas hoidmine oleks kordades energiatõhusam. Poleks vaja nende katmisks-toasoojaks jms. tohutult energiat põletada. Lõunas saaksid nad ju sisuliselt plätude ha T-särkidega hakkama jne. Siina ga vaja pakse seinu, saapaid ja kasukaid jms... ja seda kohe) Kolmandaks aga iga aasta lisandub (vaestest vähetarbijatest saavad palju tarbijad) üle maailma Saksamaa elanike enrgiatarbimise profiiliga jõukamaid inimesi + pea samapalju sünnib lihtsalt ka juurde. e. siis pirg põleb eredalt kahest otsast. Ehk on sellisest nurgast maailma vaatavaid dokumente või värskemaid -huvitavamaid analüüse-statistikat kellegil silma jäänud.
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby projekteerija » 29 Jul 2022 19:09

Kesklinnas ja suuremates Tallinna kaubanduskeskustes-poodides vahetevahel liikudes või ühistranspordis on viimasel ajal teatud ahastus hakanud peale tulema. Linnas ei kohta eriti enam eesti keelseid inimesi. Ja ka venekeelsed inimesed räägivad teistsugust vene keelt ja näevad teistsugused välja...Poes jms. kohtades on kohati mõttetu eesti keeles rääkida. Kas ei saada sellest aru või kihtsakt avastad, et räägid vaikse seinaga...OK sageli neil nüüd ka vastyavad sildid rinnas. Keelt mittevaldav õpilane-töötaja. Aga eile sain aru, et suvel nad seda ka juurde ei õpi sest teenindatavad isegi seda ei räägi-oska. Ehk elu nagu ühes anekdoodis. Sisserändajal Saksa linnas pole võimalik kohata tänaval - kaubanduses sakslast. Nüüd meil sama. Eestlaste kohtamisks tuleb minna kuhugi rahvusparki või Folgile. Paljudest töökohtadest - ettevõtetes neid ka ei leia. Ntx. Ehitusplatsidel on nende leidmisega sageli ülimalt keeruline. Terve nädal tehti mu kodutänavas kaevetöid, paigaldati torusid ja mingi kaabel, pandi uus asfalt jne. Kordagi ei kostnud eesti keelt. Vaid geodeet oli õbluke eesti tüdruk (seadmed on nüüd ka imepisikesed ja upitamiseks jms pole rammu jms. vaja) aga tema oli üksi (nüüd on selles valdkonnas kõik teised ...varem oli vaja toimetamisks vähemalt kolme inimest, kes nüüd asendatud tehnoloogiaga) ja vaikselt nokitses oma riistapuudega-tahvlikesega ja selleski valdavalt on ta ülessandeks tuua kohale ja asetada seadmed paigale.... Ja ega mulle lähimates linnaserva poodides pole teisiti (hetkel on erand vaid Selver aga seal ju kaubad kõige kallimad e. tuleb peale maksta). Nendes ma siis tuimalt räägin eesti keeles töötajatega (tunnen nende tausta-nimesid ja oskuste taset) ja e. siis proovin osutada möödaminnes keeleõpetuse teenust. :HEAD
projekteerija
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby td » 29 Jul 2022 19:40

kumb nendest on päris-paiden?
https://twitter.com/FiveTimesAugust/sta ... 4918727681

vt. ka juuste tuka kammimise suunda ...

vt ka seda videot, kus teatud hetkel pilukil silmad lähevad ümmarguseks nagu nööbid (video peatati ja sai mingit ergutit?)
https://youtu.be/qhWp1nE7PO0?t=504
td
 
Posts: 19581
Joined: 13 Feb 2008 16:23

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby hh » 30 Jul 2022 09:49

td wrote:kumb nendest on päris-paiden?
https://twitter.com/FiveTimesAugust/sta ... 4918727681

vt. ka juuste tuka kammimise suunda ...

vt ka seda videot, kus teatud hetkel pilukil silmad lähevad ümmarguseks nagu nööbid (video peatati ja sai mingit ergutit?)
https://youtu.be/qhWp1nE7PO0?t=504


Kuulujutud räägivad, et teda esitavad 4 näitlejat, seega vastus oleks: mitte ükski praegustest pole õige.

Õige isik peaks olema kujutatud sellel 2016. a. valimiste-eelsel fotol: https://www.cbsnews.com/news/will-joe-b ... t-in-2016/
hh
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby Majandushuviline » 30 Jul 2022 09:52

Majandushuviline wrote:
td wrote:Minu jaoks kahjuks Ref, Kesk, E200, S on on oma ideoloogiaga täiesti välistatud, Isamaa aga on kits kahe heinakuhja vahel...

Refi läbi aja püsivat oma ideoloogiat ei ole palju, samas küsimuses võidakse paari aastase vahega olla täiesti vastupidisel seisukohal:
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/vene-viisad-urmas-paet-tana-ja-kumnekonna-aasta-eest-on-nagu-oo-ja-paev-venemaa-on-sama/

Peamine mõte oli, et paljudel Eesti erakondadel on vähe ajas püsivat ideoloogiat, teiste sõnadega (H. Mölder):
Eesti erakonnad on algselt kujunenud rohkem korporatiivsetel alustel, sõpruskondade või huvigruppidena ning maailmavaatelised erakonnad Eestis üldiselt kas puuduvad üldse või siis peaaegu puuduvad.

pop wrote:Ka ei ole 2008 vs 2022 "paari aastane vahe".

Sündmuste ajateljel paigutumist võib ka vaadata, aga neil on läbi aastate olnud pidev vastuolu jutu tasemel eesti asja ajamises ning otsustes.
2007. aasta ja pronks oli tugev näide sellest, et meist idapool on vaenulikud kavad ning Eestis leidub kaasamõtlejaid.
2008. aasta Gruusia näitas, et kavad võivad teostuda.
Ehk juba 2008 oleks saanud järeldada, et suurele ida-sõprusele ei tasu kõiki panuseid panna.
pop wrote:Ma ootaks neilt natuke rohkem artikleid mille sisuks oleks - mida keegi tegi, ja mis oli selle tulemus (või tulemuse puudumine). Loodan ka et EKRE ise tõuseb ajapikku siiski natuke kõrgemale (sisulisemale) tasemele oma kriitikas, paljusid arutluskäike tajun ma ise praegu veel natuke enda IQ solvamisena.

Uute uudiste mitmed arvamuslood on suunatud lihtsale lugejale ja pikalt ei jaksa nende lainel viibida.

Osa EKRE tõstatatud küsimustest on lihtsalt tajutavad, nõudmata IQ koormust:
projekteerija wrote:Kesklinnas ja suuremates Tallinna kaubanduskeskustes-poodides vahetevahel liikudes või ühistranspordis on viimasel ajal teatud ahastus hakanud peale tulema. Linnas ei kohta eriti enam eesti keelseid inimesi.

Mitmeid kordi laevaga Soomest Tallinna sõites olen imestanud, et Soomes oli äsja kodusem tunne kui vene/ingliskeelses Tallinnas.
Majandushuviline
 

Re: Mõtisklused makromajandusest, kinnisvarast ja muust

Postby pop » 30 Jul 2022 10:21

Kunagi sai nuputatud kust Nissan mingeid imenimesid oma autodele leiab, ühe osas (Qashqai) on nüüd selgus
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 8en%29.png
(en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Russia)
(vt AT1, ja seda hoopis Iraani territooriumil)
pop
 

PreviousNext

Return to Kinnisvarast / Majandusest

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 123 guests