Tõrvakeetmine

Siis käib vestlus erinevatel teemadel, mis puudutavad tehnikat / IT / teadust

Mis tekitavad tavainimestel tunde peale selle lugemist: kus ma olen, kes ma olen, miks ma olen...
Forum rules
Üldiselt, siin kirjutades austa häid tavasid, ära sõima...ole lihtsalt inimene...rohkem palveid pole

Tõrvakeetmine

Postby spl » 07 Sep 2010 13:37

Kõik tõrvast...
spl
Site Admin
 
Posts: 21214
Joined: 12 Feb 2008 20:59

Re: Tõrvakeetmine... kas nüüd kõiuk just, aga....

Postby Jollyroger » 08 Sep 2010 20:52

Nii, siis väike tõrvaajamise tutoorial kasetõrva näitel. Männitõrva ajamine on umbes samasugune, lihtsalt kasetohu asemel kasutatakse vaiguse männipuidu pilpaid.
Miks kasetõrv? Esiteks sellepärast, et lõppeesmärgiks oli sellest tõrvaseepi valmistada (sellest "Seebikeetmise" teema all.) Kasetõrv pidi olema väidetavalt oma teraapiliste omaduste ja lõhna poolest männitõrvast ... noh... vängem... võimsam.
Ja teiseks sellepärast, et juhtus nii et sain autokoormatäie kasepuid, mille toht oli üsna kenasti lahti. Oleks olnud kahju seda maha katkumata jätta ja/või tulehakatiseks kasutada...

Kõigepealt natuke linke. Õigupoolest pean tunnistama, et ma pidasin tõrvaajamist nii "eesti asjaks" et ma ingliskeelset infot selle kohta enne ajamist ei hakanudki otsima. Selgus et on olemas ja isegi natuke rohkem kui eesti keeles.
http://www.bushcraft.ridgeonnet.com/birchtar.htm
http://www.primitiveways.com/birch_bark_tar.html
http://www.maritime.org/conf/conf-kaye-tar.htm
http://www.muinas.ee/vvfiles/0/21.torv.pdf
http://haldjas.folklore.ee/rl/pubte/ee/ ... u2/86.html

Vajalikud materjalid.
Kõigepealt mingi vana pott või kastrul kuhu kasetoht või männikõred (pilpad) sisse panna. See peaks olema suhteliselt tulekindel - minul läks tuli piisavalt kuumaks, et emaili kastruli pealt maha sulatada. Alumiiniumkastrul või plekkpang pole ilmselt piisavalt tulekindel.
Siis metallplaat, millele see kastrul asetada.
Image
Plaat võiks olla enamvähem tasane ja selle sees peaks olema väike auk, noh umbes 3-5 mm. Augu ümber võib olla ka lohkus ala. Mina tagusin vana plekilarakat natuke kuvaldaga ja siis lõin naelaga augu sisse.
Siis natukene kuiva liiva (mul läks umbes pool ämbrit).
Ja siis tulekindel anum, kuhu seda tõrva sisse koguda.
Ja mingid kivid või pukid, et kogu seda kupatust maapinnast kõrgemale tõsta.

Ja loomulikult seda kraami millest tõrva ajada, ja seda kraami millega kütta.
Kütteks on kõige paremad peened puupilpad, neid on mugav doseerida.
Image
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Tõrvakeetmine

Postby Jollyroger » 08 Sep 2010 21:13

Nüüd edasi... Kastruli sisse tuleks pakkida tihedalt kasetohtu - mida rohkem tohtu sinna toppida, seda rohkem on lootust tõrva saada. Ja seda vähem on seal sees õhku, mis tõrva põlema võiks ajada.
Image
Pakkida on hea nii, et kõigepealt keerata suur tohutükk rulli ja kastrulisse panna, ja siis hakata sinna väiksemid tükke vahele suruma tohu naturaalne kõverus väljapoole - st. vastu poti kõverust. Siis surub toht ise ennast paremini paigale. Tohtu võib panna ka kihtidena - enamik tohutükke olid ristikõverust umbes 10 cm kõrgused - pakkisin kihi ära, tampisin kokkupoole ja siis panin uue kihi peale. Umbes 4 kihti mahtus.

Metallplaat asetatakse mingile alusele, nii et selle alla saaks panna anuma tõrva kogumiseks. Ma ise kasutasin oma lõkkeaseme saslõkigrillimise osa...

Täis pott keeratakse kummuli metallplaadi peale, nii et plaadis olev lohk ja auk jääks enamvähem selle alla keskele, ja servad kaetakse liivaga.
Image
Ühes õpetuses soovitati servad kinnitada pottsepasaviga, aga minu meelest pole see eriti hea lahendus. Savi kuivab lõhki ja tekivad praod, kust õhk tõrvale ligi pääseb. Lahtine kuiv liiv on nö. plastilisem.
Plaadi alla läheb anum tõrva kogumiseks (nii et hea kraam august anumasse voolaks), ja kummuli poti ümber puupilpad. Umbes nii:
Image
(Sellel pildil on tõrvatopsil veel hõbepaberist krae, mille abil lootsin tõrva süttimist vältida.... eriti hästi ei töötanud)

Puupilpaid ei tasuks panna liiga palju, aga piisavalt, et tuli ühelt pilpalt teisele saaks ronida. Pilbaste vahele süütamiseks kasetohtu või paberit.
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Tõrvakeetmine

Postby Jollyroger » 08 Sep 2010 21:37

Puupilpad tuleks igalt poolt ühtlaselt põlema süüdata. Mul nii umbes viies-kuuest tõrvalaarist, mis tegin, ühel korral isegi õnnestus.
Tuli ei tohiks olla liiga suur, pigem vähem kui rohkem.... ja kui siis tükk aega miskit ei toimu, siis natuke puid juurde ja natuke veel oodata, ja siis jälle juurde jne.
Image
Umbes 15 minuti kuni poole tunni jooksul peaks teoreetiliselt hakkama poti alt august auru tulema ja vett tilkuma. Mul seda ei juhtund - ilmselt olid tohud kuuma suvega korralikult ära kuivanud. Aur/suits peaks muutuma varsti kollakaks ja tõrvalõhnaliseks. Kui nüüd tõrvakogumisnõud pole alla pandud, siis peaks seda tegema.
Image
Ja siis varsti peaks hakkama tõrva tilkuma. Nüüd on tähtis temperatuuri hoida. Kui tuli läheb liiga suureks/kuumaks, võib tõrv põlema minna.
Image
Aga kui tuli jääb liiga väikseks, on oht, et tõrv jahtub, läheb viskoossemaks ja ummistab potialuse augu ära. Ja siis on selle laariga p****sses.

Tundus nii, et selleks et kogu tõrva kätte saada, tuleb temperatuuri vaikselt tõsta - tuleb lihtsalt vaadata, et kui tilkumine-voolamine vaiksemaks jääb, siis temperatuuri tõsta. See on üsnagi kogemuse ja tunnetuse küsimus - esimestel kordadel läks mul kogu aeg tõrv põlema. Ja ühe korra ummistasin augu ära ka.

Kui paistab, et vaatamata temperatuuri tõstmisele enam midagi ei voola, siis on ilmselt kogu tõrv ära tulnud ja alles ainult söed. Männitõrva ajamisel tekkivaid süsi pidi saama väga hästi grillsöeks kasutada.
Kogu protsess võttis mul aega umbes 3-4 tundi. Tundus, et ideaalis peaks saama ühest 9-liitrisest tihedalt tohtu täis topitud potist umbes 1/3 - 1/2 liitrit tõrva. Enamikel kordadel see mul ei õnnestunud, tuli umbes veerand. Esimene kord veel vähem.
Image
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Tõrvakeetmine

Postby Jollyroger » 08 Sep 2010 21:40

Kokku kulus umbes poolteist kartulikotitäit tohtu, sellest sai liitri tõrva. Ma oletan et kogemusega saab ilmselt natuke rohkem ka, aga üle kahe liitri arvatavasti välja ei venita.
Ja tohtu sai autokoormatäiest kasepuudest (nii 8 rummi umbes) kaks kartulikotitäit. Noh, ma muidugi iga viimast kribalat ka küünte ja hammastega ära ei kiskunud, võibolla saaks hädapärast kolm kotti ka kokku.
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48

Re: Tõrvakeetmine

Postby Jollyroger » 08 Sep 2010 22:10

Lisaks veel diskleimeri ka: See info on vabalt kasutamiseks, tehke sellega mida tahate. Aga mind ärge süüdistage, kui endale või teistele viga teete või kellegi vara kahjustate.

Tõrv on väga kuum, kleepuv ja kergestisüttiv. Nii et suhtuge sellesse umbes sellise vihkamisseguse lugupidamisega, nagu suhtute neisse tegelastesse, kes teile kõvasti haiget jaksavad teha :)
Jollyroger
 
Posts: 93
Joined: 06 Sep 2010 10:48


Return to Tehniline maailm

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron